Ďalší sympatický výkon už na víťazstvo nestačil, Slovákov porazil hetrikom Kakko

Už deň po veľkom víťazstve nad Spojenými štátmi americkými nastúpili slovenskí hokejisti v rámci základnej A-skupiny v Košiciach proti Fínsku, ktoré vo svojom prvom zápase zdolalo Kanadu (3:1).

Slovensko – Fínsko 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Góly a asistencie: 11. Černák (Sekera, Pánik), 40. Marinčin (Studenič, Jaroš) – 15. Lindbohm (Savinainen, Rajala), 17. Kakko (Mikkola, Manninen), 50. Kakko (Mikkola), 60. Kakko (Manninen)

Zostava Slovenska: Čiliak (Rybár) – Sekera (C), Černák, Marinčin, Jaroš, Fehérváry, Ďaloga, Koch, Čajkovský – Tatar (A), Krištof, Pánik – Nagy (A), Sukel’, Studenič – Daňo, Zigo, Lantoši – Lunter, Buc, Liška.

Zostava Fínska: Lankinen (Vehviläinen) – Ohtamaa, Lehtonen (A), Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Savinainen (A), Ilomäki, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Ojamäki, Tyrväinen, Kiviranta – Anttila (C), Lammikko, Sallinen.
Rozhodovali: Manuel Nikolič (AUT), Max Sidorenko (BLR) – Rene Jensen (DEN), Dustin McCrank (CAN)

Prvá tretina

V úvode stretnutia mali na hokejkách o niečo viac puk fínski hokejisti, Slováci ich však dokázali vytláčať zo streleckých pozícií. Na prvé príležitosti sme si tak museli počkať až do štvrtej minúty. Najskôr Čiliak za seba nepustil dorážku Nika Ojamäkiho, z protiútoku pálili nebezpečne Tomáš Tatar aj Andrej Sekera. O chvíľu na to mieril strelou zápästím z ľavého kruhu na vhadzovanie na vzdialenejšiu žrď Róbert Lantoši, no puk išiel tesne vedľa hornej žrdky bránky Kevina Lankinena. V siedmej minúte predviedol parádny semafor proti delovke Nika Mikkolu. V 9.minúte spravil menšiu chybu Michal Čajkovský a ponúkol ďalšiu príležitosť Nikovi Ojamäkiho. Z veľkej fínskej aktivity však vyplynul nedovolený zákrok Atteho Ohttamu. Presilovú hru rozohrali slovenskí hokejisti veľmi dobre, nastrelený puk Erika Černáka však za chrbát fínskeho gólmana nedokázal pretlačiť Richard Pánik. Z hráčov druhej špeciálnej formácie pálil nebezpečne Róbert Lantoši, no aj tento jeho pokus tesne minul bránku súpera. V absolútnom závere početnej prevahy zaviezol puk do útočného pásma Erik Černák, dostal sa k nemu Andrej Sekera, ktorý ho okamžite napálil na bránku a Černák ho nekompromisne poslal do siete – 1:0.

Po strelenom góle sa Slováci nechali trochu zatlačiť do vlastného obranného pásma a Michal Čajkovský sa prevnil nedovoleným zákrokom. Svoju prvú presilovú hru si tak zahrali aj Fíni. Ani to však nezabránilo dvojici Buc-Lunter v tom, aby ohrozila brankára Kevina Lankinena. Fínski hokejisti dlho nevedeli ani v početnej prevahe vymyslieť niečo nebezpečnejšie, no napokon sa im predsa len podarilo vyrovnať, keď sa po menšej skrumáži pred Marekom Čiliakom presadil Petteri Lindbohm – 1:1. Hokejistov Suomi vyrovnávajúci gól poriadne nabudil a prakticky okamžite musel Čiliak zasahovať proti Jeremu Sallinenovi. Naopak, Slováci zostali pomerne zaskočení, čo využil na vedúci gól Fínska mladučký Kaapo Kakko – 1:2. Fíni tak v priebehu necelých dvoch minút otočili skóre vo svoj prospech. Prebudiť slovenských hokejistov z miernej letargie sa pokúsil strelou spoza obrancu Adam Liška, úspešný však v dorážke nebol ani Tomáš Zigo. V 19. minúte sa vrútil do útočného pásma Marko Antilla, Marek Čiliak síce s problémami, ale húževnatému fínskemu kapitánovi odolal. V úplnom závere prvej tretiny sa ešte Slováci snažili niečo vymyslieť, Andrej Sekera však po odvážnom prieniku preváhal ideálny moment na prihrávku.

Druhá tretina

Druhú tretinu odštartoval odvážnym vpádom do mierne rozhádzanej fínskej defenzívy Richard Pánik, Kevina Lankinena však k zákroku nedonútil. Následne sa do prečílsenia 2 na 1 dostala dvojica Studenič-Marinčin, slovenský obranca puk v rozhodujúcej chvíli netrafil tak, ako by si predstavoval. Aktivita Slovákov pokračovala pálili Sekera, Černák aj Tatar. V 24. minúte prerušil dobrú fázu slovenského tímu nedvolený zákrok Tomáša Tatara a slovenský tím sa tak musel znova brániť. Fíni si v tejto presilovej hre vypracovali niekoľko náznakov nebezpečných príležitostí, využiť ju ale nedokázali. Po ubránenom oslabení sa do ofenzívy vrhla prvá slovenská formácia, v ktorej ošetrovaného Černáka nahradil Martin Feherváry, ktorý dobre hľadal Tomáša Tatara, ten bol ale tiesnený a nezakončil dôraznejšie. V 28. minúte prišiel nešťastný moment pre Andreja Sekeru. Slovenský kapitán vyhadzoval puk z vlastnej obrannej tretiny, no poslal ho len na tribúnu a oslabil tak slovenské mužstvo. Fíni odohrali aj túto početnú prevahu mimoriadne aktívne, Marek Čiliak mal čo robiť, spolu so svojimi spoluhráčmi ale toto oslabenie zvládli. V 31. minúte predviedla obrovskú bojovnosť v útočnom pásme trojica Nagy, Pánik a Sukeľ, čo vyústilo až do vylúčenia Nika Ojamäkiho. Početnú prevahu nezahrali slovenskí reprezentanti podľa svojich predstáv, za zmienku z nej stojí snáď len koncovka Matúša Sukeľa do chráničov fínskeho gólmana a Daňov teč Nagyovej strely.

Fíni sa po skončení svojho oslabenia okamžite vrhli do ofenzívy a Marek Čiliak musel riešiť strelu Toniho Rajalu. Fínsky útočník o pár sekúnd pálil opäť a Buc pri snahe o defenzívny teč nasmeroval puk do tváre Mareka Ďalogu. Slovenskému bekovi musel následne pomáhať z ľadu aj tímový lekár. Ďalogovi spoluhráči chceli na tento nešťastný moment zareagovať najskôr tvrdosťou Richarda Pánika, ale aj dravým prienikom Tomáša Tatara. V 36. minúte sa Marko Antilla zbavil Marka Daňa a pokúsil sa zaskočiť pripraveného Mareka Čiliaka. O dve minúty neskôr zaviezla puk do útočného pásma dvojica Pánik-Krištof, podporil ich aj Martin Feherváry, ktorého strelu z tesnej blízkosti zneškodnil Kevin Lankinen. V poslednej minúte prostrednej časti hry si dokázala obrovský tlak v útočnom pásme vytvoriť formácia okolo Matúša Sukeľa, príležitosti Ladislava Nagya ani Mariána Studeniča gólom ešte neskončili, no Martin Marinčin už puk do bránky pretlačil – 2:2. Pri tomto presnom zásahu nastala komická situácia, keď ho rozhodcovia skúmali až dvakrát. Najskôr prostredníctvom videorozhodcu a následne sami po coach challenge zo strany fínskeho tímu. Gól však platil, a tak pred záverečnou tretinou bol stav nerozhodný.

Tretia tretina

Podľa toho vyzeral aj vstup do záverečnej časti hry, keď ani jedno z mužstiev nechcelo spraviť nejakú výraznejšiu chybu. O prvú väčšiu príležitosť v tretej tretine sa postaral v 43. minúte Juhani Tyrvainen, ktorého pokus z osi ihriska však slovenskí obrancovia zblokovali na ochrannú sieť. Pár náznakov akcií, ktoré mohli viesť k streleckej príležitostí ukázali aj slovenskí hokejisti, no dlhé minúty to z oboch strán bolo najmä o pozornej defenzíve. V 48. minúte narušil tempo zápasu technický problém na jednom z ochranných plexiskiel za bránkou Mareka Čiliaka. Po úspešnej oprave technického problému sa Slováci poriadne zahryzli do svojho súpera a v priebehu niekoľkých sekúnd nebezpečne pálili Martin Marinčin, Tomáš Tatar aj Tomáš Zigo. Ani jeden z nich neskóroval, a tak prišiel zákonitý trest. Mierne rozhodenú slovenskú defenzívu v 50. minúte zaskočil aj so šťastím Kaapo Kakko a strhol opäť vedenie na stranu Fínska – 2:3.

Slováci sa ale nenechali zlomiť a zodpovednosť na svoje plecia zobral ten najskúsenejší. V 52. minúte síce vo veľkej šanci neuspel, no vybojoval aspoň presilovú hru po nedovolenom zákroku od Marka Antillu. V početnej prevahe sa najskôr naskytla po dobrej práci Richarda Pánika možnosť na skórovanie pre Erika Černáka, no slovenský bek v rozhodujúcej chvíli puk na pozícii medzi kruhmi minul. Následne sa mimoriadne tvrdo do fínskeho bránkoviska natlačil Marko Daňo. Už po skončení presilovej hry nastreľoval puk na teč pre Adama Lišku Martin Feherváry, no Kevin Laukinen bol pozorný. V 56. minúte predviedla ďalšie fantastické striedanie prvá formácia Slovenska, šance Richarda Pánika, ani dvojnásobná príležitosť Tomáša Tatara však gólom neskončili. Následne sa musel predviesť aj Marek Čiliak, a to keď Marko Antilla ponúkal puk na zakončenie z tesnej blízkosti Jeremu Sallinenovi. Necelé dve minúty pred koncom sa otvoril priestor pred Adamom Liškom, no ten trafil len pred sebou stojaceho fínskeho obrancu Fínska. Posledných šesťdesiat sekúnd sa Craig Ramsay odhodlal k hre bez brankára, Slováci si však nedokázali vytvoriť tlak v útočnom pásme. Naopak, Kaapo Kakko 16 sekúnd pred koncom gólom do prázdnej bránky zavŕšil nielen skóre dnešného stretnutia, ale aj svoj hetrik – 2:4.

Slovenskí hokejisti tak majú po dvoch odohratých zápasoch a sympatických výkonoch v tabuľke „košickej“ A-skupiny tri body a po dni voľna ich v pondelok od 20.15 čaká ďalší náročný duel s Kanadou.

Foto: Fotky&Foto