Môže to byť zápas o všetko, ale pravdepodobne pôjde o formalitu

Oči slovenských hokejových fanúšikov sa budú upierať na poludňajší súboj Švajčiarov s Francúzmi. Akékoľvek víťazstvo Francúzov by nám umožnilo cestu do štvrťfinále, za predpokladu, že Bielorusov v dnešnom zápase samozrejme porazíme.

Bielorusi vypadávajú po dlhých rokoch

Pred šampionátom sa s Bieloruskom ako s kandidátom na zostup príliš nepočítalo. Väčšina odborníkov čakala tuhý boj o záchranu najmä medzi dvojicou Francúzsko a Rakúsko. Tí však Bielorusov hladko porazili a poslali ich už predčasne do nižšej divízie. Pre bieloruský tím, ktorý je pravidelným účastníkom MS elitnej kategórie, ide o veľkú športovú tragédiu. Na záverečných turnajoch najvyššieho rangu nechýbali posledných 13 rokov.

Bielorusi prehrali v každom dueli šampionátu. Po prvých troch zápasoch a najmä jasnej porážke od Francúzov bolo jasné, že záchrana bude veľmi náročná. Doplatil na to tréner Lewis, ktorého odvolali veľmi neobvykle už počas šampionátu. Bielorusom však táto zmena príliš neprospela. Proti Švajčiarom podali mierne zlepšený výkon, ale na body to ani zďaleka nestačilo. V poslednom dueli proti Rakúsku ešte mali možnosť zachovať si príslušnosť k elitnej kategórií. Stretnutie však absolútne nezvládli a prehrali 0:4.

Tréner Ramsay môže pristúpiť k zápasu inak

Bez ohľadu ako to nakoniec s naším umiestnením dopadne, oproti minulému roku sme vykázali jednoznačné zlepšenie hry, ktoré sa premietlo aj do bodového zisku. Ani v jednom zo zápasov s favoritmi sme neutŕžili jasnú prehru a Čechom aj Švédom sme dokázali ukradnúť bod. Ako nezvládnutý sa dá označiť iba duel so Švajčiarskom a čiastočne aj ten včerajší s Ruskom.

Potešili výkony obrany, ktorá disponovala pomerne veľkou kvalitou na oboch stranách klziska. Horšie to bolo s útočnými formáciami, ktorým chýba ofenzívna kreativita a vyššia úroveň zručností. Ak nastane pravdepodobný scenár a Švajčiari porazia Francúzsko, naši hokejisti budú bojovať už len o záverečné umiestnenie. Tréner Ramsay by mohol viac priestoru na ľade poskytnúť mladším resp. menej skúseným hráčom, pre ktorých môže ísť o veľkú hokejovú školu.

Dnes o 16:15 odohráme posledný duel skupinovej fázy, fandime našim hokejistom.