Švajčiarska rozprávka pokračuje, Kanada si zahrá len o bronz

Mala to byť finálová repríza z kolínskej Lanxess Arény. Hokejisti Švajčiarska však boli proti a po zdolaní Fínska si vyšliapli aj na najväčšieho favorita turnaja. Hrdinom večerného semifinále bol brankár Leonardo Genoni, ktorý zneškodnil 45 striel kolísky hokeja.

Kanada – Švajčiarsko 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Góly a asistencie: 28. Horvat (Dubois, Pageau), 58. Parayko (McDavid, B. Schenn) – 19. Scherwey (Untersander, Kukan), 30. Hofmann (Fiala, Andrighetto), 45. Haas (Andrighetto, Diaz).

Najlepší hráči zápasu: Bo Horvat – Leonardo Genoni.

Rozhodovali: Mikko Kaukokari (FIN), Jozef Kubuš (SVK) – Miroslav Lhotský (CZE), Brian Oliver (USA)

Zostava Kanady: Kuemper (McElhinney) – Vlasic, Parayko, Edmundson, Ekblad, R. Murray, Nurse, Pulock – Jost, Turris (C), R. O’Reilly (A) – Nugent-Hopkins, McDavid, B. Schenn (A) – Horvat, Dubois, Pageau – Beauvillier, Barzal, Jo. Bailey – Eberle.

Zostava Švajčiarska: Genoni (Berra) – Josi (A), Diaz (C), Kukan, Untersander, Müller, Fora, Frick – Fiala, Corvi, Niederreiter (A) – Meier, Vermin, Andrighetto – Hofmann, Haas, S. Moser – Scherwey, Schäppi, Rod – Baltisberger.

Hokejisti Švajčiarska sú príjemným prekvapením tohto šampionátu. Ich štvrťfinálové víťazstvo nad Fínskom označili viaceré média za šokujúce, no Helvéti aj dnes dokazovali, že to nebola žiadna náhoda. V prvej tretine hrali s hviezdnou Kanadou vyrovnanú partiu a dokonca si vypracovali viac čistých gólových šancí. Timo Meier mal hneď dve tutovky, no v oboch prípadoch mieril z tesnej blízkosti nepresne. Na strane Kanady pohrozil len Connor McDavid, no z priestoru medzi kruhov mieril do brankára Leonarda Genoniho. Už to vyzeralo tak, že sa v úvodnom dejstve presného zásahu nedočkáme. V 19. minúte ale parádne vystrelil spoza brániaceho Darnella Nursa švajčiarsky útočník Tristan Scherwey a poslal svoj tím do vedenia. Helvéti sa tak vydali naproti ďalšej hokejovej senzácii, ale do konca duelu zostávalo ešte štyridsať minút.

Do druhej časti opäť vstúpili aktívnejšie hostia, ale Nino Niederreiter z dobrej palebnej pozície prestrelil bránu. Postupne prevzali režisérsku taktovku do svojich rúk Kanaďania a vytvárali si aj šance. Nebezpečne pálil Jean-Gabriel Pageau, ale napokon sa ujala až pekne umiestnená strela Bo Horvata. Útočník Vancouveru predviedol podobnú akciu ako Scherwey v závere prvého dejstva. Zdalo sa, že tento moment kolísku hokeja nakopne, no opak bol pravdou. Zabrzdilo ju vylúčenie Joela Edmundsona a následný inkasovaný gól. Zverenci Patricka Fishera nádherne zakombinovali proti oslabenému súperovi a Gregory Hofmann jemným tečom usmernil puk za chrbát Darcyho Kuempera. Strhujúce semifinále pokračovalo v Royal Arene ďalej. Kanada mohla v 32. minúte opätovne vyrovnať, ale Anthonymu Beauvillierovi doslova zobral jasný gól vynikajúci rozštep Leonarda Genoniho.

V úvode tretej tretiny mohol vyrovnať Ryan O’Reilly, ale z ľavého kruhu na vhadzovanie mieril do žrde. Švajčiari viac než 50 minút nepustili súpera k presilovej hre a sami v nej po druhýkrát udreli. Ryana Nugenta-Hopkinsa poslal z trestnej lavice na striedačku Gaëtan Haas, ktorý vynikajúco tečoval strelu Svena Andrighetta. Kanadský tlak sa stupňoval, strely na Genoniho pribúdali, no kontaktný gól stále neprichádzal. Pri vylúčení Noaha Roda to vo švajčiarskom obrannom pásme doslova horelo, ale neujali sa ani strely Connora McDavida či Ryana O’Reillyho. Necelé tri minúty pred koncom poslal Bill Peters na ľad šiesteho hráča a Colton Parayko svojou povestnou delovkou znížil manko na rozdiel gólu. Sedem sekúnd pred koncom sa vhadzovalo v obrannom pásme Švajčiarov, po Paraykovej strele sa dostal k dorážke Connor McDavid, ale najväčšia hviezda turnaja predĺženie nezariadila.

Foto: Fotky&Foto