Vasilevskij vychytal v nájazdoch Rusom bronz, Čechom nestačilo ani 50 streleckých pokusov

Bronzovým medailistom na 83. svetovom šampionáte v ľadovom hokeji sa stali reprezentanti Ruska. V zápase o konečné tretie miesto zdolali Česko 3:2 po samostatných nájazdoch. Tím Miloša Říhu podal vynikajúci výkon, súpera jasne prestrieľal, ale medaila mu tesne unikla.

Rusko – Česko 3:2 po sam. nájazdoch (1:2, 1:0, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly a asistencie: 13. Grigorenko (Sergačov), 21. Anisimov (N. Gusev), rozhodujúci nájazd Kovaľčuk – 14. Řepík (Sklenička, Rutta), 19. D. Kubalík (J. Kovář, Gulaš)

Rozhodovali: Oliver Gouin (CAN), Mikko Kaukokari (FIN) – Andreas Malmqvist (SWE), Brian Oliver (USA)

Zostava Ruska: Vasilevskij – Orlov, N. Zajcev, Sergačov, Chafizullin, Zadorov, Gavrikov, Zub – Dadonov, Malkin, Grigorenko – Kaprizov, Kuznecov, Ovečkin – Kučerov, Anisimov, N. Gusev – S. Plotnikov, Andronov, Kovaľčuk – Barabanov

Zostava Česka: Hrubec – Sklenička, Rutta, Kolář, Gudas, Musil, Hronek, Zámorský – H. Zohorna, T. Zohorna, Řepík – D. Kubalík, J. Kovář, Gulaš – Frolík, Simon, Voráček – Jaškin, Faksa, Palát – Vrána.

Súboj o tretie miesto sa začal v strhujúcom tempe a obe mužstva si dokázali vypracovať niekoľko dobrých príležitostí. Napokon sa ako prví presadili Rusi, keď strelu od modrej čiary šikovne tečoval Michail Grigorenko. O 41 sekúnd neskôr ale bolo vyrovnané. Michal Řepík dostal parádnu kolmú prihrávku, dostal sa do úniku a strelou medzi nohy prekonal Andreja Vasilevskeho. Českí fanúšikovia mali dôvod na radosť aj v 19. minúte, keď šiesty gól na turnaji strelil Dominik Kubalík.

Do druhej tretiny vstupovali Česi s tesným náskokom, ale už po 39 sekundách si vybrali na turnaji ďalší smolný moment. Radko Gudas tečoval strelu Arťoma Anisimova a brankár Šimon Hrubec už nedokázal reagovať. Miloš Říha zaradením tohto brankára prekvapil, keďže gólman majstrovského Třinca predtým odchytal na turnaji iba zápas s Nórskom. V 29. minúte si dobre postavil svoju bránku a najproduktívnejší hráč KHL Nikita Gusev mieril len do brvna.

V tretej tretine i následnom predĺžení mali jednoznačne viac z hry Česi, ktorí v zápase vyslali presne 50 striel na bránku. Jan Kovář i obranca Filip Hronek boli osamotení pred Vasilevskym, ale brankár Tampy Bay potvrdil svoju extratriedu. O osude súboja o bronz museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. Kým ani jeden z českých hráčov neuspel, Šimona Hrubca prekonali Iľja Kovaľčuk a Nikita Gusev. Česko tak tretíkrát po sebe nezvládlo zápas o tretie miesto a jeho čakanie na zisk cenného kovu sa prehĺbilo už na sedem rokov.

Foto: Fotky&Foto