Potvrdené dejiská MS v hokeji 2023, 2024 a 2025

Kongres Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) na minulotýždňovom stretnutí v Bratislave potvrdil dejiská majstrovstiev sveta v rokoch 2023 až 2025. K doposiaľ známym hostiteľským krajinám sa postupne pridajú ruský Petrohrad, tradičné české usporiadateľské mestá Praha a Ostrava a pre rok 2025 dostala zelenú spoločná kandidatúra Švédska a Dánska.

V Petrohrade vyrastie 23-tisícová aréna

Po zverejnení týchto informácii sa objavili správy o pláne ruských organizátorov postaviť novú halu s kapacitou 23-tisíc miest na sedenie. Pokiaľ by došlo k realizácii tohto zámeru, v druhom najväčšom meste Ruska by vyrástol vôbec najväčší hokejový štadión na svete. Pre porovnanie, do Bell Centre v Montreale sa zmestí 21273 priaznivcov a domovský stánok tímu SKA Petrohrad má kapacitu „len“ 12300 miest. Ten hostil svetový šampionát v rokoch 2000 a 2016, ale ani v jednom prípade domácej reprezentácii šťastie nepriniesol.

“Petrohrad je hokejové mesto a bohatou tradíciou tohto športu. Začalo sa to ešte v 19. storočí bandy hokejom a v časoch Sovietskeho zväzu sa hokej stal najpopulárnejším športom. Nemám absolútne žiadnych pochýb o tom, že zápasy budú vypredané. Bude to jeden z najpamätnejších šampionátov v histórii,“ cituje oficiálna stránka IIHF prezidenta Ruskej hokejovej federácie Vladislava Tretiaka.

Rekord návštevnosti stále český

V roku 2024 sa zraky hokejových fanúšikov budú upierať do Česka, ktoré naďalej drží rekord v návštevnosti majstrovstiev sveta. Pred štyrmi rokmi si do Prahy a Ostravy našlo cestu celkovo 741 690 divákov. Pokiaľ sa nič nepredpokladané nestane, tak slovenskí hokejisti sa môžu tešiť na prakticky domáce prostredie, ktoré im fanúšikovia vytvorili aj v roku 2004. Patria okolo nového člena Siene slávy IIHF Miroslava Šatana obsadila smolné štvrté miesto. V súboji o bronzové medaily podľahla USA 0:1 po samostatných nájazdoch.

Švédsko je zatiaľ poslednou krajinou, ktorá získala majstrovský titul pred domácimi fanúšikmi. Do tejto severskej krajiny sa v roku 2025 vráti svetový šampionát po dlhých dvanástich rokoch. Ešte nie sú známe dejiská, no možno čakať kombináciu hlavných miest oboch krajín. V prípade Slovenska je ďalšie pridelenie majstrovstiev sveta podmienené výstavbou nového väčšieho štadióna, ktorý by podľa prezidenta SZĽH Martina Kohúta mohol byť postavený na strednom Slovensku.

Prehľad majstrovstiev sveta v nasledujúcich rokoch:
2020 – Švajčiarsko (Zürich, Lausanne)
2021 – Bielorusko a Lotyšsko (Minsk, Riga)
2022 – Fínsko (Helsinki, Tampere)
2023 – Rusko (Petrohrad)
2024 – Česká republika (Praha, Ostrava)
2025 – Švédsko a Dánsko