Neuveriteľná smola Slovákov, s Kanadou prehrali gólom sekundu pred koncom

Po dni voľna nastúpili slovenskí hokejoví reprezentanti na tretí duel v rámci základnej A-skupiny v Košiciach proti výberu Kanady.

Slovensko – Kanada 5:6 (2:2, 2:3, 1:1)

Góly a asistencie: 8. Sukel’ (Studenič, Nagy), 9. Liška (Jaroš, Lunter), 22. Nagy (Marinčin, Lantoši), 26. Liška (Buc), 52. Sukel’ (Marinčin) – 17. Mantha (Turris, McCann), 19. Theodore (Mantha, Severson), 28. Marchessault (Chabot), 29. Cirelli (S. Reinhart, Theodore), 37. Stecher (Turris, Severson), 60. Mark Stone (Chabot)

Zostava Slovenska: Rybár (37. Čiliak) – Sekera (C), Černák, Marinčin, Jaroš, Koch, Fehérváry, Čajkovský – Tatar (A), Krištof, Pánik – Nagy (A), Sukel’, Studenič – Daňo, L. Hudáček, Lantoši – Zigo, Lunter, Buc – Liška.

Zostava Kanady: M. Murray (Hart) – Chabot, Stecher, Nurse, Severson, Theodore, Montour, Fabbro – Marchessault, D. Strome, Mark Stone (A) – Cirelli, Couturier (A), S. Reinhart – McCann, Turris (C), Mantha – Dubois, Jost, Henrique – Joseph.

Rozhodovali: Bjork (SWE), Nikolic (AUT) – Malmqvist (SWE), Oliver (USA)

Prvá tretina

Do zápasu vstúpili omnoho aktívnejšie Kanaďania, ktorí si už v priebehu prvej minúty vypracovali hneď tri čisté gólové príležitosti, slovenská defenzíva však zatiaľ odolávala. Slováci vyvinuli úvodnú aktivitu vďaka novozloženej formácii Daňo-Hudáček-Lantoši, keď Libor Hudáček hneď pri svojom prvom dotyku s pukom na šampionáte pálil, trafil však len bočnú sieť bránky Matta Murraya. V piatej minúte sa aj so šťastím dostal do samostatného úniku po pravom krídle Marko Daňo, mieril to na vzdialenejšiu žrď, no bránku kanadského tímu netrafil. Z následného odrazeného puku sa však naskytla príležitosť aj pre Libora Hudáčka, tomu však puk nesadol na hokejku tak, ako by potreboval a nasmeroval ho len do Matta Murraya. Slováci „zabrnkali“ Kanaďanom na nervy a v nasledujúcom striedaní sa členovia štvrtého útoku dostali s hráčmi súpera do veľkej strkanice. V 8. minúte zaviezol puk do útočného pásma Ladislav Nagy, Marián Studenič s Matúšom Sukeľom sa natlačili do bránkoviska súpera a Matúš Sukeľ pretlačil puk až do siete – 1:0. Zaskočení Kanaďania nevedeli, kam skôr skočiť a v 9. minúte prišiel druhý úder slovenského tímu. Kanaďania prepadli v útočnom pásme, Slováci sa dostali do prečíslenia a prihrávku Christiána Jaroša využil na druhý gól Adam Liška – 2:0.

Kanaďania boli mimoriadne nervózni, čo demonštroval aj Kyle Turris seknutím do Patrika Rybára potom, čo mal slovenská brankár puk vo svojej moci. Michal Čajkovský, Andrej Sekera a Richard Pánik si však svojho brankára ochránili a frustrovaných súperov umravnili. Rezultovala z toho presilová hra Slovenska. Slováci ju hrali najmä v úvode fantasticky, keď sa vo veľkých príležitostiach ocitli Róbert Lantoši aj Ladislav Nagy. Prvú početnú prevahu v zápase ale Slováci nevyužili. V 13. minúte sa otvoril priestor na ľavom krídle pred Ladislavom Nagym, jeho strela švihom z nádejnej pozície však bola zblokovaná na ochrannú sieť. Po následnej mierne „hluchej“ fáze prvej tretiny prišla malá chyba Christiána Jaroša vo vlastnom obrannom pásme, ktorá spôsobila dve príležitosti kanadského tímu, keď najmä pri strele Dylana Stromea si košické tribúny vydýchli. V 17. minúte predviedli Kanaďania rýchly prechod do útočného pásma, ktorý pekným gólom zakončil Anthony Mantha. Aby toho nebolo málo, už pár sekúnd po kontaktnom góle sa proti pravidlám previnil Christián Jaroš a oslabil tak prvý raz v stretnutí slovenský tím. Javorové listy ukázali, že početné prevahy sú ich veľkou zbraňou, Patrik Rybár robil, čo mohol, mal aj veľký kus šťastia, napriek tomu sa Slováci ubrániť nedokázali, keď sa v 19. minúte presadil Shea Theodore – 2:2. Rozbehnutých Kanaďanov pribrzdilo vylúčenie Anthonyho Cirelliho po faule na Richarda Pánika. Početnú prevahu v závere prvej tretiny režíroval Andrej Sekera, bolo tam niekoľko náznakov príležitostí, no gólu sa Slováci nedočkali. Libor Hudáček svojou aktivitou však získal pre Slovensko vylúčenie Damona Seversona, z ktorého podstatnú časť odohrali slovenskí hokejisti až v druhej tretine.

Druhá tretina

Prostrednú časť hry teda začali slovenskí hokejisti viac ako minútu trvajúcu presilovú hru o dvoch hráčov. V nej bol najbližšie ku gólu Richard Pánik, ten ale zoči-voči Mattovi Murraymu neskóroval. Čo sa nepodarilo proti trom Kanaďanom, to vyšlo proti štyrom. Puk do útočného pásma zaviezol Róbert Lantoši, Martin Marinčin ho preniesol doprava na Ladislava Nagya, ten hľadal pred bránkou Marka Daňa, puk napokon skončil za chrbtom kanadského gólmana po odraze od kanadského obrancu Troya Stetchera, gól bol pripísaný Nagymu – 3:2. Tento gól poriadne rozprúdil tempo hry a v v nasledujúcich desiatkach sekúnd sa musel vytiahnuť Patrik Rybár proti Anthonymu Manthovi a doterajšiu streleckú smolu na turnaji neprelomil Róbert Lantoši. Následne sa Kanaďania znova drzo natlačili pred Patrika Rybára, z čoho vznikla ďalšia veľká mela, do ktorej sa zapojili takmer všetci hráči na ľadovej ploche. Nervóznych a prehnane agresívnych Kanaďanov potrestali slovenskí hokejisti tým najšportovejším spôsobom. Už v nasledujúcom striedaní v 26. minúte krásnu kombináciu predviedol štvrtý útok, koncovku obstaral Adam Liška, ktorý pridal svoj druhý gól v dueli – 4:2. Rozhodcovia následne poslali na trestnú lavicu Tomáša Tatara za krosček a slovenskí hokejisti sa tak okamžite po opätovnom získaní dvojgólového náskoku museli brániť početnej prevahe súpera. Viac ako minútu to zvládali veľmi dobre, prišiel však mimoriadne smolný moment pre Patrika Rybára, ktorý pustil pomedzi svoje chrániče puk z hokejky Jonathana Marchessaulta – 4:3. V 29. minúte šikovne nabil po prechode útočnou modrou čiarou Marián Studenič Andrejovi Sekerovi, Matt Murray však skryl puk vo svojej lapačke. Následne Slováci trochu prepadli v útočnom pásme a zmätky v ich defenzíve využil na vyrovnávajúci gól Anthony Cirelli – 4:4. Patrik Rybár následne podržal svoj tím, keď zneškodnil strelu aj následnú dorážku Brandona Montoura.

V ďalších minútach sa dlho nič nedialo, no v 32. minúte prišlo ďalšie veľké striedanie prvej slovenskej formácie. Tomáš Tatar využil cloniaceho Richarda Pánika a dostal puk do kanadskej siete. Túto akciu však ešte overovali rozhodcovia, ktorí sa pre kontakt Pánika s brankárom Murraym gól rozhodli neuznať. Tomáš Tatar si mohol napraviť chuť už doslova o pár sekúnd, keď vybojoval puk od kanadských obrancov, no sám zoči-voči Mattovi Murraymu prestrelil bránku súpera. V 34. minúte sa otvoril priestor pred Anthonym Manthom, ktorý ale minul Rybárovu bránku. O dve minúty neskôr znova roztočila kolotoč v útočnom pásme formácia okolo centra Michala Krištofa, Matt Murray ukončil slovenskú aktivitu zákrokom proti delovke Andreja Sekeru. Unavená prvá slovenská formácia ale následne prepadla v ptočnom pásme a po návrate do defenzívy nedokázala ubrániť Troya Stetchera – 4:5. Po piatom góle súpera sa Craig Ramsay rozhodol odvolať z bránky Patrika Rybára a naradiť ho Marekom Čiliakom. V úplnom závere prostrednej časti hry sa ešte snažili mierne zaskočení slovenskí hokejisti niečo vymyslieť, no Kanaďania si pred druhou sirénou tesný náskok postrážili.

Tretia tretina

Už po pár sekundách tretej tretiny zaútočil Erik Černák, jeho ponuku na strelu však neuvyužil ani jeden z dvojice Krištof-Pánik. Následne sa do puku oprel Ladislav Nagy, Matt Murray stihol zasiahnuť. V 43. minúte predviedli Kanaďania rýchly prechod do útoku, na konci ktorého bol mimoriadne dôležitý zákrok Mareka Čiliaka proti Markovi Stoneovi. V 47. minúte sa po súbojoch na oboch stranách klziska dostal do príležitosti Libor Hudáček, no Matt Murray vytiahol spoľahlivý zákrok proti prudkej strele slovenského útočníka. Na konci 48. minúty, v hre 4 na 4 dostal puk na svoju hokejku v útočnom pásme Ladislav Nagy, skúsene si počkal na Erika Černáka, ktorého delovka tesne minula kanadskú bránku. Kombinácia dvojice Feherváry-Buc priniesla následne ďalšiu nepresnú slovenskú strelu, tentokrát z hokejky Mária Luntera. V 50. minúte okázal obrovskú chladnokrvnosť Andrej Sekera, ten povozil puk po útočnom pásme a našiel v ideálnej pozícii Tomáša Tatara, ktorý však puk pred poloprázdnou Murrayho bránkou vôbec netrafil. Skvelá pasáž slovenského tímu napokon priniesla svoje ovocie. Po obrovskej aktivite Ladislava Nagya a Martina Marinčina v útočnom pásme sa ďalším slovenským dvojgólovým strelcom večera stal Matúš Sukeľ – 5:5. V 54. minúte sa po obrovskej bojovnosti Tomáša Tatara dostal k strele z prvej Michal Krištof, Murray zasiahol vyrážačkou. Z tejto príáležitosti však vyplynul nedovolený zákrok Anthonyho Manthu a presilová hra Slovenska. V tejto početnej prevahe sa slovenskí hokejisti veľmi dlho trápili a formácia vedená Ladislavom Nagym vôbec nič nevymyslela. Až v poslednej polminúte sa do náznaku príležitosti dostal Erik Černák, k strele sa však nedostal.

Po návrate Manthu na ľad sa predsa len do zakončenia natlačil z uhla Dávid Buc, Matt Murray však bol pozorný. To však ešte nebolo nič proti tomu, čo Murray ukázal o pár desiatok sekúnd neskôr. Michal Krištof prenechal puk Richardovi Pánikovi, ktorý si vylepšil streleckú pozíciu, no proti jeho technickej strele vytiahol kanadský gólman fantastický „semafor“. V 58. minúte sa pretlačil do zakončenia Róbert Lantoši, no ani tentokrát nenamieril presne. Následne spravil malú chybu v obrannom pásme Andrej Sekera, z ktorej nevyplynula len príležitosť Dylana Stromea, ale najmä vylúčenie Erika Černáka. Kanaďania tak hrali 74 sekúnd pred koncom tretej tretiny presilovú hru. V poslednej minúte mal rozhodnutie na svojej hokejke Jonathan Marchessault, Marek Čiliak ale vytiahol skvelý reflexívny zákrok. Potom však prišlo niečo, ako zo zlého sna. V poslednej sekunde tretej tretiny dostal priestor na strelu Mark Stone a Marek Čiliak sa mohol za pukom len obzrieť – 5:6. Slovenskí hokejisti tak inkasovali gól, ktorý nechce nikdy inkasovať žiadny športový tím. Po takomto neuveriteľne bojovnom výkone inkasovať rozhodujúci gól v čase 59:59…

Nič to, ďalší zápas odohrajú Slováci v stredu od 20.15 proti Nemecku.

Foto: Fotky&Foto