Šampionát plný hviezd – preview k MS 2019

Už zajtra to všetko vypukne. V Bratislave a v Košiciach sa začnú 83. majstrovstvá sveta v hokeji. Šestnásť najlepších reprezentačných mužstiev na svete si to rozdá o titul svetového šampióna. Zlaté medaily obhajujú Švédi, ktorí sa budú snažiť o dovŕšenie zlatého hetriku.

A-skupina

Kým pred deviatimi rokmi pri historicky prvých MS na území samostatného Slovenska odohrala domáca reprezentácia všetky zápasy na zrekonštruovanom Zimnom štadióne Ondrej Nepelu v Bratislave, tento rok sa Slováci predstavia v základnej A-skupine v Košiciach. Diváci v Košiciach sa okrem slovenskej reprezentácie môžu tešiť aj na zámorské duo Kanada-USA, severský hokej zastupujú Fíni so stále skúsenejšími Dánmi. Veľký výsledkový progres v posledných rokoch zaznamenalo aj Nemecko, ktoré by sa malo podľa papierových predpokladov biť o čo najlepšiu pozíciu s Francúzskom, naopak, jasný outsiderom skupiny bude nováčik A-kategórie z Veľkej Británie.

Tradičný favorit turnaja Kanada prichádza na Slovensko bez nejakého jednoznačného lídra, čo jej však na kvalite kádra neuberá. Predsa len, mená ako Matt Murray, Shea Theodore, Sean Couturier, Dylan Strome, Sam Reinhart či Kyle Turris vzbudzujú už niekoľko rokov rešpekt aj v najkvalitnejšej lige sveta NHL. Javorové listy podľahli vlani v Dánsku v súboji o bronz práve svojmu veľkému rivalovi z USA, a tak sa budú chcieť na Slovensku istotne vrátiť späť na úspešnú „medailovú“ vlnu.

Spojené štáty americké posilnené spomínaným bronzovým úspechom z vlaňajška chcú ašpirovať v Bratislave a Košiciach opäť len na tie najvyššie priečky. Svedčí o tom už pohľad na káder, aký poskladal hlavný tréner Jeff Blashill s generálnym manažérom Chrisom Drurym. Patrick Kane, James van Riemsdyk, Johnny Gaudreau, Jack Eichel, Dylan Larkin, Alex DeBrincat, Noah Hanifin, ale aj očakávaná jednotka tohtoročného nováčikovského draftu NHL, ešte len 17-ročný Jack Hughes, to je len niekoľko mien z mimoriadne nabitého kádra USA. Otázne sú výkony brankárov, kde by mal post jednotky zastávať Cory Schneider.

Fínsky národný tím zvíťazil na „slovenských“ MS v roku 2011. Tentokrát sa známy kouč Jukka Jalonen nebude môcť príliš spoľahnúť na pomoc hviezd z NHL. V jeho zostave však nebudú chýbať tradičné mená ako obrancovia Miika Koivisto a Atte Ohtamaa či útočníci Marko Anttila a Veli-Matti Savinainen. Veľkú pozornosť bude určite vzbudzovať aj ďalší mladý talent svetového hokeja a veľká draftová nádej Suomi útočník Kaapo Kakko.

Slovenskí reprezentanti obhajujú 9. pozíciu z vlaňajších MS v Dánsku, na domácej pôde však majú rozhodne vyššie ambície. Rozlosovanie zápasov im ale príliš šťastia neprinieslo, keď už v úvodných štyroch dňoch turnaja si zmerajú sily s troma veľkými favoritmi USA, Fínskom a Kanadou. Jednoznačnými lídrami tímu, ktorý má tradičné minimálne štvrťfinálové ambície by mali byť hráči ako Andrej Sekera, Tomáš Tatar, Richard Pánik či Ladislav Nagy. Nominácii slovenského tímu sme sa bližšie venovali v predchádzajúcom článku.

B-skupina

„Bratislavská“ B-skupina vyzerá na papieri možno ešte o čosi vyrovnanejšie ako tá „košická“. Česko, Rusko, Švédsko, Švajčiarsko, to sú všetko tímy, ktoré by si mali postrážiť postup do vyraďovacej fázy. Osmičku mužstiev tejto skupiny potom dopĺňajú ambiciózne Nórsko s Lotyšskom, no a potrápiť favoritov sa budú snažiť Rakúsko s Talianskom.

Českí hokejisti sa budú v Bratislave spoliehať na veľkú fanúšikovskú podporu. Očakáva sa, že priaznivci z krajiny našich západných susedov vytvoria svojim obľúbencov na štadióne Ondreja Nepelu doslova domácu atmosféru. No a keď si k tomu pridáte takú hráčsku kvalitu, akú predstavujú Radko Gudas, Jan Rutta, Jakub Voráček, Ondřej Palát, Jan Kovář, Filip Chytil či Dominik Kubalík, tak Čechov jednoducho musíte zaradiť do úzkeho okruhu favoritov.

Alexander Ovečkin, Jevgenij Malkin, Iľja Kovaľčuk a Nikita Kučerov. Nie, to nie je nominácia na Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hráča NHL, ale len výňatok z menoslovu ruského kádra pre majstrovstvá sveta na Slovensku. Kuzenecov, Dadonov, Gusev, Kaprizov, v bráne Vasilevskij… No a takto by sme mohli pokračovať meno po mene. S takýmto kádrom ruská zborná jednoducho nemôže mať iné, ako len tie najvyššie ambície.

S veľkou chuťou dosiahnuť zvíťaziť po tretíkrát za sebou na svetovom šampionáte a dosiahnuť tak spomínaný zlatý hetrik, pricestovali na Slovensko aj švédski hokejisti. Tre Kronor sa budú spoliehať najmä na mimoriadne skúseného hviezdneho brankára New Yorku Rangers Henrik Lundqvista, medzi obrancami budú lídrami Erik Gustafsson, Oliver Ekman-Larsson a Adam Larsson. No a v ofenzíve budú chcieť svoj veľký talent ukázať Elias Pettersson s Williamom Nylanderom doplnení o skúsenosti Patrica Hornqvista, Louia Erikssona či Marcusa Krugera.

V priebehu najbližších šestnástich dní sa tak na Slovensku predstaví hneď niekoľko hviezd svetového hokeja a nám tak nezostáva nič iné, len dúfať, že si tieto majstrovstvá sveta užijeme do sýtosti a napokon sa budeme tešiť z pekného výsledku slovenských reprezentantov.

Foto: Fotky&Foto