Rusi pokračujú v spanilej jazde, Kanaďania sa zachránili v hodine dvanástej

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019 majú za sebou úvodné štvrťfinálové zápasy. Do bojov o medaily postúpilo Rusko, ktoré v atraktívnom súboji zdolalo výber USA tesne 4:3. Blízko k senzácii boli hráči Švajčiarska, ale Kanada opäť ukázala, že hokej sa hrá do záverečnej sirény.

Rusko – USA 4:3 (2:0, 0:1, 2:2)

Góly a asistencie: 2. N. Gusev (Sergačov, Kučerov), 16. Sergačov (N. Gusev), 42. Kaprizov (N. Gusev, Sergačov), 48. Grigorenko (Malkin, Dadonov) – 23. Skjei (P. Kane, Gaudreau), 46. Hanifin (J. Hughes), 58. DeBrincat (P. Kane, J. Hughes)

Rozhodovali: Tobias Björk (SWE), Oliver Gouin (CAN) – Andreas Mälmqvist (SWE), Jiří Ondráček (CZE)

Zostava Ruska: Vasilevskij – Nesterov, Sergačov, N. Zajcev, Orlov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov – Dadonov, Malkin, Grigorenko – Kaprizov, Kuznecov, Ovečkin – Kučerov, Anisimov, N. Gusev – Telegin, Andronov, Kovaľčuk – Barabanov

Zostava USA: Schneider – Werenski, R. Suter, Martinez, Skjei, Hanifin, Q. Hughes – P. Kane, White, DeBrincat – J. van Riemsdyk, Eichel, Gaudreau – Vatrano, J. Hughes, Kreider – Kunin, Glendening, Keller – Fox, Wolanin

Hokejisti Ruska na predošlom svetovom šampionáte chýbali medzi elitným kvartetom, no tentokrát podobné zaváhanie nechceli pripustiť. Do zápasu vstúpili výborne a už v druhej minúte skóroval Nikita Gusev. Aktívnejšia “zborná” ešte v úvodnej časti hry zvýšila svoj náskok, keď presilovú hru využil obranca Michail Sergačov. Následne sa Rusi akoby uspokojili, čo Američania využili na strelenie kontaktného gólu. Brady Skjei zužitkoval krížnu prihrávku Patricka Kana a prekonal súperovho brankára. Američania mali v druhom dejstve aj ďalšie veľké šance, ale Andrej Vasilevskij podržal ruské mužstvo.

Pred záverečnými dvadsiatimi minútami bolo všetko otvorené, no zverenci Jeffa Blashilla znovu nezachytili úvod tretiny. Kirill Kaprizov skóroval v prečíslení, keď ho nezištnou prihrávkou našiel Gusev. V 46. minúte americký obranca Noah Hanifin z nenápadnej akcie dokázal skórovať, ale o 69 sekúnd neskôr prinavrátil favoritovi dvojgólový náskok Michail Grigorenko. Hráči zo zámoria v závere vrhli všetky sily do útoku, takmer 180 sekúnd hrali bez brankára, ale vyťažili z toho už len kozmetickú úpravu výsledku zásluhou Alexa DeBrincata, pôsobiaceho vo farbách tímu NHL Chicago Blackhawks.

Kanada – Švajčiarsko 3:2 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 – 1:0)

Góly a asistencie: 26. Stone (Fabbro, Dubois), 60. Severson (Stone), 66. Stone (Dubois, Theodore) – 19. Andrighetto (Diaz, Fiala), 40. Hischier (Martschini, Niederreiter)

Rozhodovali: Martin Fraňo (CZE), Aleksi Rantala (FIN) – Miroslav Lhotský (CZE), Hannu Sormunen (FIN)

Zostava Kanady: M. Murray – Nurse, Severson, Chabot, Stecher, Theodore, Fabbro, P. Myers – Marchessault, Dubois, Stone – Cirelli, Couturier, S. Reinhart – McCann, Turris, Jost – Bertuzzi, Henrique, D. Strome – Joseph

Zostava Švajčiarska: Genoni – Josi, Diaz, Genazzi, Loeffel, Frick, Fora, Rod – Niederreiter, Hischier, Fiala – Hofmann, Haas, Andrighetto – Scherwey, Kurashev, Martschini – Praplan, S. Moser, Bertschy – Ambühl

Košická Steel aréna bola svedkom zápasu, na ktorý sa ešte dlho bude spomínať. Kanada síce vyhrala svoju základnú skupinu, ale na postup do semifinále sa nesmierne nadrela. Švajčiari od začiatku dobre bránili a po šikovnom teči Svena Andrighetta sa v závere prvej tretiny dostali do vedenia. V druhej tretine však rovnakou zbraňou odpovedal Mark Stone, ktorý zrušil čaro brankára Genoniho. Kanadu na turnaji zdobia výborné presilovky, ale vo štvrťfinále to boli Helvéti, ktorí sa presadzovali v početných výhodách. Tri sekundy pred koncom druhej časti skóroval Nico Hischier, ktorý dobre reagoval na odrazený puk brankárom Mattom Murraym.

V treťom dejstve Kanaďania zvýšili aktivitu, vytvorili si množstvo šancí, ale už to vyzeralo tak, že sa s turnajom budú musieť rozlúčiť. Tréner Alain Vigneault dve minúty pred koncom odvolal brankára a obranca Damon Severson 0,4 sekundy pred koncom riadneho hracieho času vyrovnal skóre na 2:2. Švajčiari si napokon kalich horkosti vypili do dna, pretože v 66. minúte rozhodol o kanadskom postupe do semifinále majstrovstiev sveta Stone. Výber Patricka Fischera tak nezopakuje vlaňajšiu finálovú účasť a nepripíše si na konto ďalší úspech. Naopak, Kanada živí šancu na zisk 27. zlatej medaily a jubilejného 50. cenného kovu zo svetových šampionátov.

Foto: Fotky&Foto