V odvete Slováci neskórovali, Česi rozhodli v prvej tretine

Po piatkovej prehre 1:3 nastúpili slovenskí hokejisti na odvetný prípravný duel pred domácimi majstrovstvami sveta proti Česku. V zostavách oboch tímov nastalo niekoľko zmien, v tej českej sa už objavilo aj duo z Philadelphie Flyers Radko Gudas a Jakub Voráček.

Slovensko – Česko 0:2 (0:2,0:0,0:0)

Góly a asistencie: 3. Zaťovič (Krejčík, Gudas), 18. Tomášek (Kolář, Chytil)

Zostava Slovenska: Čiliak (Godla) – Čajkovský, Sekera (C), Ďaloga, Fehérváry, Grman, Rosandič, Štajnoch, Koch – Pánik, Sukeľ, Buček – Studenič, Kytnár (A), Nagy (A) – Lantoši, Zigo, Lunter – Svitana, Buc, Bondra

Zostava Česka: Bartošák (Langhamer) – Gudas (A), Krejčík, Sklenička, Moravčík, Zámorský, Jeřábek, Kundrátek, Kolář (A) – Voráček (C), Kovář, Zaťovič – H. Zohorna, Chytil, Tomášek – Řepík, Hanzl, Kubalík – Rousek, T. Zohorna, Červený – R. Zohorna

Rozhodovali: Stano, Müllner – Šefčík, Gegáň

Najlepší hráči: Nagy (SR) – Bartošák (ČR)

Prvá tretina

Začiatok zápasu priniesol náznaky príležitostí na oboch stranách. Aktívnejší však v úvodných striedaniach boli českí hokejisti. V tretej minúte dostal až príliš veľa priestoru pri prechode do útočného pásma Martin Zaťovič a trafil to nechytateľne – 0:1. Následne sa iniciatívy chopili slovenskí hokejisti, dobré striedanie predviedla najmä dvojica Nagy-Studenič, česká defenzíva ich však do výraznejšej príležitosti nepustila. Ôsma minúta priniesla prvú presilovú hru stretnutia, ktorú si po nedovolenom zákroku Tomáša Ziga zahrali českí hokejisti. Tí strávili prakticky celú početnú prevahu v útočnom pásme, Slováci ale dobre bránili a to, čo prešlo na ich bránku, chytil brankár Marek Čiliak.

V polovici prvej tretiny sa pred Čiliakom ocitol sám Lukáš Rousek, prihrávku spoza bránky však na druhý gól hostí nepremenil. V nasledujúcich minútach sa Slováci márne snažili dostať cez dobré strážené stredné pásmo. Zmeniť sa to pokúsil Samuel Buček, ktorého v pokuse o samostatný nájazd tvrdo, ale čisto zastavil Tomáš Kundrátek. V 18. minúte sa Česi po dlhšom čase usadili v útočnom pásme, nahodený puk od Jana Kolářa Čiliak neudržal a za jeho chrbát ho dorazil David Tomášek – 0:2. V závere prvej dvadsaťminútovky si slovenskí hokejisti ešte zahrali presilovú hru, v ktorej sa v najväčšej príležitosti po prihrávke od Samuela Bučeka ocitol Matúš Sukeľ, ktorý ale Patrika Bartošáka neprekonal.

Druhá tretina

V prostrednej časti hry na seba ako prvý upozornil Samuel Buček, ktorý sa v 22. minúte po kombinácii s Mariánom Studeničom natlačil do českého bránkoviska, Patrik Bartošák si však svoju pravú žŕdku postrážil. O pár sekúnd neskôr pomerne laxne pôsobiaci Česi darovali Slovákom aj prvú presilovú hru, počas nej však Patrik Bartošák nemusel riešiť žiadnu nebezpečnejšiu príležitosť. V jej závere sa však slovenskí hokejisti aspoň usadili v útočnom pásme a vznikla z toho nebezpečná strela Mislava Rosandiča. V 27. minúte ukázal veľkú šikovnosť Róbert Lantoši, ktorý však ani po samostatnom prieniku po pravom krídle, ani po prihrávke od Mária Luntera Bartošáka neprekonal. Krátko pred polovicou stretnutia si po nedovolenom zákroku musel ísť na trestnú lavicu sadnúť Matúš Sukeľ. V presilovke predviedol skvelý individuálny prienik cez celé klzisko český kapitán Jakub Voráček, Marek Čiliak si však dal pozor. Aktivitu na slovenské hokejky chcel vrátiť Ladislav Nagy, Česi ho však dokázali vytlačiť z ideálnej streleckej pozície a Bartošákovu bránu netrafil ani Michal Čajkovský.

V 33. minúte sa nedovoleným zákrokom previnil Marek Ďaloga, českí hokejisti však ani tretiu presilovú hru nevyužili. Potrestať ich za to mohol krásnou individuálnou akciou Andrej Sekera, avšak neuspel. O pár sekúnd neskôr dostali súpera pod veľký tlak Milan Kytnár so Samuelom Bučekom, Slováci sa však naďalej trápili v zakončení. V závere druhej tretiny si Slováci svojou aktivitou vynútili vylúčenie Rudolfa Červeného. Aj v tejto presilovej hre si však dokázali vypracovať len niekoľko náznakov príležitostí, brankára Bartošáka ani tentokrát neprekvapili.

Tretia tretina

Presilovú hru pri vylúčení Červeného Slováci dohrávali ešte v úvodných sekundách tretej tretiny. Po jej skončení predviedla kombináciu dvojica mladíkov Buček-Studenič, ani oni však na Patrika Bartošáka nevyzreli. V 42. minúte si po druhýkrát v zápase odišiel na trestnú lavicu sadnúť Tomáš Zigo a Marek Čiliak musel v českej presilovke riešiť najmä dva nebezpečné projektily Radka Gudasa. Už v rovnovážnom počte hráčov na ľade Slováci pustili do vlastného bránkoviska obrancu Michala Moravčíka, Čiliak si svoje žrdky postrážil. Následne Česi zle striedali a zverenci Craiga Ramsaya si tak zahrali aj štvrtú presilovú hru v zápase. V nej predviedol veľké individuálne majstrovstvo Samuel Buček, ktorý sa zbavil dvojice súperov a z otočky preveril Patrika Bartošáka. Dobré momenty z početnej prevahy Slováci využívali aj v nasledujúcich minútach, ich tlak v útočnom pásme však gólové vyústenie neprinášal.

V 49. minúte sa vo veľkej príležitosti ocitol Dávid Bondra, ktorý síce neskóroval, vybojoval však aspoň ďalšiu početnú prevahu pre slovenský tím. Z tej stojí za zmienku najmä spolupráca dvojice Svitana-Pánik, ktorá však kúzlo Bartošákovej bránky nedokliala. V záverečnej desaťminútovke si po Slovákoch zahrali presilovú hru aj hostia z Česka pri vylúčení Richarda Pánika, napriek niekoľkým náznakom však ani oni početnú prevahu na svoj tretí gól v stretnutí využiť nedokázali. V 55. minúte využil zaváhanie v českej rozohrávke Marián Studenič, ktorý však len „vyprášil“ chrániče Patrika Bartošáka. Tri minúty pred záverečnou sirénou sa na odvážny ofenzívny výlet vydal Mislav Rosandič, ktorý vybojoval presilovú hru. V nej sa Craig Ramsay odhodlal k hre bez brankára. Slováci sa to snažili hrať najmä cez Andreja Sekeru, Česi ich však k ničomu nebezpečnému ani tentokrát nepustili. Slovenskí hokejisti tak v dvojzápase proti Česku strelili len jediný gól.

Ďalší prípravný duel čaká zverencov Craiga Ramsaya v sobotu 4. mája proti Veľkej Británii.

Foto: Fotky&Foto