Rusi majstrami sveta nebudú, vo finále repríza spred troch rokov

Semifinálový program priniesol zaujímavé súboje s prekvapujúcimi výsledkami. Hráči Česka až nečakane hladko podľahli výberu javorového listu, no ešte viac hokejovú verejnosť šokovali Fíni, ktorí zastavili doposiaľ suverénnych Rusov. Hrdinom sa stal ich 203 centimetrov vysoký kapitán Marko Anttila.

Rusko – Fínsko 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól a asistencie: 51. Anttila (Jokiharju, Kiviranta)

Rozhodovali: Tobias Björk (SWE), Martin Fraňo (CZE) – Brian Oliver (USA), Nathan Vanoosten (CAN)

Zostava Ruska: Vasilevskij – Nesterov, Sergačov, N. Zajcev, Orlov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov – Dadonov, Malkin, Grigorenko – Kaprizov, Kuznecov, Ovečkin – Kučerov, Anisimov, N. Gusev – Telegin, Andronov, Kovaľčuk – Barabanov.

Zostava Fínska: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Tyrväinen, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kuusela, Savinainen, Sallinen – Kiviranta, Anttila, Lammikko.

Písal sa 19. február 2014, keď fínsky národný tím vo štvrťfinále olympijského turnaja v Soči zdolal hviezdami nabitý ruský tím. Po vyše piatich rokoch utŕžila „zborná“ od tohto súpera ďalšiu prekvapujúcu prehru, po ktorej sa jej rozplynul sen o titule majstra sveta. Rusi boli favoritom stretnutia, ale svojim výkonom príliš nepresvedčili. V prvej tretine bol najbližšie k streleniu gólu Kaapo Kakko, ale po závare pred ruskou bránkou zostal puk ležať na bránkovej čiare. Po prestávke Rusi zlepšili svoj výkon, mali aj niekoľko dobrých striel, ale zväčša puky končili na gólmanovi Kevinovi Lankinenovi.

Fínsky brankár sa vyznamenal aj v 47. minúte, keď počas presilovky zneškodnil nádejnú strelu Jevgenija Dadonova z priestoru medzi kruhov. O štyri minúty neskôr prišiel jediný gólový moment zápasu, keď fínsky kapitán Marko Anttila našiel medzierku medzi betónmi Andreja Vasilevskeho. Rusi v záverečných minútach stupňovali svoj tlak, viac než dve minúty hrali bez brankára, ale napriek veľkej snahe sa im vyrovnať nepodarilo. Vôbec po prvýkrát od mája 2016 vyšli strelecky naprázdno na scéne majstrovstiev sveta. Naopak, Fíni naďalej živia šancu na zopakovanie bratislavského triumfu spred ôsmich rokov. Vtedy zdolali vo finále Švédov 6:1.

Kanada – Česko 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Góly a asistencie: 6. Stone (Stecher), 21. Nurse (Couturier), 26. Dubois (Marchessault, Stone), 47. Turris (Mantha), 53. Chabot (Henrique, D. Strome) – 54. T. Zohorna (Kolář)

Rozhodovali: Mikko Kaukokari (FIN), Jeremy Tufts (USA) – Gleb Lazarev (RUS), Hannu Sormunen (FIN)

Zostavy Kanady: M. Murray – Nurse, Severson, Chabot, Stecher, Theodore, Fabbro, P. Myers – Marchessault, Dubois, Stone – Cirelli, Couturier, S. Reinhart – McCann, Turris, Mantha – Henrique, D. Strome, Joseph – Jost.

Zostava Česka: Bartošák (26. Francouz) – Musil, Hronek, Moravčík, Rutta, Kolář, Gudas, Zámorský – Frolík, Simon, Voráček – Jaškin, Faksa, Palát – D. Kubalík, J. Kovář, Gulaš – H. Zohorna, T. Zohorna, Řepík – Vrána.

V druhom semifinálovom dueli sa tešili z postupu hokejisti Kanady, ktorí tentokrát nepripustili podobnú drámu ako v súboji so Švajčiarskom. Proti Čechom sa ujali vedenia už v šiestej minúte, keď z tesnej blízkosti skóroval Mark Stone. Útočník „zlatých rytierov“ z Las Vegas zaznamenal ôsmy gól na šampionáte, čím sa osamostatnil na prvom mieste tabuľky kanonierov. Zlomové momenty stretnutia prišli na začiatku druhej tretiny. Už po desiatich sekundách skóroval Darnell Nurse a v 26. minúte poslal Patrika Bartošáka na hráčsku lavicu presný zásah Pierra-Luca Duboisa.

Česi sa napriek trojgólovému manku nevzdávali, mali niekoľko dobrých šancí na skorigovanie nepriaznivého stavu, no tentokrát sa im povestné šťastie otočilo chrbtom. Naopak, v 47. minúte skóroval z brejku Kyle Turris, čím definitívne zlomil český odbor. Jediným úspešným strelcom na strane našich západných susedov bol Tomáš Zohorna, ktorý už len upravil výsledok na konečných 1:5. Predtým totiž ešte skóroval obranca Thomas Chabot. Zverenci Miloša Říhu domov síce zlato neprinesú, ale v súboji o bronz im určite motivácia chýbať nebude. Naposledy získalo Česko cenný kov z MS v hokeji v roku 2012, teda rovnako ako Slovensko.

Foto: Fotky&Foto