Bez gólov sa vyhrať nedá

Dva zápasy, dve prehry. Taká je bilancia slovenských hokejistov po úvodnom víkende svetového šampionátu v Dánsku. Dnes v kodanskej Royal Arene vyšli strelecky naprázdno a Švajčiarsku podľahli 0:2.

Slovensko – Švajčiarsko 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Góly a asistencie: 12. Scherwey (Diaz, Müller), 21. Müller (Scherwey)

Najlepší hráči zápasu: Andrej Sekera a Reto Berra

Rozhodovali: Oliver Gouin (CAN), Jan Hribik (CZE) – Gleb Lazarev (RUS), Andreas Malmqvist (SWE)

Zostava Slovenska: Čiliak (Rybár) – Čajkovský, Sekera (C), Graňák (A), Ďaloga, Jaroš, Jánošík, Fehérváry – Nagy (A), Krištof, Jurčo – Haščák, J. Mikúš, Bakoš – Bondra, Buc, Svitana – Cingeľ, Marcinko, Skalický.

Zostava Švajčiarska: Berra (Genoni) – Müller, Diaz (C), Kukan, Untersander, Frick, Fora, Genazzi – Hofmann, Corvi, Niederreiter (A) – S. Moser, Vermin, Riat – Scherwey, Haas, Rod – Schäppi (A), Baltisberger.

Švajčiarski hokejisti začali oveľa aktívnejšie než mužstvo pod vedením Craiga Ramsayho. Zjavne im padol vhod dlhší časový úsek, ktorý mali na odpočinok po zápase s Rakúskom. Obrovskú šancu mal v piatej minúte Lukas Frick, ale z pravého kruhu netrafil odkrytú bránu. Slováci vážnejšie pohrozili až tesne pred úvodnou reklamnou pauzou. Po šikovnom nahodení Michala Krištofa sa dostal do koncovky Tomáš Jurčo, ale bekhendom poslal puk do lapačky skúseného Reta Berru. O tri minúty neskôr sa už puk trepotal v sieti, no bohužiaľ za chrbtom Mareka Čiliaka. Raphael Diaz nahadzoval puk od modrej čiary a tesne pred slovenskou bránou ho nechytateľne tečoval Tristan Scherwey. Švajčiari mali následne šancu zvýšiť svoj náskok, no Michal Čajkovský v poslednej chvíli zmaril gólovú dorážku Gregorymu Hofmannovi. Slováci v prvej časti vyslali tucet striel na bránu súpera, v závere sa ubránili presilovke Helvétov, ale do šatne odchádzali za nepriaznivého stavu 0:1.

Druhú tretinu sme začali početnou výhodou, no namiesto vyrovnávajúceho gólu sme inkasovali. Po fatálnej chybe v rozohrávke sa zmocnil puku osamotený Mirco Müller a strelou pod brvno nedal Čiliakovi žiadnu šancu. Švajčiari sa dostali do vedenia o dva góly a v 25. minúte mali výhodu presilovky o dvoch hráčov. Počas nej dvakrát nebezpečne pálil Hofmann, ale našťastie náskok hokejistov v bielych dresoch nezvýšil. Následne bol faulovaný Ladislav Nagy, no v početnej výhode sa Slováci prakticky nedostali k strele. Podobne ako v prvej tretine aj v prostrednej časti predsa len prišiel aj dobrý herný úsek Slovenska. Tomáš Jurčo však z tesnej blízkosti netečoval puk do siete a v 36. minúte po jeho prihrávke spoza brány v tutovke zlyhal Ladislav Nagy. Záver jednoznačne patril partii okolo kapitána Andreja Sekeru, ale nepodarilo sa jej stenčiť svoje manko. Na druhej strane sa individuálnou akciou presadil Joel Vermin, ale jeho bekhendové zakončenie nepohlo ukazovateľom skóre.

V tretej tretine Slováci zvýšili početnosť streľby, od úvodu boli aktívnejší, no gól nie a nie prísť. V náznakoch dobrých šancí boli Dávid Buc, Marcel Haščák či Michal Krištof, ale ani jeden z nich neuspel vo finálnej fáze. Švajčiari sa už dopredu netlačili a pozorne bránili vlastnú modrú čiaru. Jednu z ich mála šancí mal Enzo Corvi, ktorý poľahky prešiel osou klziska, ale z priestoru medzi kruhov mieril nad bránu. Čas ubiehal veľmi rýchlo. Iskričku nádeje mohol v 55. minúte vykresať Dávid Bondra, ale po peknej akcii popradského útoku mieril len do bočnej siete. Obrana nášho súpera fungovala ako švajčiarske hodiny a zďaleka nebola deravá ako ementál. V posledných minútach to Slováci skúšali pri hre bez brankára, ale nevypracovali si žiaden výraznejší tlak. Druhý zápas na turnaji tak prehrali 0:2 a štvrťfinálové brány sa im opäť vzdialili. Najbližší zápas odohráme v utorok, keď si zmeriame sily s Rakúskom.