Slováci v generálke zdolali Nórov až po predĺžení

V rámci generálky na domáce majstrovstvá sveta si slovenská hokejová reprezentácia zmerala v utorok v Michalovciach svoje sily s výberom Nórska.

Slovensko – Nórsko 3:2pp (1:0, 0:0, 1:2 – 1:0)

Góly a asistencie: 1. Černák (Tatar, Pánik), 52. Zigo (Lantoši), 61. Pánik (Tatar) – 47. Trettenes (Forsberg, Kristiansen), 54. Lindström (Holös)

Zostava Slovenska: Rybár – Sekera (C), Černák, Marinčin, Jaroš, Feherváry, Ďaloga, Koch, Čajkovský – Tatar, Sukeľ, Pánik – Daňo, Zigo, Studenič – Bondra, Marcinko, Lantoši – Buček, Buc, Liška.

Zostava Nórska: Haukeland – Lesund, Holös (C), Bonsaksen, Espeland, Nörstebö, Johannesen, Bull, Käsastul – Olden, Olimb, Reichenberg – Trettenes, Haga, Olsen – Roest, Lindström, Martinsen – Röymark, K. Forsberg, Kristiansen.

Rozhodovali: Jonák, Snášel – Gajan, Smrek.

Prvá tretina

Slovenskí hokejisti mali ideálny vstup do stretnutia, keď úvodnú aktívitu dvojice Pánik-Tatar už po 22 sekundách využil na strelenie otváracieho gólu zápasu Erik Černák, ktorého strela od modrej čiary sa zatrepotala až za chrbtom brankára Henrika Haukelanda. Prvý gól však Slovákov neuspokojil a aj v nasledujúcich stretnutiach poriadne podkurovali nórskej defenzíve. V 5. minúte sa vydal po ľavom krídle rýchly Adam Liška, Haukeland si však svoju pravú žŕdku proti jeho strele postrážil. O niekoľko momentov neskôr Marko Daňo šikovne zobral puk nórskemu obrancovi, v samostatnom nájazde zo stredného pásma však na nórskeho gólmana Haukelanda nevyzrel. Slovenskí hokejisti veľmi dobre bránili, naopak, Nóri sa dlho hľadali a problém im robil aj prechod do útočného pásma. V 8. minúte ponúkol svojim výlúčením možnosť dostať sa do zápasu Dávid Bondra. V nej si síce Patrik Rybár musel pripísať prvý vážnejší zákrok, z protiútoku však Michael Haga nebezpečne atakoval Adama Lišku, a tak sa počet hráčov na ľade už po niekoľkých sekundách vyrovnal. V hre 4 proti 4 boli aktívnejší slovenskí reprezentanti a prvú nebezpečnejšiu strelu predviedol Tomáš Marcinko.

V 12. minúte si nakorčuľoval od ľavého mantinelu pred Rybára Sondre Ölden, jeho bekhend však skončil nad slovenskou bránkou. O chvíľu na to predviedol Patrik Rybár menšiu chybu v rozohrávke spoza bránky, ktorú mu však pomohol vyriešiť Tomáš Tatar. Následne sa Matúš Sukeľ dravo predieral do útočného pásma, kde ho musel nedovolene zastaviť Niklas Roest. Hneď v úvode presilovej hry predviedla poriadnu trmu-vrmu pred nórskym bránkoviskom trojica Pánik-Tatar-Sukeľ, puk za Haukelanda však nepretlačili. Vo zvyšku početnej prevahy si už slovenskí hokejisti väčšiu príležitosť nevypracovali. V nasledujúcich minútach predvádzali oba tímy najmä pozornú obranu a brankári boli pomerne dlho bez vážnejšej práce. Už v poslednej minúte prvej tretiny predviedli oba tímy zaujímavé kombinácie, avšak ani Andreas Martinsen na jednej, ani Tomáš Zigo na druhej strane, sa presadiť nedokázali.

Druhá tretina

Do druhej tretiny vstúpili Nóri omnoho aktívnejšie než do tej úvodnej a ich veľkú aktivitu až v 22. minúte prerušil strelou len do lapačky Haukelanda Róbert Lantoši. O dve minúty neskôr sa po vyhratom buly Nórov v útočnom pásme oprel do puku poriadne tvrdo Christian Bull, Rybár síce nemusel zasahovať, no z tohto tlaku napokon vyplynulo vylúčenie Richarda Pánika. V oslabení odvádzala dobrú defenzívnu robotu najmä dvojica Feherváry-Marcinko, napriek tomu sa k dvom delovkám od modrej čiary dostal Tobias Lindström. V 25. minúte sa Slováci usadili v útočnom pásme po vyhratom buly Dávida Buca, ponuku Andreja Sekeru na teč však žiaden z jeho spoluhráčov nevyužil. O dve minúty neskôr predviedol výborné striedanie obranca Martin Marinčin, ktorý ukázal dva nebezpečné ofenzívne výpady, pričom najmä ten prvý, pri ktorom volil prihrávku na Mariána Studeniča namiesto strely, ulahodil oku diváka. Krátko pred polovicou druhej tretiny si musel ísť na trestnú lavicu sadnúť Michal Čajkovský. Počas jeho trestu Slováci nielenže veľmi dobre bránili, ale dokázali sa dostať aj do príležitosti v oslabení, keď Dávid Buc vyslal do príležitosti Dávida Bondru, no ten tiesnený nezakončil príliš dôrazne.

Následne si ďalšiu presilovú hru pri vylúčení Michaela Hagu zahrali slovenskí reprezentanti, no tí si výraznejšiu príležitosť nevypracovali. Podarilo sa im však vytvoriť si tlak pred brankárom Haukelandom, ktorý pokračoval aj dlho po vypršaní Hagovho trestu. Nórsky brankár musel riešiť pokusy z hokejok Ďalogu, Sekeru či Lantošiho. Po druhom presnom zásahu v nórskej sieti však volal najmä únik Samuela Bučeka z 38. minúty, tomu však puk v rozhodujúcej chvíli nesadol ideálne. Následne sa strhla na ľade bitka, ktorú vyprovokoval Marko Daňo, no najaktívnejšie bolo duo Feherváry-Martinsen.

Tretia tretina

Vstup do tretej tretiny vyšiel slovenským reprezentantom, no tí zo svojho počiatočného tlaku nedokázali vyťažiť poisťujúci druhý presný zásah. V 44. minúte si ale zahrali ďalšiu početnú prevahu a v nej mal príležitosť na druhý presný zásah v zápase Erik Černák. Henrik Haukeland však vytiahol reflexívny zákrok proti delovke mladého slovenského obrancu. Po tejto premárnenej šancu sa Černák nechal vylúčiť a Nóri si zahrali opäť v početnej výhode o jedného muža. Tú sa im síce využiť nepodarilo, no pár sekúnd po Černákovom návrate na ľad vyrovnal strelou z ľavého kruhu Mathias Trettenes. Následne sa na ľade dlho nič zaujímavejšie nedialo, až prišla 52. minúta a tlak slovenského tímu v útočnom pásme. Strelu Christiána Jaroša po peknej kombinácii dvojice Bondra-Daňo ešte Haukeland zneškodnil, no o pár sekúnd neskôr dostal od Nórov medzi kruhmi až príliš veľa priestoru Tomáš Zigo, a ten strelou od oboch žŕdiek strhol vedenie opäť na stranu slovenského tímu.

Prakticky okamžite po góle však prišla menšia strata koncentrácia zo strany Slovákov a tí pykali. Najskôr videorozhodca neuznal gól Michaela Hagu pre posunutú bránku. To však bolo posúdené ako úmyselné, za čo si išiel na trestnú lavicu sadnúť Martin Marinčin. No a Nórom sa podarilo túto presilovú hru takmer okamžite využiť, keď z pomerne ostrého uhla trafil nechytateľne pod hornú žŕdku Tobias Lindström. Slovenskí reprezentanti pokračovali v nevýraznej fáze zápasu aj po vyrovnávajúcom góle súpera a po zlom striedaní sa v 56. minúte museli opäť brániť len vo štvorici. Nóri síce strávili takmer celú túto početnú prevahu pred Patrikom Rybárom, no ten si posledný náročný zákrok pripísal v 59. minúte proti Kristianovi Forsbergovi.

Predĺženie

Tretia tretina teda rozhodnutie nepriniesla, predĺženie však trvalo len 54 sekúnd. A to vďaka spolupráci dvojice Tatar-Pánik, keď prvý menovaný zaviezol puk do útočného pásma a presnou prihrávkou ponúkol gól ako na zlatom podnose Richardovi Pánikovi. Následne sme ešte po dohode oboch trénerov videli aj samostatné nájazdy, ktoré však už mali len tréningový charakter. Pre zaujímavosť, Slováci v nich triumfovali v pomere 2:1.

V poslednom prípravnom dueli pred domácimi majstrovstvami sveta tak slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila nad Nórskom 3:2. Záverečná nominácia trénera Craiga Ramsaya s generálnym manažérom Miroslavom Šatanom by mala byť známa v najbližších hodinách, najneskôr však v stredu.

Foto: Fotky&Foto