Kodaň - hlavné mesto Dánska

Majstrom sú „tri korunky“, Švajčiari prekvapili a Slovensko zlepšilo herný prejav

Prišiel čas hodnotenia skončených 82. majstrovstiev sveta v hokeji. Švédi ako jeden zo superfavoritov turnaja potvrdili svoju pozíciu z minulého roka a obhájili titul. Švajčiari svojou finálovou účasťou prekvapili celú hokejovú verejnosť.

Kanada tentokrát sklamala

Finalista posledných troch turnajov tentoraz zaostal za očakávaniami. Už v skupinovej fáze sa nevyhli niekoľkým zaváhaniam. Vo štvrťfinále porazili v jednom z najlepších zápasov šampionátu Rusov, aby potom prekvapivo podľahli Švajčiarom. Práve Helvéti boli najpríjemnejším prekvapením turnaja. Okrem tradične prepracovanej defenzívy pridali aj v ofenzívnej kreativite. Vďaka ôsmim hráčom zo zámorskej NHL poskladali jeden z najlepších tímov vo svojej histórií a zaslúžene dokráčali až do finále. V tom podľahli Švédom, ktorých herný prejav sa ukázal počas celého šampionátu ako najkonzistentnejší. “Tri korunky“ neprehrali ani v jednom dueli a potvrdili obrovskú kvalitu.

Rusko si šampionát prehajdákalo v skupinovej fáze, keď podľahli Česku aj Švédsku a vo štvrťfinále tak narazili na silných Kanaďanov. Odohrali síce vyrovnaný duel, ale na zámorského súpera nestačili.

Prekvapením boli výkony Fínska, ktoré v skupine porazilo oba zámorské tímy rozdielom triedy. Vo štvrťfinále však boli na ich sily umne hrajúci Švajčiari.

Američania vedení hviezdnym Patrickom Kaneom nakoniec dosiahli na bronzové medaily, aj keď pri kvalite kádra si trúfali minimálne na finále. Vo štvrťfinále vyradili Čechov, ktorí sa výkonmi v skupine pasovali za jedného z favoritov na medailu, ale rozhodujúci zápas nezvládli.

Slovensko vykázalo zlepšenie

Zverenci trénera Ramsayho ukázali diametrálne odlišné výkony ako pred rokom v Kolíne. Naša hra mala tvár a lepšiu organizáciu. Proti favoritom sme odohrali vyrovnané duely. Na mužstve zanechal stopu nešťastný úvodný duel proti Čechom. Strata  dvoch bodov v posledných sekundách sa prejavila aj v nasledujúcom stretnutí proti Švajčiarom.

Práve tieto dva zápasy nakoniec rozhodli o našom „nepostupe“ do štvrťfinále.

Najlepší duel sme odohrali jednoznačne proti Švédom, ktorých sme v určitých fázach hry herne prevýšili a mali sme šancu na víťazstvo. Potešili aj výkony proti outsiderom turnaja, ktoré sme vzhľadom na kvalitu kádra zvládli veľmi dobre. Sklamaním bol súboj proti Rusku, v ktorom sme mohli zamiešať postupovými kartami, ale chýbala nám väčšia vôľa po víťazstve.

Zaujali hviezdy NHL

V rámci jednotlivcov ovládla skupinovú fázu dvojica z Caroliny Aho-Teravainen. Tí vytvorili spolu so Savinainenom jeden z najlepších útokov šampionátu. Fínom to však na postup do bojov o medaily nestačilo.

Spomínanú dvojicu predbehol v konečnom bodovaní iba Patrick Kane, ktorý sa stal najproduktívnejším hráčom turnaja s 20 získanými bodmi. Túto hranicu nikto nepokoril už niekoľko rokov, a Kane sa tak stal aj najužitočnejším hráčom MS.

Výbornými výkonmi zaujal aj švajčiarsky gólman Genoni, ktorý bol jedným zo strojcov  úspechu Helvétov.

Vypadáva Kórea i Bielorusko

Kým udržanie Kórejskej republiky v elitnej kategórií by bolo obrovským prekvapením, vypadnutie Bieloruska je naopak veľkou senzáciou. Treba však povedať, že oba tímy na turnaji takmer nič nepredviedli a vypadávajú zaslúžene. O rok ich nahradia Taliani a po 25 rokoch sa medzi elitu vracia aj Veľká Británia.

Budúci rok sa tento hokejový sviatok uskutoční na Slovensku. Košice a Bratislava privítajú najlepšie tímy sveta a naši fanúšikovia očakávajú, že postavíme konkurencieschopné mužstvo.

Foto: pixabay.com