Disciplinovaní Slováci na úvod turnaja zaskočili Američanov

Slovenskí hokejoví reprezentanti nastúpili na svoj úvodný duel domácich MS v „košickej“ A-skupine proti favorizovanému tímu Spojených štátov amerických.

USA – Slovensko 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly a asistencie: 13. DeBrincat (Kane, Eichel) – 5. Sukeľ (Studenič), 22. Černák (Sekera), 25. Tatar (Pánik), 56. Krištof.

Zostava USA: Schneider – Martinez, Suter, Skjei, Hanifin, Fox, Q. Hughes, – Keller, Eichel, Kreider – DeBrincat, Larkin, Gaudreau – Kane, J. Hughes, Van Riemsdyk – Ryan, Glendening, White – Vatrano

Zostava Slovenska: Rybár – Černák, Sekera, Jaroš, Marinčin, Ďaloga, Fehérváry, Čajkovský, Koch – Pánik, Krištof, Tatar – Nagy, Sukeľ, Studenič – Lantoši, Zigo, Daňo – Liška, Buc, Lunter

Najlepší hráči: Jack Eichel – Matúš Sukeľ

Rozhodovali: Gouin (Kan.), Romasko (Rus.) – Lazarev (Rus.), Malmqvist (Švéd.)

Počet divákov: 7430

Prvá tretina

Slováci nezačali najlepšie, keď prepadli v strednom pásme a Johnny Gaudreau už v 35. sekunde pripravil v prečíslení 2 na 1 príležitosť pre Alexa DeBrincata, no ten puk netrafil tak, ako by si predstavoval. Američania sa však už od úvodných okamihov zápasu usadili v útočnom pásme a poriadne zamestnávali Patrika Rybára. V 2. minúte sa naskytla prvá príležitosť aj slovenským hokejistom, Cory Schneider si však so strelou Róberta Lantošiho poradil. Slováci sa postupne osmeľovali a v náznakoch príležitostí sa ocitli Michal Čajkovský aj Richard Pánik.

Prelom štvrtej a piatej minúty priniesol tlak slovenského tímu v útočnom pásme, v Schneiderovom bránkovisku bolo poriadne husto, Marián Studenič bránku obišiel a naservíroval ideálny puk Matúšovi Sukeľovi – 0:1. Následne predviedol dôležitý zákrok Patrik Rybár, ktorý kryl nebezpečný nahodený puk od modrej čiary z hokejky Ryana Sutera. Ďalšie minúty priniesli niekoľko nepresností na oboch stranách, ktoré prerušila strela Patrika Kocha od modrej čiary, Tomáš Tatar prišiel pred bránkovisko trochu neskôr. Krídelník Motrealu Canadiens si to mohol vynahradiť prakticky okamžite, keď sa po vhadzovaní dostal k zblokovanej Sekerovej strele, no tvrdou strelou príklepom nezaskočil amerického brankára.

V 11. minúte ukázal šikovné ruky Jack Eichel, jeho bekhend však skončil len na ochrannej sieti. Následne prišiel nedovolený zákrok Mária Luntera a Slováci sa muselo prvýkrát v zápase brániť v početnej nevýhode. Presilovú hru zahrali Američania fantasticky. Prvá príležitosť van Riemsdyka ešte za chrbtom Patrika Rybára neskončila, no delovka Alexa DeBrincata z 13. minúty už áno. – 1:1.

Američanov vyrovnávajúci gól poriadne nakopol a Slováci mali v nasledujúcich striedaniach dvakrát šťastie pri príležitostiach Jamesa van Riemsdyka a Chrisa Kreidera. V 17. minúte predviedla vynikajúce striedanie formácia okolo Ladislava Nagyho, keď po góle volala najmä delovka Patrika Kocha. V úplnom závere prvej dvadsaťminútovky sa ešte snažil dostať až pred Patrika Rybára aktívny James van Riemsdyk, no príležitosť amerického mužstva z toho napokon nebola.

Druhá tretina

Druhú tretinu začali slovenskí hokejisti mimoriadne aktívne. Nielenže sa v streleckých príležitostiach ocitli Tomáš Tatar, Ladislav Nagy a Matúš Sukeľ, ale po faule na Nagya si išiel na trestnú lavicu sadnúť Brady Skjei. Aby toho nebolo málo, už po trinástich sekundách ho na trestnej lavici doplnil aj Ryan Suter, a tak Slováci hrali dlhú početnú prevahu o dvoch hráčov. Netrvalo dlho a túto možnosť Slováci využili, a to keď sa do puku poriadne oprel obranca Erik Černák – 1:2. Presilová hra pokračovala v takmer kompletnom trvaní o jedného hráča, režíroval ju najmä Ladislav Nagy, ktorý vymyslel niekoľko náznakov zaujímavých príležitostí, no ďalší gól v tejto presilovej hre už slovenskí hokejisti nepridali.

To ich však mrzieť vôbec nemuselo, keďže v 25. minúte americkí obancovia trestuhodne zabudli na pravom kruhu na Tomáša Tatara, ten si spracoval prihrávku od Richarda Pánika a nedal Schneiderovi žiadnu šancu – 1:3. V 27. minúte musel po dlhšom čase zasahovať aj Patrik Rybár, ktorý sa vyznamenal proti šanci Jacka Eichela. O minútu neskôr ukázal obrovskú bojovnosť v útočnom pásme Róbert Lantoši, keď vybojoval puk od amerických bekov a zadovkou vyzval na zakončenie Tomáša Ziga. Krátko po polovici zápasu vyzval šikovne na teč Jacka Hughesa Johnny Gaudreau, mladý americký talent však puk netrafil.

Následne Martin Feherváry využil pri striedaní oboch tímov veľa priestoru na ľadovej ploche a vyslal do nájazdu na Schneiderovu bránku Róberta Lantošiho, ten ale napokon tiesnený nedokázal zakončiť dôraznejšie. V 35. minúte sa po vynikajúcej práci Adama Lišku v útočnom pásme otvoril priestor pred Patrikom Kochom, ten však trafil opäť len do amerického gólmana.

Slováci pokračovali v obrovskej aktivite, vo veľkej príležitosti sa ocitol Ladislav Nagy aj Michal Krištof. Zápas mal v druhej tretine obrovské tempo, akcie a oba tímy sa striedali vo veľkej ofenzívnej aktivite. Slováci ale pracovali vynikajúco v ofenzíve a to, čo prešlo na ich bránku, zneškodnil Patrik Rybár. V záverečných sekundách prostrednej časti hry sa ešte Američania usadili v útočnom pásme a strela Jacka Eichela preletela tesne vedľa Rybárovej bránky. Po dvoch tretinách tak vyhrávalo Slovensko o dva góly.

Tretia tretina

Tak ako sa druhá tretina skončila v obrovskom tempe, tak sa začala aj tá tretia. Američania ukazovali veľkú individuálnu šikovnosť, konkrétne Patrick Kane a James van Riemsdyk, na opačnej strane kombináciu slovenského tímu už prekombinoval Martin Marinčin. V 45. minúte mal ďalšiu obrovskú príležitosť jeden z najlepších hráčov zápasu James van Riemsdyk, ktorý však ani tentokrát puk za bránkovú čiaru nepretlačil. O dve minúty neskôr povozil puk v útočnom pásme Andrej Sekera, našiel pred bránkou voľného Dávida Buca, ten však svoju strelu nasmeroval len do chráničov Coreyho Schneidera. Ďalšie striedanie patrilo Američanom, Slováci spravili niekoľko chýb, no Patrik Rybár zatiahol roletu proti delovke Bradyho Skjeia.

V 51. minúte prerušil trochu hluchú fázu zápasu Tomáš Tatar, ktorý zaviezol puk do útočného pásma, ten sa dostal k Martinovi Marinčinovi a jeho tvrdá strela skončila len na ochrannej sieti za americkou bránkou. Slováci sa mimoriadne aktívne bránili vzrastajúcemu americkému tlaku, v 54. minúte to však už Róbert Lantoši trochu prehnal a za podrazenie si musel ísť sadnúť na trestnú lavicu. V početnej prevahe najskôr znova vyšiel z mikrosúboja van Riemsdyk-Rybár úspešnejšie slovenský brankár, o pár sekúnd neskôr však mohli Američania dokonca inkasovať. Vynikajúcu robotu odviedli v útočnom pásme Lunter s Bucom a nebezpečne pálil Christián Jaroš. V závere slovenského oslabenia tečoval puk tesne pred Rybárom Chris Kreider, slovenský brankár si mohol vydýchnuť.

Po návrate z trestnej lavice získal puk na svoju hokejku Róbert Lantoši, no ani vo svojom druhom takmer samostatnom nájazde nevyzrel na Coreyho Schneidera. Američania však zostali dezorientovaní aj v nasledujúcich sekundách, Tomáš Tatar ešte skórovať nedokázal, Michal Krištof si však naviezol puk do ideálnej streleckej pozície a prepálil bezmocného Schneidera – 1:4. A nemuselo zostať len pri štyroch góloch. Zmeniť to mohol Tomáš Zigo, ktorého prízemnú strelu z ľavého kruhu na vhadzovanie si ale Corey Schneider postrážil.

Necelé tri minúty pred koncom odviedol obetavú robotu v útočnom pásme Adam Liška, ktorý vybojoval puk v rohu klziska a nabil na poriadnu delovku Andrejovi Sekerovi. Dve minúty pred koncom predviedol zákrok ako z ríše snov Patrik Rybár, ktorý bol vo svojom vlastnom bránkovisku bez hokejky, no v neprehľadnej situácii dokázal zasiahnuť proti obrovskej príležitosti Aleca Martineza, keď natiahol svoju pravú ruku proti smeru strely amerického beka. Tento zákrok akoby podčiarkol priebeh celého stretnutia, v ktorom Slovensko porazilo hviezdami nabité mužstvo USA 4:1.

Ďalší zápas čaká Slovákov už v sobotu o 20.15 proti Fínsku, ktoré vo svojom úvodnom zápase zdolali Kanadu 3:1.

Foto: Fotky&Foto