Fínsko získalo tretí titul majstra sveta! Hrdinom finále dvojgólový Anttila

História sa opakuje. Hokejisti Fínska sa v Bratislave po ôsmich rokoch opäť tešia z titulu majstrov sveta. Finálový duel zvládli lepšie než výber Kanady, ktorý rovnako ako v úvode šampionátu zdolali pomerom 3:1. Národným hrdinom sa stal obrovitý útočník Marko Anttila, ktorý zakončil vydarené play-off ďalšími dvoma dôležitými gólmi.

Kanada – Fínsko 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Góly a asistencie: 11. Theodore (Mantha, McCann) – 23. Anttila (Manninen, Ojamäki), 43. Anttila (Savinainen), 56. Pesonen (Tyrväinen, Hakanpää)

Rozhodovali: Tobias Björk (SWE), Jeremy Tufts (USA) – Gleb Lazarev (RUS), Miroslav Lhotský (CZE)

Zostava Kanady: M. Murray – Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Fabbro, Theodore, P. Myers – Stone, Dubois, Marchessault – S. Reinhart, Couturier, Cirelli – Mantha, Turris, McCann – Joseph, Strome, Henrique – Jost

Zostava Fínska: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Tyrväinen, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kuusela, Sallinen, Savinainen – Lammikko, Anttila, Kiviranta

Finálové stretnutie začali lepšie Kanaďania, ktorí sa dlhšie držali v útočnom pásme a niekoľkokrát zamestnali brankára Kevina Lankinena. V piatej minúte dostali výhodu presilovej hry, ale paradoxne v nej takmer inkasovali. Po faule Thomasa Chabota na prenikajúceho Jereho Sallinena bolo nariadené trestné strieľanie, ale Oliwer Kaski mieril len do ľavého betónu kanadského gólmana. Na začiatku 11. minúty toto zaváhanie potrestal Shea Theodore. Obranca z Las Vegas sa krásne predral cez troch hráčov súpera a strelou pod brvno otvoril skóre súboja o zlaté medaily.

Kanada mohla aj zvýšiť svoj náskok, ale Philippe Myers nastrelil iba konštrukciu fínskej svätyne. Kým v prvej tretine dominovala „kolíska hokeja“, v prostrednej časti prebrali režisérsku taktovku do svojich rúk hráči zo severu Európy. V presilovke skóroval Marko Antilla, keď prepasíroval puk medzi nohy Matta Murrayho. Dvojnásobný víťaz Stanleyho pohár bol zamestnanejším mužom a v 29. minúte sa zaskvel pri prudkej strele Harriho Pesonena. Okrem toho zazvonili žŕdky na oboch stranách. Najskôr chýbali centimetre pri bekhende Anttilu a následne aj pri strele z otočky v podaní Pierra-Luca Duboisa.

Pred ôsmimi rokmi rozhodli Fíni o svojom finálovom triumfe v čase 42:35 a dnes to dokonale zopakovali. Marko Anttila opäť rozradostnil fínskych fanúšikov presným zakončením po výbornom pase Veli-Mattiho Savinainena spoza bránky. Kanaďania sa za nepriaznivého stavu viac tlačili do zakončení. Päť minút pred koncom mal tutovku Mark Stone, ale našiel len pripraveného Lankinena. Keď sa už hráči v červených dresoch nadychovali k záverečnému tlaku ich definitívne zrazil na kolená Pesonen, ktorý skóroval z na pohľad nevinnej akcie. Kanada prakticky hneď po inkasovanom góle začala hru bez brankára, ale ďalší gól už na šampionáte nepadol.

Majstrom sveta sa tak tretíkrát v histórii stali hráči Fínska, keďže predtým triumfovali v rokoch 1995 a 2011. Naopak, Kanaďania si na svoje 27. zlato, ktorým by vyrovnali rekord Ruska, musia ešte počkať. Za najužitočnejšieho hráča bol vyhlásený Mark Stone, ktorý bol zároveň s ôsmimi gólmi najlepším strelcom. Okrem neho sa v šesťčlennom All Stars tíme umiestnili brankár Andrej Vasilevskij, obrancovia Mikko Lehtonen, Filip Hronek a útočníci William Nylander a Jakub Voráček. O ďalšie prepísanie historických štatistík sa postaral 18-ročný Kaapo Kakko. Ten v priebehu trinástich mesiacov vyhral svetový šampionát do 18, 20 rokov a tiež na seniorskej úrovni.

Foto: Fotky&Foto