Slováci na záver zdolali po nájazdoch Dánsko, rozhodol lúčiaci sa Nagy

Slovenská hokejová reprezentácia ani na domácich MS nedokázala postúpiť zo základnej skupiny do vyraďovacích bojov, a tak v utorok uzavrela svoje pôsobenie v košickej A-skupine súbojom proti Dánsku.

Slovensko – Dánsko 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly a asistencie: 40. Marinčin (Studenič, Nagy), rozhodujúci sam. nájazd Nagy – 47. Boedker (P. Russell, Jensen Aabo)

Zostava Slovenska: Godla (Čiliak) – Sekera (A), Černák, Marinčin, Čajkovský, Koch, Fehérváry – Tatar (A), L. Hudáček, Daňo – Nagy (C), Krištof, Studenič – Bondra, Sukeľ, Lantoši – Lunter, Buc, Liška – Zigo.

Zostava Dánska: Dahm (Galbraith) – M. Lauridsen, O. Lauridsen, Bruggisser, Jensen Aabo (A), Nicholas Jensen, O. Larsen, Lassen – Boedker, Regin (C), P. Russell – Storm, Jesper Jensen, Nicklas Jensen – Bau Hansen, Madsen (A), Meyer – Poulsen, Jakobsen, Olesen – From.

Rozhodovali: Brett Iverson (CAN), Linus Öhlund (SWE) – Joep Leermakers (NED), Hannu Sormunen (FIN)

Prvá tretina

Rovnako ako v predchádzajúcich dueloch, aj proti Dánsku sa Slováci hneď po vhadzovaní nasťahovali do útočného pásma, strelu Erika Černáka ale brankár Sebastian Dahm vyrazil späť do hry. Následne sa obe mužstvá na ľade skôr hľadali a dlhé minúty si nevedeli vypracovať žiadnu výraznejšiu príležitosť. Hráči oboch tímov zamestnávali brankárov len veľmi sporadicky a Denis Godla so Sebastianom Dahmom tak dlho čakali na nejaký náročnejší zákrok. Až v 11. minúte sa do prvého výraznejšieho tlaku dostali slovenskí reprezentanti. Strelu Mariána Studeniča z osi ihriska ešte Michal Krištof ani dnešný kapitán lúčiaci sa Ladislav Nagy nedorazili. Už o pár sekúnd na to si už ale Dahm pripísal omnoho náročnejší zákrok, keď Tomáš Tatar priťukol Markovi Daňovi, ktorý zastúpil chýbajúceho Richarda Pánika v strede prvého útoku.

Po miernej aktivite Dánov sa v 13. minúte otvoril priestor pred dvojicou Lunter-Feherváry, k mladému slovenskému obrancovi sa ale puk nedostal. O dve minúty na to sa úplne sám zoči-voči ocitol Libor Hudáček, bekhendovým zakončením na dánskeho gólmana ale nevyzrel. Až v 18. minúte sa po prvý raz v stretnutí vylučovalo. V početnej prevahe si po nedovolenom zákroku Mathiasa Baua Hansena zahrali slovenskí hokejisti. Tí ju nehrali vôbec zle, no Dáni si svoje bránkovisko strážili pozorne. Žiadnu výraznejšiu príležitosť si ale Slováci v presilovke, ani vo zvyšku prvej tretiny nevypracovali.

Druhá tretina

Druhú tretinu otvorilo svojou príležitosťou duo Krištof-Studenič, Marián Studenič ale na prihrávku svojho centra nedočiahol. V 22. minúte sa Slováci v zložení Lantoši, Bondra a Sukeľ dostali do prečíslenia dokonca 3 na 1, no po veľkom nedorozumení napokon ani len neohrozili bránku Sebastiana Dahma. Následne sa snáď po prvý raz v stretnutí výraznejšie v útočnom pásme usadili aj Dáni, ich narastajúci tlak ukončil zákrokom proti strele Olivera Larsena Denis Godla. Slovenského gólmana po ďalšom vhadzovaní v jeho obrannom pásme preveril aj Oliver Lauridsen, Godlova vyrážačka ale zareagovala. V 26. minúte sa už tribúny košickej arény takmer tešili z gólu, Tomáš Tatar z osi ihriska ale namieril vo veľkej príležitosti len na zadný mantinel. V tej istej minúte navyše v podobnej príležitosti neuspel ani Dávid Bondra. Dánski hokejisti reagovali delovkou Nicholasa Jensena od modrej čiary, bez gólového efektu. V 29. minúte prišlo k chybe Tomáša Ziga vo vlastnom obrannom pásme, Federik Storm ale trafil len Godlovu lapačku. Na opačnej strane sa skúšal okolo bránky obtočiť na ofenzívnom výlete Erik Černák, no stroskotal na defenzíve súpera.

Po polovici stretnutia sa v jednom striedaní Martin Marinčin najskôr pred vlastným brankárom najskôr dobre vyhol dvojici súperov, aby následne sám nebezpečne ohrozil dánsku bránku. V 35. minúte Sebastian Dahm opäť zabránil takmer istému slovenskému gólu. Ladislav Nagy v strednom pásme vybojoval puk na svoju hokejku a na ľavom krídle vyzval do samostatného nájazdu Michala Krištofa. Dánsky brankár ale vyšiel pred svoje bránkovisko a skryl puk medzi svojimi chráničmi. Dve minúty nato mal poriadny kus smoly Marko Daňo, keď strelou z pravého kruhu opečiatkoval žrdku Dahmovej bránky. V 38. minúte vzdali zaplnené košické tribúny poctu zosnulej legende Pavlovi Demitrovi. Legendárna 38-čka akoby sa po tomto momente prihovorila tam hore. V záverečnej minúte prostrednej časti hry totiž nahodenie Martina Marinčina od modrej čiary s obrovským šťastím a dvojitým tečom skončil za chrbtom dánskeho gólmana – 1:0. Pred druhou sirénou sa ešte snažili Dáni zareagovať, Jesper Jensen s Frederikom Stormom ale neskórovali.

Tretia tretina

Tretiu tretinu otvorili útočnou aktivitou dánski hokejisti, Jesper Jensen Aabo ale poslal len jednoduchý puk do chráničov Denisa Godlu. V 43. minúte Róbert Lantoši napriahol po prihrávke od Matúša Sukeľa, jeho projektilu chýbali len centimetre. O dve minúty sa do streleckých šancí dostali Nicklas Jensen s Jesperom Jensenom, Denis Godla zasahovať nemusel. Následne prišli ďalšie hluché momenty zápasy, ktoré narušila až 47. minúta. V tej sa najskôr nedovoleného zákroku dopustil Marko Daňo, ktorý tak oslabil svoj tím. Aby toho nebolo málo, tak o dvanásť sekúnd neskôr poslal Andrej Sekera puk z vlastnej obrannej tretiny len na tribúnu, a tak sa Slováci museli brániť v trojici. Dánom trvalo len 19 sekúnd, kým sa im podarilo využiť početnú prevahu o dvoch hráčov. Patrick Russel krásnou prihrávkou po šírnke Godlovho bránkoviska vyzval na zakončenie Mikkela Boedkera – 1:1. Vo zvyšnom priebehu oslabenia sa už slovenskí hokejisti ubránili, no v záverečných 12 minútach sa začínalo v podstate odznova. V 49. minúte prišiel ďalší hviezdny okamih Sebastiana Dahma, keď tentokrát uspel proti bekhendu Mariána Studeniča. V momente, keď sa záverečná tretina lámala do svojej druhej polovice, Slováci zatlačili svojho súpera, no Marko Daňo, Martin Feherváry ani Libor Hudáček vo svojich príležitostiach neuspeli.

V 52. minúte Libor Hudáček oslabil slovenský tím, ktorý sa tak musel brániť ďalšej početnej prevahe súpera, tentokrát však už za nerozhodného stavu. Hudáčkovi spoluhráči toto oslabenie zvládli bez výraznejších problémov, keď Dánov nepustili do žiadnej väčšej príležitosti na skórovanie. V 56. minúte sa v ofenzíve pripomenuli aj Slováci, ktorí po dlhšom čase prostredníctvom Tomáša Tatara a Michala Čajkovského ohrozili Dahmovu bránku. Dobrá pasáž Slovákov pokračovala dobrou prácou Ladislava Nagya, na ktorého prihrávku spoza bránky neskoro reagoval Marián Studenič. Necelé dve minúty pred koncom tretej tretiny sa do konfliktu s Oliverom Lauridsenom dostala dvojica Libor Hudáček a Erik Černák, Dáni si v závere riadnej hracej doby zahrali presilovú hru. Slovenskí hokejisti sa tak síce museli brániť, no aj vo vlastnom oslabení dokázal zahroziť Radovan Bondra, proti ktorému si musel svoju pravú žrdku postrážiť Sebastian Dahm. Keďže však neskóroval on, ani žiaden z dánskych hokejistov, po 60 minútach bol stav stretnutia nerozhodný 1:1 a zápas tak dospel až do predĺženia.

Predĺženie

V úvodných sekundách predĺženia dohrávali dánski hokejisti ešte svoju presilovú hru. A dokonca prinútili Denisa Godlu aj k náročnému zákroku, keď nebezpečne zakončoval Markus Lauridsen. V druhej minúte predĺženia sa otvoril priestor pred Matúšom Sukeľom, ten ešte skúšal hľadal tesne pred bránkou dokorčuľujúceho Róberta Lantošiho, táto spolupráca mladých slovenských útočníkov ale úspešná nebola. Predĺženie sa hralo takmer bez prerušenia, keď rozhodcovia po prvý raz fúkli do píšťalky až približne po štyroch minútach. V absolútnom závere nadstavenej päťmintútovky sa ešte do puku oprel Matúš Sukeľ a donútil Sebastiana Dahma k neľahkému zákroku betónom. Ani predĺženie o víťazovi záverečného vystúpenia Slovenska na domácich MS proti Dánsku nerozhodlo, túto tajničku tak museli rozlúštiť až samostatné nájazdy.

Samostatné nájazdy

Ako prvý sa proti Sebastianovi Dahmovi rozbehol Marián Studenič, jeho pokus o blafák mu ale nevyšiel. Mikkel Boedker nevymýšľal a chcel to napáliť smerom na Denisa Godlu, ktorý ale zostal pokojný a puk vyrazil.

Matúš Sukeľ sa pokúšal prekabátiť dánskeho gólmana kľučkou á la Peter Forsberg, puk mu však v rozhodujúcej chvíli skĺzol z čepele. Peter Regin následne nevyzrel na Denisa Godlu, keď slovenský gólman predviedol dobrú prácu hokejkou.

A potom prišiel moment, na ktorý čakali vypredané košické tribúny. K puku sa v stredovom kruhu postavil Ladislav Nagy. Hokejista, ktorý do tohto duelu, posledného vo svojej kariére, nastúpil s kapitánskym “céčkom” na hrudi. Nagy potvrdil svoje obrovské skúsenosti a s prehľadom prekonal bezmocného Sebastiana Dahma. Naopak, Nicklas Jensen na Denisa Godlu nevyzrel. Slováci tak po tretej sérii vyhrávali 1:0.

Tomáš Tatar mohol dostať svojich súperov pod ešte väčší tlak, no pri svojom zakončení akoby až príliš špekuloval. To Deni Godla sa nenechal prekvapiť ani štvrtým dánskym zakončovateľom v poradí, keď tentokrát vykopol betónom puk z hokejky Frederika Storma.

Piatu sériu rozbiehal Michal Krištof. Slovenský center nezaváhal a o výsledku stretnutia tak bolo rozhodnuté. Rozhodujúci samostatný nájazd bol pripísaný Ladislavovi Nagyovi. Legendárny slovenský hokejista a majster sveta z roku 2002 sa po zápase dočkal aj krátkeho rozlúčkového ceremoniálu, keďže po tomto stretnutí ukončil aktívnu hokejovú kariéru.

Slovensko získalo na domácich MS v siedmich dueloch základnej A-skupiny dohromady 11 bodov za 3 víťazstvá v riadnom hracom čase, tri prehry a jeden triumf po samostatných nájazdoch. Na šampionáte tak rovnako ako vlani obsadia slovenskí hokejisti konečnú 9. priečku.

Foto: Fotky&Foto