Ďalší zbabraný záver pravdepodobne obral Slovákov o šancu na postup

Po nešťastnej prehre s Kanadou (5:6) a dni voľna nastúpili slovenskí hokejoví reprezentanti už na svoj štvrtý duel v rámci základnej A-skupiny majstrovstiev sveta v Košiciach proti Nemecku.

Nemecko – Slovensko 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Góly a asistencie: 24. Michaelis (Eisenschmid), 59. Eisenschmid (Y. Seidenberg, Kahun), 60. Draisaitl (Tiffels, Kahun) – 29. Sekera (Černák, Tatar), 30. L. Hudáček (Pánik, Tatar)

Zostava Nemecka: Niederberger (Treutle) – M. Müller (C), Holzer, Y. Seidenberg, Seider, Schopper, Nowak, J. Müller – Ehliz, Hager (A), Pföderl – Kahun, Draisaitl (A), Tiffels – Plachta, Michaelis, Eisenschmid – Noebels, Fauser, Mauer – Bergmann.
Zostava Slovenska
: Čiliak (Rybár) – Sekera (C), Černák, Marinčin, Jaroš, Koch, Fehérváry, Čajkovský – Tatar (A), Krištof, Pánik – Nagy (A), Sukel’, Studenič – Daňo, L. Hudáček, Lantoši – Lunter, Buc, Liška – Zigo.

Rozhodovali: Martin Fraňo (CZE), Max Sidorenko (BLR) – Jiří Ondráček (CZE), Dmitrij Šišlo (RUS)

Prvá tretina

Ako prví v tomto pre oba tímy dôležitom stretnutí zahrozili nemeckí hokejisti, keď už po polminúte hry pálil do pripraveného Mareka Čiliaka Yasin Ehliz. Na opačnej strane reagoval podobnou strelou do nemeckého gólmana Mathiasa Niederbergera Ladislav Nagy.Slováci pokračovali v aktívnom úvode a na nemeckú bránku pálili aj Libor Hudáček, Dávid Buc či Tomáš Tatar. Dobrý vstup Slovenska do zápasu pribrzdilo vylúčenie Mariána Studeniča vo štvrtej minúte za faul v strednom pásme. Úvodnú početnú prevahu stretnutia Nemci síce nehrali zle, no slovenskí hokejisti sa dokázali ubrániť. V 7. minúte sa opäť pripomenuli aj slovenskí útočníci, Marián Studenič, ani Ladislav Nagy ale Mathiasa Niederbergera nezaskočili. O dve minúty nato dobre zapracoval v útočnom pásme Tomáš Tatar, Andrej Sekera ale svojim projektilom našiel len pripraveného Niederbergera.

V 11. minúte sa o dravý prienik pokúsil Adam Liška, mladého slovenského útočníka však ešte v strednom pásme nedovolene zastavil Benedikt Schopper. Slováci sa dlho vo svojej prvej početnej prevahe v zápase nevedeli dostať k nebezpečnejšej strele, až sa o to v takmer úplnom závere pokúsil Róbert Lantoši. Mathiasovi Niederbergerovi ale neprekážal ani cloniaci Marko Daňo. V 17. minúte Christián Jaroš posielal strieľaný puk smerom na bránku súpera, Richard Pánik ho však tečoval len na zadný mantinel. V posledných sekundách prvej dvadsaťminútovky sa ešte v dobrých príležitostiach ocitli Nemec Patrick Hager na jednej a Dávid Buc na druhej strane, no skóre sa pred prvou sirénou nemenilo.

Druhá tretina

Druhá tretina bola vo svojom úvode mimoriadne podobná tej prvej. Nemci najskôr zahrozili strelou Yasina Ehliza. Slovákov to nabudilo k veľkej ofenzívnej aktivite, no v obrovských príležitostiach sa po propagačnej strele Martina Feherváryho nepresadili Mário Lunter, ani Libor Hudáček. Mrzieť mohla slovenských hokejistov aj zaplnené tribúny košickej arény žŕdka z hokejky Dávida Buca z 24. minúty. Veľmi nepopulárne športové pravidlo “nedáš-dostaneš” sa potvrdilo o 40 sekúnd neskôr. Markus Eisenschmid dostal za slovenskou bránkou až príliš veľa priestoru na manévrovanie s pukom, využil zmätky v slovenskej defenzíve a peknou krížnou prihrávkou vyzval na zakončenie Marca Michaelisa – 1:0. Slováci sa pokúsili zareagovať, Ladislav Nagy ale tečom Feherváryho strely Mathiasa Niederbergera nezaskočil. Nemecký gólman sa v ešte väčšej paráde predviedol už o pár sekúnd neskôr, keď puk za jeho chrbát v obrovských príležitostiach nepretlačili Mário Lunter ani Dávid Buc. V 28. minúte si slovenskí fanúšikovia opäť len smutne vydýchli, a to keď Richard Pánik po prhrávke Tomáša Tatara opäť len opečiatkoval žrď nemeckej bránky. Tlak slovenského tímu sa ale stupňoval a v 29. minúte vyvrcholil dvoma vylúčeniami Nemcov v priebehu 23 sekúnd. Slováci tak hrali takmer 100 sekúnd trvajúcu početnú prevahu o dvoch hráčov. A tú využili dokonale. Už po šiestich sekundách sa puk dostal k Andrejovi Sekerovi a slovenský kapitán neuveriteľnou delovkou prepálil Niederbergera – 1:1. Aby toho nebolo málo, v pokračujúcej presilovke 5 na 4 vynikajúco zapracoval Tomáš Tatar, puk sa cez Richarda Pánika dostal k Liborovi Hudáčkovi, a ten už si vedel poradiť – 1:2. V polovici stretnutia tak Slováci otočili nepriaznivé skóre vo svoj prospech.

Nemci v týchto momentoch nevedeli kam skôr skočiť, slovenskí hokejisti však svoju aktivitu na tretí gól využiť nedokázali. Naopak. V 33. minúte najskôr musel ukázať kvality svojich betónov proti Patrickovi Hagerovi Marek Čiliak. No a o pár sekúnd na to prišiel na opačnej strane mimoriadne nešťastný moment pre slovenského obrancu Patrika Kocha. Ten pri pokuse o strelu z otočky na útočnej modrej čiare minul puk, namiesto toho zasiahol Patricka Hagera a keďže v tvári nemeckého útočníka sa objavila aj krv, Koch si musel ísť na trestnú lavicu sadnúť až na štyri minúty. Slovenskí hokejisti napriek tejto veľkej komplikácii pokračovali v sústredenom výkone a Nemcom toho príliš veľa nedovolii. No a to, čo prešlo na bránku, pochytal pozorný Marek Čiliak. V 39. minúte prišla po dlhšom čase opäť ofenzívna aktivita Slovákov, delovku Christiána Jaroša pohotovo vyrazil na mantinel Mathias Niederberger. V záverečnej minúte prostrednej časti hry ešte zahrozil Markus Eisenschmid, respektíve Róbert Lantoši, no kým proti nemeckému útočníkovi zasiaholl Čiliak, slovenský mladík bránku svojim náprahom netrafil.

Tretia tretina

Do tretej tretiny vstúpili slovenskí hokejisti mimoriadne aktívne, Marián Studenič len tesne minul puk pri pokuse o dorážku strely Martina Marinčina. V nasledujúcich striedaniach to bola najmä psychologická bitka, obe mužstvá si uvedomovali dôležitosť výsledku tohto stretnutia. V 45. minúte na obrannej modrej čiare zariskoval Michal Krištof, no našťastie pre slovenský tím ho pri súboji o puk fauloval Yasin Ehliz. V tejto presilovej hre sa Slováci dlho trápili a nevedeli súpera dostať pod výraznejší tlak. Za zmienku stoja snáď len dve strely Martina Marinčina. Krátko po presilovej hre Slovenska vystrašil košické tribúny Markus Eisenschmid, jeho pokus z ľavého kruhu skončil len na bočnej sieti bránky Mareka Čiliaka. Naopak, o pár sekúnd sa už slovenskí hokejisti tešili, gól Richarda Pánika však pre postavenie Tomáša Tatara v bránkovisku Mathiasa Niederbergera platiť nemohol.

V 51. minúte sa do odvážneho prieniku pustil Marc Michaelis, Patrik Koch s Martinom Fehervárym však túto situáciu zvládli. Následne hľadal prihrávkou spoza bránky Michal Krioštof Richarda Pánika, no táto spolupráca neskončila ideálne. V 54. minúte sa začali diať veci. Najskôr mal kopu smoly Marián Studenič, ktorý najskôr zlomil hokejku a následne inkasoval poriadnu delovku od nemeckého obrancu z tesnej blízkosti. Aby toho nebolo málo, Ladislav Nagy nešetrne narazil na mantinel Moritza Seidera a inkasoval trest 2+10 min. Nemcov táto presilová hra naštartovala k veľkej aktivite. Leonhard Pfoderl síce ešte dobrým tečom proti Čiliakovi neuspelredznamenal priebeh zvyšku tretej tretiny. Nemci tri minúy pred záverečnou sirénou vrhli všetko do útoku, keď odvolali z bránky Mathiasa Niederbergera. No a napokon sa im to vyplatilo všetkými desiatimi. Necelé dve minúty pred treťou sirénou totiž Markus Eisenschmid po prihrávke od Yannica Seidenberga nešpekuloval a delovkou prepálil bezmocného Čiliaka – 2:2. To však ešte nebolo všetko z tohto nešťastného košického večera. Dvadsaťsedem sekúnd pred koncom tretej tretiny v útočnom pásme totiž zbytočne špekuloval Martin Marinčin, stratil puk, no a Leon Draisaitl už presne vedel, čo s ním. Erik Černák spravil pri bránení nemeckej hviezdy jeden zbytočný krok a Draisaitl tak rozosmutnil nielen celú košickú arénu, ale celé hokejové Slovensk 3:2.

Slovenskí hokejoví reprezentanti boli v stretnutí s Nemeckom výrazne lepším tímom, no nedokázali to pretaviť do bodového zisku. A to aj napriek tomu, že ešte dve minúty pred koncom vyhrávali 2:1. Ich šance na postup do štvrťfinále na domácich MS sú tak po ďalšom nešťastnom závere stretnutia už len v teoretickej rovine, potrebujú totiž zhodu aj nie príliš pravdepodobných výsledkov v košickej A-skupine. Ďalší zápas čaká Slovensko v piatok od 16.15, keď jeho súperom bude Francúzsko.

Foto: Fotky&Foto