Slováci zostrelili Britov poltuctom gólov

Slovenskí hokejoví reprezentanti nastúpili v sobotu v Poprade na predposledný prípravný duel pred domácimi majstrovstvami sveta. Ich súperom bol nováčik medzi svetovou hokejovou elitou z Veľkej Británie, s ktorým sa stretnú aj počas šampionátu.

Slovensko – Veľká Británia 6:1 (1:0,3:1,2:0)

Góly a asistencie: 10. Zigo (Grman, Čajkovský), 29. Tatar (Pánik, Sukeľ), 36. Sukeľ (Grman), 40. Lantoši (Marinčin, Daňo), 46. Marinčin (Jaroš, Nagy), 49. Liška (Koch, Ďaloga) – 35. Farmer (Shields, O’Connor)

Zostava Slovenska: Čiliak (41. Godla) – Sekera (C), Černák, Marinčin, Jaroš, Čajkovský, Grman, Koch, Ďaloga – Tatar (A), Sukeľ, Pánik – Nagy (A), Zigo, Studenič – Liška, Marcinko, Daňo – Buček, Buc, Lantoši

Zostava Veľkej Británie: Bowns (Whistle) – O’Connor, D. Phillips, Richardson (A), Lee, Ehrhardt, Billingsley, Swindlehurst, Ferrara – Farmer, Perlini, Mosey – Betteridge, Lachowicz, J. Phillips (C) – Lake, Hammond, Dowd (A) – Kirk, Myers, Shields

Rozhodovali: Stano, Orolin – Gegáň, Smrek

Prvá tretina

Slováci mali dobrý vstup do stretnutia, keď si aktívnymi úvodnými strentutiami dokázali už v druhej minúte vybojovať úvodnú presilovú hru zápasu. V nej sa však podobne ako v dvojzápase proti Česku natrápili a nevypracovali si žiadnu výraznejšiu príležitosť. A tak mohli pykať. V 6. minúte však svoj tím po delovke z tesnej blízkosti z hokejky Bretta Perliniho podržal Marek Čiliak. Slovenskí reprezentanti sa naďalej trápili v rozohrávke a dlho si nevedeli vypracovať výraznejšiu príležitosť. Zlom prišiel až v 10. minúte. Grmanov nahodený puk od modrej čiary usmernil za chrbát britského gólmana Tomáš Zigo – 1:0.

Úvodný gól zápasu zverencom Craiga Ramsaya pomohol a bezprostredne po jeho strelení si zahrali aj druhú presilovú hru. V nej mohol na rozdiel dvoch gólov zvýšiť Tomáš Tatar, Ben Bowns v britskej bránke však jeho bekhend zneškodnil. V 16. minúte si v početnej prebahe zahrali aj britskí hokejisti, keď na trestnej lavici sedel Marián Studenič. Marek Čiliak v nej nemusel predviesť žiaden náročnejší náskok. Dve minúty pred úvodnou sirénou ho však tvrdým príklepom preveril Robert Farmer. Po úvodnej dvadsaťminútovke tak Slováci vyhrávali jednogólovým rozdielom.

Druhá tretina

Druhá tretina mala podobný priebeh. Slovenskí reprezentanti mali jasnú hernú prevahu, dlho si však nevedeli poradiť s dobre pripravenou defenzívou súpera a kvalitne chytajúcim brankárom Benom Bownsom. Ten po druhý raz napriek tlaku domácich hokejistov kapituloval až v 28. minúte. Svoje korčuliarske kvality predviedol Tomáš Tatar, ktorý si nakorčuľoval až do tesnej blízkosti bránkoviska a navýšil vedenie Slovenska – 2:0. Slováci pokračovali v zamestnávaní britského brankára, keď z obrancov niekoľkokrát pálili Christián Jaroš, Andrej Sekera, ale aj Mário Grman. V 35. minúte sa proti pravidlám hokeja previnil Erik Černák a ponúkol tak Britom možnosť presilovej hry.

No a nováčik v najvyššej kategórii MS túto príležitosť využil. Nahodený puk do Čiliakovho bránkoviska zrazil za chrbát slovenského gólmana Robert Farmer – 2:1. Slováci sa však nenechali zaskočiť kontaktným gólom zo strany súpera. V 36. minúte vyrazil Ben Bowns nahodený puk od Mária Grmana len pred seba a na hranici jeho bránkoviska sa najlepšie zorientoval Matúš Sukeľ – 3:1. Gól mladého slovenského útočníka definitívne zlomil odpor dovtedy sympaticky bojujúceho súpera. Do konca prostrednej časti hry si Slováci vybojovali ešte jednu presilovú hru, ktorú v 40. minúte po ďalšom nie úplne istom zákroku britského brankára využil na úspešnú dorážku Róbert Lantoši – 4:1.

Tretia tretina

V záverečnej tretine tak už bolo o víťazovi stretnutia prakticky rozhodnuté, otázkou bolo už len skóre, akým si slovenskí hokejisti pripíšu svoje tretie víťazstvo v záverečnej príprave na tohtoročné MS na domácej pôde. Realizačný tím slovenskej reprezentácie sa tak rozhodol dať na posledných 20 minút zápasu šancu v bránke Denisovi Godlovi, ktorý nahradil Mareka Čiliaka. Ten si svoj prvý náročný zákrok pripísal už po tridsiatich sekundách, keď sa do jeho bránkoviska agresívne natlačil Luke Ferrara. V 43. minúte dobre hrajúci Mário Grman ponúkol ďalšiu kvalitnú prihrávku do gólovej príležitosti Tomášovi Marcinkovi, ten ale puk cen Bownsa nepretlačil. O minútu neskôr sa Briti v priebehu 37 sekúnd dopustili dvoch nedovolených zákrokov a ponúkli tak Slovensku šancu zahrať si presilovú hru 5 na 3.

Slováci sa v tejto početnej prevahe nasťahovali do útočného pásma a napokon sa im ju podarilo pretaviť aj do gólového vyústenia vďaka tvrdému projektilu Martina Marinčina zo 46. minúty – 5:1. Už o pár sekúnd mohol navyše pridať šiesty gól slovenského tímu Marko Daňo, Ben Bowns si však tentokrát svoje žŕdky postrážil. V 49. minúte však už gólman britského tímu nemal šancu proti šikovnej akcii Patrika Kocha, ktorého skvelú prihrávku zužitkoval Adam Liška na dovŕšenie poltuctu v sieti Veľkej Británie – 6:1. Od tohto momentu sa zápas prakticky už len dohrával, Slováci si v záverečných desiatich minútach zahrali ešte dve presilové hry, no za zmienku stojí snáď už len príležitosť Samuela Bučeka z 59. minúty, ktorý však ani nadvakrát nepretlačil puk za chrbát Bownsa.

Slovenskí hokejisti si tak pripísali svoje tretie víťazstvo v záverečnej príprave na MS a v utorok ich čaká záverečné predstavenie pred domácim šampionátom, keď v Michalovciach nastúpia proti Nórsku.

Foto: Fotky&Foto