Zhrnutie základých skupín MS 2019

Základné skupiny 83. majstrovstiev sveta na Slovensku sa skončili a vo štvrtok spoznáme kompletné zloženie tímov, ktoré si to počas víkendu rozdajú o titul majstra sveta? Čo nám však boje o postup do štvrťfinále šampionátu, ktorý sa koná v Bratislave a Košiciach po ôsmich rokoch, priniesli?

B-skupine dominovali nezdolaní Rusi a William Nylander

Začneme tentokrát B-skupinou, ktorá sa celá odohrala v hlavnom meste Slovenska v Bratislave. V tej dominovali suverénni ruskí hokejisti. Tí nestratili v siedmich dueloch ani jediný bod, nastrieľali celkovo 36 gólov a inkasovali priemerne len jeden gól na zápas. Ovečkin a spol. sa dokonca postarali aj o jediný dvojciferný debakel doterajšieho priebehu turnaja, keď Taliansko zdolali vysoko 10:0. Vo štvrťfinále zbornú doplnili z druhého miesta Česi, tretí skončili obhajcovia titulu zo Švédska a posledné postupové miesto patrí Švajčiarsku.

Zaujímavosťou je, že až 9 z 10 najproduktívnejších hokejistov doterajšieho priebehu turnaja je z kádrov tímov A-skupiny. Tým úplne najproduktívnejším je Švéd William Nylander so 17 kanadskými bodmi (5+12). Mimoriadne produktívni boli najmä českí hokejisti, ktorých sa v TOP10 rebríčka produktivity nachádza až päť.

Slováci opäť do štvrťfinále neprenikli

Súčasťou “košickej” A-skupiny bolo aj Slovensko, ktoré na rozdiel do MS 2011 odohralo celú základnú časť šampionátu v metropole východu. Avšak ani tentokrát sa Slovákom do vyraďovacích bojov postúpiť nepodarilo. Napokon v skupine obsadili piatu priečku. Keďže však získali najviac bodov zo všetkých nepostupujúcich tímov, celkovo obsadili rovnako ako vlani v Dánsku 9. miesto. “Áčko” bolo predsa len o niečo vyrovnanejšie ako “bratislavská” skupina. V Košiciach sa najviac darilo kanadským hokejistov. Tí zo siedmich zápasov prehrali len jediný, a to hneď ten otvárací proti Fínsku. Práve Suomi odprevadili “javorové listy” do štvrťfinále z druhého miesta, tretia priečka sa ušla trochu prekvapivo Nemecku a štvrtí skončili hokejisti Spojených štátov amerických.

Kanaďania neopanovali len celkovú tabuľku A-skupiny, ale aj individuálnu produktivitu. Najproduktívnejším hráčom na košických klziskách bol Anthony Mantha s 12 kanadskými bodmi za 7 gólov a 5 asistencií. O dva body menej nazbieral Patrick Kane z tímu USA. Čo sa týka slovenského tímu, v ňom sa mimoriadne darilo najmä obrancom. Najproduktívnejším hráčom z kádra Craiga Ramsayho a Miroslava Šatana sa stal obranca Martin Marinčin so siedmimi bodmi (3+4). Rovnaký počet bodov, no za jeden gól a šesť asistencií si pripísal aj Richard Pánik. Najlepším strelcom usporiadateľskej krajiny sa stal Matúš Sukeľ s piatimi presnými zásahmi. Ani napriek takejto produktivite a napriek tomu, že slovenský tím dal najviac gólov od doby, kedy sa hrá šampionát systémom dvoch osemčlenných skupín (28), sa ale do štvrťfinále opäť neprebojoval. Stále tak platí, že Slovensko sa naposledy medzi najlepšou osmičkou ocitlo na MS 2013.

Zachránili sa prekvapujúco Briti a Taliani

Veľkú drámu v oboch skupinách priniesol boj o záchranu v elitnej kategórii. V Košiciach sa zrodila veľká senzácia. Reprezentanti Veľkej Británie, ktorí sa medzi svetovú hokejovú elitu vrátili po veľmi dlhej dobe, zdolali v zápase o všetko Francúzsko 4:3 po predĺžení napriek tomu, že od 28. minúty prehrávali už 0:3. V B-skupine v Bratislave zase Taliansko v zápase plnom zvratov pretlačilo Rakúsko a vyradilo ho tak z najvyššej kategórie MS.

Štvrťfinálové dvojice:

  • Kanada – Švajčiarsko
  • Rusko – USA
  • Česko – Nemecko
  • Fínsko – Švédsko

Foto: Fotky&Foto