V severskom derby obrat Fínov, o medaily si zahrajú aj hokejisti Česka

Hokejisti Fínska a Česka skompletizovali zoznam semifinalistov 83. majstrovstiev sveta. Krajina „tisícich jazier“ poslala domov hráčov Švédska, ktorí tak neskompletizujú víťazný hetrik. V bratislavskom dueli sa dlho trápili Česi, ale štvorgólovým uragánom v tretej tretine zdolali jedno z prekvapení turnaja, Nemecko.

Fínsko – Švédsko 5:4 po predĺžení (1:2, 2:2, 1:0 – 1:0)

Góly a asistencie: 1. Mikkola (Pesonen, Manninen), 26. Lindbohm (Manninen, Pesonen), 30. Hakanpää (Manninen), 59. Anttila (Ojamäki, Lehtonen), 62. Manninen (Lankinen) – 3. Klingberg (W. Nylander, Wennberg), 17. Hörnqvist (Ekman-Larsson, A. Larsson), 21. E. Pettersson (Landeskog, Ekman-Larsson), 40. E. Gustafsson (Landeskog, Wennberg)

Rozhodovali: Roman Gofman (RUS), Brett Iverson (CAN) – William Hancock (USA), Dmitri Šišlo (RUS)

Zostava Fínska: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Tyrväinen, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kuusela, Sallinen, Savinainen – Anttila, Lammikko, Kiviranta

Zostava Švédska: H. Lundqvist – Ekman-Larsson, A. Larsson, Ekholm, Klingberg, E. Gustafsson, M. Pettersson, Hägg – W. Nylander, Wennberg, Hörnqvist – Landeskog, E. Lindholm, E. Pettersson – Eriksson, Lander, A. Kempe – Rasmussen, Krüger, Bratt – Lindblom

Očakávané severské derby sa začalo poriadne z ostra. Už v 60. sekunde skóroval Niko Mikkola, no v tretej minúte už bolo vyrovnané po zásahu Johna Klingberga. Následne sa priebeh hry upokojil a šancí bolo pomenej. Diváci v Košiciach predsa len ešte jeden gól v prvej tretine videli, keď so šťastím skóroval Patric Hörnqvist. Po 25 sekundách druhej časti skóroval Elias Pettersson a zdalo sa, že obhajcovia titulu pohodlne dokráčajú za postupom do semifinále. Opak bol však pravdou. Fíni ešte do polovice stretnutia vyrovnali, keď Henrika Lundqvista postupne prekonali Petteri Lindbohm a Jani Hakanpää.

Švédi sa dostali do vedenia ešte raz. V závere druhej tretiny prudkou strelou skóroval Erik Gustafsson, ktorý „zostrelil“ bránkovú kameru vo fínskej svätyni. V záverečnom dejstve sa mužstvo Rikarda Grönborga až príliš stiahlo do defenzívy, o čom svedčia len tri strely na bránku. Napokon bolo za to potrestané 89 sekúnd pred koncom, keď svoj prvý gól na turnaji zaznamenal fínsky kapitán Marko Anttila. Následné predĺženie netrvalo ani dve minúty. Hrdinom stretnutia sa stal Sakari Maninnen, ktorý excelentne trafil z priestoru ľavého kruhu na vhadzovanie. Rodák z Oulu dosiahol v zápase bilanciu jeden gól a tri asistencie, a tak mal najväčšiu zásluhu na fínskom triumfe.

Česko – Nemecko 5:1 (0:0, 1:1, 4:0)

Góly a asistencie: 34. J. Kovář, 45. Voráček (Simon), 52. D. Kubalík (J. Kovář, Hronek), 54. Palát (Kolář), 60. J. Kovář (Moravčík) – 38. Mauer (Tiffels)

Rozhodovali: Linus Ölund (SWE), Jeremy Tufts (USA) – Dmitri Goliak (BLR), Lauri Nikulainen (FIN)

Zostava Česka: Bartošák – Musil, Hronek, Moravčík, Rutta, Kolář, Gudas, D. Sklenička – Frolík, Simon, Voráček – Jaškin, Faksa, Chytil – D. Kubalík, J. Kovář, Gulaš – Palát, T. Zohorna, Řepík – H. Zohorna.

Zostava Nemecka: Grubauer – M. Müller, Holzer, Y. Seidenberg, Seider, J. Müller, Nowak, Reul – Ehliz, Draisaitl, Hager – Plachta, Michaelis, Eisenschmid – Tiffels, Kahun, Mauer – Loibl, Noebels, Pföderl – Fauser.

Hokejisti Česka predvádzali v základnej skupine parádne ofenzívne výkony, čo potvrdzuje 39 nastrieľaných gólov. Vo štvrťfinále s Nemeckom sa ale dlho herne hľadali a ťažko sa presadzovali proti dobre sformovanému súperovi. Šancí v prvej tretine veľa nebolo a aj preto sa skóre nezmenilo. Úvodný gól zápasu strelil až v 34. minúte Jan Kovář, ktorý predviedol peknú individuálnu akciu zakončenou strelou švihom. Nemci ale o štyri minúty neskôr dokázali odpovedať. Patrik Bartošák chyboval za vlastnou bránkou a po prihrávke Frederika Tiefelsa ho prekonal strelou pod brvno Frank Mauer.

Rozhodujúci moment sa udial v 45. minúte, keď po chybe nemeckého obrancu úspešne zakončil prečíslenie troch proti jednému Jakub Voráček. Hostí tento moment rozhodil a už sa nedokázali vrátiť do zápasu. Dopomohol im k tomu aj parádny gól Dominika Kubalíka či netypický odraz puku od zadného mantinelu, ktorý v 54. minúte zužitkoval Ondřej Palát – 4:1. V záverečných minútach Česi kontrovali svoj náskok a ich triumf už len spečatil strelou do prázdnej bránky Jan Kovář. Tím Miloša Říhu potvrdil úlohu favorita a po trojročnej prestávke si znovu zahrá o cenné kovy. Ich semifinálovým súperom bude Kanada.

Foto: Fotky&Foto