Briti nekládli Slovákom žiaden odpor, šanca na štvrťfinále stále žije

Slovenskí hokejoví reprezentanti odohrali v sobotu večer už svoj šiesty duel v základnej A-skupine na domácich MS, ktoré sa tento rok konajú v Košiciach a Bratislave. Po triumfe nad Francúzskom boli jednoznačným favoritom aj v stretnutí proti nováčikovi elitnej kategórie z Veľkej Británie, s ktorým sa stretli aj v príprave pred MS.

Veľká Británia – Slovensko 1:7 (1:3, 0:3, 0:1)

Góly a asistencie: 18. Hammond (Richardson) – 3. Sekera (Buc), 3. Tatar, 10. Marinčin (Krištof), 25. Čajkovský (Pánik), 30. Studenič (Krištof), 36. Sukeľ (Liška, Koch), 58. Bondra (Koch)

Zostava Veľkej Británie: Bowns (17. Whistle) – O’Connor, D. Phillips, Lee, Richardson (A), Ehrhardt, Mosey, Billingsley – Lake, Davies, Betteridge – Farmer, Hammond, Dowd (A) – Kirk, Perlini, Shields – Ferrara, Lachowicz, J. Phillips (C) – Lewis.

Zostava Slovenska: Godla (Rybár) – Sekera (C), Černák, Marinčin, Čajkovský, Koch, Fehérváry – Tatar (A), L. Hudáček, Pánik – Nagy (A), Krištof, Studenič – Daňo, Sukeľ, Lantoši – Lunter, Buc, Liška – Bondra, Zigo.

Rozhodovali: Brett Iverson (CAN), Stephen Reneau (USA) – Bill Hancock (USA), Miroslav Lhotský (CZE)

Prvá tretina

Slováci vstúpili do zápasu vo veľkom štýle. Tomáš Tatar sa okamžite po úvodnom buly snažil predrať do príležitosti, Ben Bowns ale dokázal jeho strelu zneškodniť. Následne na opačnej strane zlyhal sám zoči-voči novému mužovi v slovenskej bránke Denisovi Godlovi Oliver Betteridge, ktorý preváhal ideálny okamih na strelu pri svojom individuálnom úniku. Už tretia minúta určila ráz celého duelu. Andrej Sekera dostal až príliš veľa priestoru na svojom ofenzívnom výlete a aj s prispením nešťastného teču britského kapitána Jonathana Phillipsa otvoril skore zápasu – 0:1. Navyše, už o pár sekúnd neskôr navýšil vedenie Slovenska Tomáš Tatar, a to po spolupráci s Liborom Hudáčkom – 0:2. Slovenskí hokejisti sa teda už od úvodných striedaní hrali so svojim súperom ako mačka s myšou. Bena Bownsa v bránke Veľkej Británie postupne preverili Patrik Koch, Marko Daňo, no a veľmi blízko gólu bol Dávid Buc, ktorý netrafil poskakujúci puk pred poloodkrytou bránkou. V 8. minúte vyústila mimoriadna aktivita slovenských reprezentantov do prvej presilovej hry, keď na trestnú lavicu putoval Colin Shields. No a domáci reprezentanti sa nenechali dlho ponúkať. Štyridsať sekúnd pred návratom vylúčeného Brita z trestnej lavice sa do puku po prihrávke od Michala Krištofa poriadne oprel Martin Marinčin a Ben Bowns nemal šancu – 0:3.

V 12. minúte Slovákov v poriadnom rozlete mierne pribrzdil Erik Černák, ktorý si musel ísť sadnúť na trestnú lavicu. To však ale nezabránilo debutantovi na šampionáte Dávidovi Bondrovi v tom, aby takmer pridal štvrtý presný zásah svojho tímu. Ben Bowns ale strelu popradského kanoniera dokázal vytesniť. Briti sa absolútne nevedeli nájsť v zápase a nedostávali sa do žiadnych príležitostí, ani len náznakom. V 17. minúte prišlo k zmene v britskom bránkovisku, a to keď Bena Bownsa nahradil Jackson Whistle. No a ten si už po
približne tridsiatich sekundách od príchodu na ľad musel pripísať ťažký zákrok proti Dávidovi Bucovi. V 18. minúte spravilchybu pri rozohrávke Denis Godla slovenský brankár tak v podstate daroval gól Mikeovi Hammondovi – 1:3. V predposldnej minúte úvodnej tretiny sa Slovákom naskytla možnosť ísť do prečíslenia 3 na 1, Marko Daňo to ale nevyriešil vôbec dobre, keď namiesto prihrávky zvolil strelu do pred sebou stojaceho obrancu.

Druhá tretina

Tak ako v prvej dvadsaťminútovke, aj v úvode tej druhej sa Slováci okamžite po úvodnom buly natlačili do útočného pásma, efektnému zakončeniu Libora Hudáčka už chýbalo len gólové vyústenie. Britskí hokejisti sa síce snažili aspoň náznakom hroziť, o hra sa odvíjala najmä v ich obrannom pásme. V 24. minúte sa do ďalšej príležitosti dostala štvrtá formácia, no Dávid Buc ani tentokrát neuspel a neujala sa ani jeho následná prihrávka na Mária Luntera. O minútu na to sa už ale SLovci opäť dočkali. A to keď nikým neatakovaný Michal Čajkovský dostal pirhárvku od Richarda Pánika a poriadnou delovkou prepálil Jacksona Whistlea – 1:4. V nasledujúcich minútach britského gólmana ďalej zamestnávali Martin Feherváry či Róbert Lantoši, no navýšiť vedenie nedokázali. V 30. minúte ale predviedol mimoriadne dravý prienik mladý Marián Studenič, ktorý sa predral cez dvojicu súperov a trafil milimetrovo presne medzi chráničke Jacksona Whistlea – 1:5.

V úvode druhej polovice stretnutia tempo hry trochu nabralo na obrátkach a do príležitostí sa už začali dostávať aj hokejisti Veľkej Británie, ako napríklad Robert Farmer, ktorý však vyprášil len betóny Denisa Godlu. Slováci ale predsa len trochu ubranli z koncentrácie, čo vyvrcholilo až v 34. mnúte, keď sa nedovolene proti pravidlám previnil Róbert Lantoši a oslabil tak svoj tím. Hráčom nováčika v najvyššej kategórii MS ale nepomohla ani táto presilová hra, ba naopak. Adam Liška s Matúšom Sukeľom to najprv možno ani nezamýšľali a z pôvodného vyvezenia puku do útočného pásma nakoniec vznikol veľmi pekný protiútok tohto dua, keď Matúš Sukeľ dorazil do siete vyrazenú strelu Lišku -1:6. Vo zvyšnom priebehu prostrednej časti hry už sa ič vážnejšie neudialo. Pred poslednými dvadsiatimi minútami tohto duelu tak bolo o víťazovi rozhodnuté, otázkou bolo už len konečné skóre.

Tretia tretina

Tentokrát to síce pár sekúnd trvalo, no aj v úvode tretej tretiny Slováci ohrozili Jacksona Whistlea v bránke Veľkej Británie. Martin Marinčin ani Tomáš Tatar ale svoje ďalšie góly nepridali. Slovenskí hokejisti sa už ale v záverečnej dvadsaťminútovke nikam nehnali a dlho sme sledovali pomerne nevýrazný hokej bez nejakého väčšieho vzrušenia. V 44. minúte ukázal pohotovosť gólman Whistle, keď nadvakrát prikryl tečovaný pokus Martina Marinčina. Následne a malej chyby na modrej čiare dopustil Martin Feherváry, proti unikajúcemu Liamovi Kirkovi ju ale dokázal okamžite napraviť. V 46. minúte si Slováci zahrali ďalšiu presilovú hru, keď si na trestnú lavicu musel ísť na dve minúty sadnúť Ben O’Connor. No a v tej sa vo veľkom svetle predviedol Jackson Whistle. Najskôr nedovolil po šikovnej prihrávke od Michal Krištofa skórovať Ladislavovi Nagyovi a následne zneškodnil aj príležitosť Tomáša Tatara. V 48. minúte sa dvakrát oprel do puku Patrik Koch, Whistle musel reagovať pri druhej delovke slovenského obrancu. Presne v polovici záverečnej tretiny sa z ničoho nič zjavil sám pred britskou bránkou Ladislav Nagy, skórvať sa mu ale nepodarilo.

Zápas sa v ďalších minútach už len dohrával, slovenská defenzíva občas pustila Britov až pred Denisa Godlu, no tam si nováčik medzi elitou poradiť nedokázal. V 56. minúte nakopol vrtule Adam Liška, šikovnou prihrávkou v útočnom pásme vyzval na zakončenie Dávida Buca, ten bránku súpera tesne minul. O dve minúty na to napriahol k delovke od modrej čiary Patri Koch a pred bránkoviskom cloniaci Dávid Bondra uzavrel gólový účet zápasu – 1:7. V absolútnom závere stretnutia mohol skórovať ešte aj samotný Patrik KOch, Jackson Whistle ale skryl jeho delovku z ľavého kruhu na vhadzovanie vo svojich chráničoch.

Slovenskí hokejoví reprezentanti tak v priebehu len niečo viac ako 24 hoín zdolali po Francúzsku aj Veľkú Britániu a naďalej tak živia teoretickú šancu na postup do štvrťfinále domácich majstrovstiev sveta. V utorok od 16:15 ich ale čaká posledné vystúpenie v základnej A-skupine v Košiciach, keď narazia na Dánsko. Verme, že to nebude rozlúčka slovenského tímu s domácim šampionátom.

Foto: Fotky&Foto