Základné skupiny MS v hokeji 2019 na Slovensku

„See you in Slovakia.“ Takýmito slovami ukončil prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel svoj prejav po finálovom zápase 82. svetového šampionátu v Dánsku. Ďalší hokejový sviatok bude totiž hostiť práve krajina pod Tatrami, a to druhýkrát v ére samostatnosti.

Zloženie základných skupín MS 2019:

A-skupina (Košice): Kanada, USA, Fínsko, Nemecko, SLOVENSKO, Dánsko, Francúzsko, Veľká Británia.

B-skupina (Bratislava): Rusko, Švédsko, Česko, Švajčiarsko, Nórsko, Lotyšsko, Rakúsko, Taliansko.

Slováci sa predstavia v Košiciach

Podobne ako v roku 2011 budú dejiskami turnaja Bratislava a Košice. Podstatnou zmenou je však to, že domáci výber bude hrať svoje zápasy na východe republiky. Kapacita košickej Steel Arény je síce o približne 1700 miest nižšia, no tentokrát ju výkonný výbor SZĽH uprednostnil pred modernejším Zimným štadiónom Ondreja Nepelu. Dôvodov je niekoľko. Tým najhlavnejším je vyváženie diváckej návštevnosti v jednotlivých mestách. Kým Košice budú v réžii Slovákov, do hlavného mesta by mala pricestovať početná enkláva fanúšikov z Česka a Rakúska. „Chceme, aby majstrovstvá boli aj z hľadiska záujmu ľudí úspešné,“ povedal prezident SZĽH Martin Kohút. Bratislavčania však zúfať nemusia. Presne o rok sú na programe štvrťfinálové zápasy a v prípade postupu Slovenska sa výber Craiga Ramsayho bude sťahovať do hlavného mesta, kde aj celý šampionát vyvrcholí zápasmi o medaily.

Zámorské veľmoci či britský nováčik

Na základe spomenutého dôvodu bola umožnená výmena Slovenska s Nórskom. Náš výber tak čaká takmer úplne odlišná skupina ako v Kodani. V základnej A-skupine sa stretne s Kanadou, USA, Fínskom a zrejme o štvrtú postupovú miestenku do play off zabojuje s Nemeckom a Dánskom. Zoznam účastníkov košickej skupiny dopĺňa Francúzsko a Veľká Británia, ktorá sa do elitnej kategórie prebojovala po 25 rokoch. Mení sa aj termín začiatku majstrovstiev sveta. Prvé zápasy sú na programe 10. mája 2019, čo je o týždeň neskôr ako býva zvykom. Jednotlivé reprezentačné tímy tak budú mať viac času na čakanie hráčov zo zámorskej NHL, čím by sa ešte mala zvýšiť celková kvalita turnaja. Zaujímavosťou je, že na práve skončenom turnaji boli v TOP 20 produktivity len traja hráči mimo NHL – Pavel Datsyuk, Ladislav Nagy a Enzo Corvi.

Nadviazanie na dánsky experiment

Hrať základnú skupinu v Košiciach príliš nevonia ani Kanaďanom, ktorí preferujú Bratislavu. V súčasnosti je však už málo pravdepodobné, že by sa menilo zloženie jednotlivých skupín. Martin Kohút v spravodajskej relácii jedného zo slovenských rádií spomenul aj ekonomické faktory, na základe ktorých je umiestnenie domáceho výberu do Košíc výhodné. Slovensko nadväzuje na dánsky experiment, keď hostiteľská krajina hrala v Herningu a nie v Kodani. V poradí 82. svetový šampionát navštívilo viac než 520-tisíc divákov, čo je siedmy najvyšší počet v histórii MS. Pokorenie tohto údaju sa z hľadiska kapacít štadiónov na Slovensku nedá očakávať. „Vytvoríme nezabudnuteľný šampionát. Očakávame, že príde viac ako 450-tisíc divákov,“ vyjadril sa Kohút. V roku 2011 sledovalo 56 zápasov šampionátu priamo na tribúnach cez 400-tisíc ľudí.

Foto: Fotky&Foto