V prvom z dvojice federálnych derby Slováci podľahli Čechom

Do prvého z dvojice prípravných derby zápasov proti Česku nastúpili slovenskí hokejoví reprezentanti už aj s kvartetom posíl zo zámoria, zatiaľčo v českej zostave z hráčov z kanadsko-americkej profiligy figuroval len Filip Chytil.

Slovensko – Česko 1:3 (1:1,0:1,0:1)

Góly a asistencie: 20. Pánik (Nagy) – 1. Chytil (Červený), 24. Chytil (Tomášek), 54. Kubalík (Kudrátek, Řepík)

Zostava Slovenska: Hudáček (Godla) – Sekera, Štajnoch, Fehérváry, Jaroš, Koch, Ďaloga, Rosandič, Grman – Tatar, Nagy, Pánik – Studenič , Sukeľ, Lantoši – Liška, Kytnár, Puliš – Luntner, Zigo, Buček

Zostava Česka: Kovář (Bartošák) – Polášek, Jeřábek, Jordán, Pavlík, Krejčík, Kundrátek, Moravčík, Sklenička – Zaťovič, Fořt, Sekáč – Červený, Chytil, Tomášek – Zohorna T., Zohorna R., Zohorna H. – Kubalík, Hanzl, Řepík – Rousek

Rozhodovali: D. Konc st., Snášel – Tvrdoň, D. Konc ml., Beniač

Najlepší hráči: Tatar (SR) – Chytil (ČR)

Prvá tretina

Stretnutie sa začalo vo veľkom tempe. Kým však Tomáš Tatar vo svojej úvodnej príležitosti neuspel, tak na opačnej strane sa ujala dorážka Filipa Chytila po strele Rudolfa Červeného a Slováci už po necelej minúte prehrávali 0:1. Napriek tomuto smolnému úvodu však neubrali zo svojej aktivity a zahrali si aj úvodné dve presilové hry zápasu. Kým v tej prvej sa v niekoľkých nádejných pozíciách ocitli Tatar, Nagy aj Pánik, tá druhá slovenským hokejistom absolútne nevyšla a Jakuba Kovářa v bránke Česka vôbec neohrozili. Naopak, v jej závere ich po Rosandičovej strate puku v strednom pásme mohol znova potrestať Filip Chytil.

V 17. minúte zastavil znova stupňujúci sa tlak Čechov Patrik Koch len nedovoleným zákrokom a prvú presilovú hru si v závere prvej tretiny zahrali aj českí hokejisti. Tí bránku Júliusa Hudáčka obstreľovali, navýšenia náskoku sa ale nedočkali. Keď už to vyzeralo, že do kabín pôjdu spokojnejší hostia, do útočného pásma zaviezol puk Andrej Sekera, odovzdal ho Ladislavovi Nagymu, ktorý vyzval na zakončenie Richarda Pánika a ten si už brankára Kovářa vychutnal efektným blafákom – 1:1.

Druhá tretina

Na začiatku prostrednej časti hry dostali slovenskí hokejisti ďalšiu príležitosť zahrať si v početnej prevahe. Znova v nej bol mimoriadne aktívny najmä elitný útok Ramsayovho tímu. Richard Pánik najskôr vyskúšal pozornosť Kovářa sám a o pár sekúnd sa šikovne pokúsil nájsť aj Tomáša Tatara. Krátko po skončení Poláškovho trestu Slováci opäť ubrali zo svojej aktivity v osobných súbojoch, Hudáček strelu Davida Tomáška znova vyrazil len pred seba a pred jeho bránkoviskom stál opäť pripravený Filip Chytil – 1:2. O pár sekúnd neskôr už to mohlo byť o dva góly v prospech našich západných susedov, Dominik Kubalík však nezužitkoval prihrávku Michala Řepíka.

Slováci sa po vedúcom góle súpera dlhé minúty len hľadali a nedokázali si poradiť s jeho pozornou defenzívou. V 28. minúte sa to pokúsil napraviť opäť elitný útok vedený Ladislavom Nagym, Jakub Kovář si však pred dobiedzajúcim Richardom Pánikom puk prikryl. Presne v polovici stretnutia sa k prihrávke od mantinelu dostal Radovan Puliš, z otočky však znova len „vyprášil“ betóny brankára českého tímu. Krátko po Pulišovej príležitosti zaviezol puk znova pred Hudáčka Filip Chytil, kde však tentokrát neuspel ani on, ani jeho spoluhráči z útoku Tomášek s Červeným.

V 32. minúte poskytol Čechom možnosť presilovej hry ofenzívnym faulom Richard Pánik, v nej si však Česi výraznejšiu príležitosť nevypracovali. V nasledujúcich minútach sme videli opäť len niekoľko náznakov šancí na oboch stranách. Krátko pred druhou sirénou sa na ľade v slovenskom drese objavila zaujímavo zložená trojica Tatar, Zigo a Lantoši, ktorá svojim dobrým pohybom na pár sekúnd poriadne zamotala hlavu českej defenzíve. Vyrovnanie to však neprinieslo, a tak na druhú prestávku odchádzali spokojnejší českí hokejisti.

Tretia tretina

Záverečná dvadsaťminútovka sa nezačala v takom vysokom tempe ako dve predchádzajúce. Z úvodných minút stojí za zmienku snáď len príležitosť Matúša Sukeľa, ktorému však streleckú pozíciu v poslednej chvíli znepríjemnil obranca súpera. Čechov akoby jednogólový náskok zo začiatku tretej tretiny až príliš uspokojil, ich menší dôraz v osobných súbojoch však Slováci výraznejšie využiť nedokázali.

V 44. minúte Tomáš Tatar znova spôsobil svojim pohybom veľké problémy defenzíve súpera, vďaka čomu vybojoval pre slovenský tím ďalšiu presilovú hru. V nej sa poriadne do puku po priťuknutí od Radovana Puliša oprel Mislav Rosandič, Kovář bol pozorný. Len čo sa českí hokejisti ubránili ďalšej početnej prevahe, presunuli sa opäť do útočného pásma a Martin Zaťovič z otočky nebezpečne preveril Júliusa Hudáčka.

V 49. minúte sa v útočnom pásme otvoril priestor pred Adamom Liškom, ten ale našiel znova len pripraveného českého gólmana. Následne sa tvorenia tempa hry chytili opäť Česi a mimoriadne nebezpečne pálil spomedzi kruhov Robin Hanzl. V 54. minúte si Fořt doslova vypýtal vylúčenie Andreja Sekeru. No a Čechom trvalo len pár sekúnd, aby početnú prevahu využili na tretí gól. Po prihrávkach dvojice Řepík-Kundrátek sa delovkou presadil Dominik Kubalík – 1:3. Tretí gól súpera bol definitívnym úderom pre slovenský tím, ktorý sa už vo zvyšku stretnutia spamätať nedokázal a svojmu veľkému rivalovi tak v prvom z dvojice prípravných duelov napokon podľahol o dva góly.

Odveta je na programe zajtra (sobota) v rovnakom čase od 18.00 v Nitre.

Foto: Fotky&Foto