Československé derby rozhodlo predĺženie, hrdinom Jaškin

Svetový šampionát v Dánsku sa pre slovenských hokejistov začal nepríjemným dejà vu. Podobne ako v roku 2014 podľahli Česku 2:3 po predĺžení, hoci ešte v poslednej minúte riadneho hracieho času siahali na plný bodový zisk. Od víťazstvá ich delilo len desať sekúnd.

Česko – Slovensko 3:2 pp (0:1,1:1,1:0 – 1:0)

Góly a asistencie: 22. D. Kubalík (Nestrašil, Jaškin), 60. Nečas (D. Kubalík), 63. Jaškin (Polášek, Nestrašil) – 8. Krištof (Sekera, Nagy), 26. Sekera (Nagy).

Rozhodovali: Mikko Kaukokari (FIN), Timothy Mayer (USA) – Andreas Malmqvist (SWE), Dustin McCrank (CAN)

Zostava Česka: Francouz (Rittich) – Gudas (A), Jordán, D. Sklenička, Moravčík, Polášek, Šulák, Hronek – Hyka, Faksa, Červenka (C) – Nestrašil, Nečas, Jaškin – Řepík, Plekanec (A), D. Kubalík – Chytil, Horák, R. Kousal.

Zostava Slovenska: Čiliak (Rybár) – Čajkovský, Sekera (C), Graňák (A), Ďaloga, Jaroš, Jánošík, Fehérváry – Nagy (A), Krištof, Jurčo – Haščák, J. Mikúš, Bakoš – Bondra, Buc, Svitana – Cingeľ, Marcinko, Skalický.

Začiatok zápasu vyznel lepšie pre českých hokejistov, ktorí si vypracovali hneď dve dobré šance. Dominik Kubalík však z tesnej blízkosti mieril bekhendom vedľa a v prečíslení dvoch proti jednému netrafil puk Radek Faksa. Postupne sa osmelili aj zverenci Craiga Ramsayho a v ôsmej minúte dostali výhodu presilovej hry. Na trestnú lavicu putoval Radko Gudas, no Michal Krištof ho z nej vyhnal už po štyroch sekundách. Nitriansky útočník tečoval strelu Andreja Sekeru, čím dokonale zaskočil Pavla Francouza. Inkasovaný gól Čechov evidentne zaskočili. Niekoľkokrát sa dopustili zakázaného uvoľnenia a nevypracovali si veľa šancí na vyrovnanie. Naopak, mohli byť radi, že Lukáš Cingeľ či Marcel Haščák trafili v dobrých pozíciách výstroj súperovho brankára. V samotnom závere prvej časti sa zaskvel Martin Čiliak, keď zneškodnil strelu Gudasa i dorážku Tomáša Plekanca.

Druhá tretina sa pre slovenský tím začala tým najhorším možným spôsobom. Gólovo sa presadil Dominik Kubalík, ktorý si natiahol Mareka Čiliaka a puk poslal medzi jeho betóny. Ešte predtým sa však hraničným zákrokom prezentoval Dmitrij Jaškin, vďaka ktorému odstavil od puku Ladislava Nagya. Česi sa z vyrovnania radovali len necelých päť minút. Hokejisti s dvojkrížom na hrudi využili ďalšiu presilovú hru, keď sa utešenou strelou švihom zaskvel Andrej Sekera. Po tomto momente prebrali iniciatívu do svojich rúk naši západní susedia. Na konci 33. minúty sa pri vylúčení Michala Čajkovského dostal do obrovskej šance Tomáš Hyka. Zvolil podobné zakončenie ako Kubalík, ale tentokrát medzeru v postavení Mareka Čiliaka nenašiel. V záverečných sekundách sme opäť mali veľké šťastie, keď sa puk po teči Andreja Nestrašila dokĺzal tesne vedľa pravej žrde.

Tretie dejstvo sa začalo vo vysokom tempe, pričom aktivitou hýrili najmä zverenci Josefa Jandača. Šance na ich konto pribúdali a dokonca si Craig Ramsay už trinásť minút pred koncom zobral po veľkom tlaku a zakázanom uvoľnení oddychový čas. Pavel Francouz dlho čakal na zákrok, za to Marek Čiliak sa rozhodne nenudil. V 52. minúte na neho sám postupoval Dmitrij Jaškin, ale tiesnený Marekom Ďalogom brankára Komety Brno neprekonal. Ďalšiu tutovku mal Michal Řepík, no z ľavého kruhu na vhadzovanie netrafil odkrytú bránu. Necelé tri minúty pred koncom Česi začali hrať vabank so šiestimi hráčmi v poli. Lukáš Cingeľ mohol rozhodnúť, ale netrafil opustenú bránu. Napokon sme to k zisku trom bodom nedotiahli. Desať sekúnd pred koncom riadneho hracieho času presvišťal okolo Adama Jánošíka mladý útočník Martin Nečas a strelou švihom poslal zápas do predĺženia.

Predĺženie odštartovala individuálna akcia Martina Nečasa. Ten v obrovskej rýchlosti po kontakte s Čiliakom narazil do zadného mantinelu, no našťastie odišiel na hráčsku lavicu po vlastných. Rozhodujúci okamih nastal v polovici predĺženia, keď s povestným českým šťastím pretlačil puk za bránkovú čiaru Dmitrij Jaškin. Napriek prehre podali zverenci Craiga Ramsayho vynikajúci výkon, ktorý je prísľubom do ďalšej fáze turnaja. Najlepšími hráčmi zápasu sa stali Dominik Kubalík a Marek Čiliak. Ako cenu dostali krásne značkové hodinky od oficiálneho partnera IIHF, spoločnosti Tissot. Už zajtra nás čaká výber Švajčiarska, ktorý dnes zdolal Rakúsko 3:2 po predĺžení.