Zostava Slovenska na MS v hokeji 2019 – poznáme záverečnú nomináciu

Generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan a hlavný tréner Craig Ramsay zverejnili v stredu popoludní záverečnú nomináciu Slovenska na domáce majstrovstvá sveta v Bratislave a Košiciach (10. – 26. mája 2019).

Brankárske trio totožné ako vlani

Vrchol reprezentačnej sezóny absolvuje v slovenskom drese celkovo 25 hokejistov. Z toho sú traja brankári, osem obrancov a štrnásť útočníkov. Brankárske trio je totožné s tým, ktoré nás reprezentovalo na vlaňajších MS v Dánsku. O post jednotky by sa aj na domácom šampionáte mali deliť skúsený Marek Čiiak s mladíkom Patrikom Rybárom. Ďalšiemu mladému gólmanovi Denisovi Godlovi zostane pravdepodobne post brankárskej trojky.

Grmana na MS nepustilo zranenie

V defenzívnych radoch má slovenský tím na papieri veľkú silu. Jedným z najväčších lídrov tímu by mal byť Andrej Sekera. Obranca Edmontonu Oilers toho v tejto sezóne NHL pre vážne zdravotné problémy príliš veľa neodohral, s jeho skúsenosťami by to však mohla byť počas najbližších dvoch týždňov len výhoda. Ďalšími posilami do obranných radov zo zámorskej NHL sú Martin Marinčin, Christián Jaroš a Erik Černák. Celé kvarteto spomínaných hokejistov sa vyznačuje kvalitnou strelou od modrej čiary, ktorú bude chcieť Craig Ramsay využívať najmä pri presilových hrách. Z hokejistov, ktorí boli súčasťou tímu v záverečných fázach prípravy na MS sa napokon do nominácie pre zdravotné problémy nedostal Mário Grman z HC Slovan Bratislava.

Lídrom ofenzívy Tatar, prekvapením absencia Bučeka

Ofenzíva slovenského tímu sa skladala naozaj zaujímavo. Tréneri skúšali počas prípravy rôzne zloženia útokov, hľadali adepta na centra prvého útoku, no tým bude, zdá sa, napokon Michal Krištof. Center Kärpätu Oulu však len pred pár dňami odohral neúspešné finále fínskej ligy, a tak v príprave nenastúpil ani raz. Podobná je situácia aj s Liborom Hudáčkom z českého Liberca, ktorému taktiež len pred pár dňami skončila klubová sezóna a pre ľahkú chorobu nemohol nastúpiť ani proti Veľkej Británii, ani proti Nórsku.

Tak ako medzi fanúšikmi vzbudilo veľké vášne vyradenie Martina Bakoša z nominácie pred dvojzápasom s Českom, tak s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolá vlnu nevôle aj absencia Samuela Bučeka v záverečnom menoslove. Mladý útočník HK Nitra bol totiž v tejto sezóne najlepším strelcom najvyššej slovenskej súťaže s 39 gólmi. Okrem neho si v Košiciach a Bratislave nezahrá ani Tomáš Marcinko, ktorý po svojom príchode do reprezentácie z titulom ovenčeného českého Třinca trénerov nepresvedčil natoľko, aby ho zaradil do svojich plánov. Ťahúňmi ofenzívy slovenského tímu by tak mali byť Tomáš Tatar, Richard Pánik, spomínaná dvojica Krištof-Hudáček, mimoriadne skúsený Ladislav Nagy či naopak mladé trio Adam Liška, Róbert Lantoši a Matúš Sukeľ.

Slováci otvoria domáce majstrovstvá sveta v piatok 10. mája o 20.15 zápasom proti USA.

Záverečná nominácia Slovenska na MS v Košiciach a Bratislave (10.-26. mája 2019):

Brankári: Denis Godla (KalPa Kuopio, Fín), Marek Čiliak (Kometa Brno, ČR), Patrik Rybár (Grand Rapids Griffins/AHL, USA)

Obrancovia: Patrik Koch (HC Košice), Marek Ďaloga (Mora IK, Švéd.)
Michal Čajkovský (Dinamo Moskva, Rus./KHL), Martin Fehérváry (HV 71, Švéd.), Christián Jaroš (Ottawa Senators/NHL, Kan.), Andrej Sekera (Edmonton Oilers/NHL, Kan.), Erik Černák (Tampa Bay Lightning/NHL, USA), Martin Marinčin (Toronto Maple Leafs/NHL, Kan.)

Útočníci: Dávid Bondra (HK Poprad), Dávid Buc (Slovan Bratislava, KHL), Róbert Lantoši (HK Nitra), Adam Liška (Slovan Bratislava, KHL), Michal Krištof (Karpat Oulu, Fín.), Libor Hudáček (Bíli Tygři Liberec, ČR), Ladislav Nagy (HC Košice), Matúš Sukeľ (Slovan Bratislava, KHL), Tomáš Zigo (Banská Bystrica), Marián Studenič (Binghamton Devils/AHL, USA), Richard Pánik (Arizona Coyotes/NHL, USA), Tomáš Tatar (Montreal Canadiens/NHL, Kan.), Marko Daňo (Manitoba Moose/AHL, Kan.), Mário Lunter (Slovan Bratislava/Banská Bystrica)

Foto: Fotky&Foto