Zoznam semifinalistov doplnili obe zámorské veľmoci

Majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov už poznajú mená všetkých štyroch krajín, ktoré zabojujú o cenné kovy. Okrem Ruska a Švédska si postup do semifinále napokon zaistili aj USA a domáca Kanada. Kto však čakal jasné výhry zámorských favoritov sa poriadne mýlil.

USA – Švajčiarsko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Góly a asistencie: 9. Bracco (Terry, Thompson), 11. Kunin (Greenway, Bracco), 47. Greenway (McAvoy, Keller) – 31. Hischier (Siegenthaler, Riat), 46. Hischier (Thürkauf).

Zostava USA: Parsons (Woll) – Ahcan, McAvoy (A), Jones, Fitzgerald, Lindgren, Fox, Cecconi – Anderson, White (A), Keller – Bellows, Roslovic, Thompson – Kunin (C), Greenway, Bracco – Laczynski, Foley, Terry – Harper.

Zostava Švajčiarska: van Pottelberghe (Ritz) – Karrer, Siegenthaler (A), Burren, Weber, Gross, Gerber, Stadler – Riat (A), In Albon, Hischier – Thürkauf (C), Zehnder, Diem – Miranda, Prassl, Eggenberger – Marchon, Haberstich, Haussener – Portmann.

Rozhodcovia: Björk (SWE), Šir (CZE) – Palej (RUS), Vanoosten (CAN).

Hokejisti USA začali napĺňať papierové predpoklady už v úvodnej tretine. V polovici 9. minúty využil presilovú hru Jeremy Bracco a o dve minúty neskôr sa prvýkrát na turnaji presadil aj americký kapitán Luke Kunin. Favorit zápasu dominoval a pokojne mohol zápas definitívne rozhodnúť. Ďalšie góly už ale nepridal, a tak v druhej tretine korigoval vývoj zápas Nico Hischier. Najlepší švajčiarsky hráč na turnaji šokoval USA aj v tretej tretine, keď vyrovnal skóre zápasu na 2:2. Mladý talent svetového hokeja využil chaos v americkom bránkovisku a „rusnákovským“ spôsobom zasunul puk do brány. Pomaly sa nám začala črtať senzácia, no zverenci Boba Motzka veľmi rýchlo reagovali. Už o jedenásť sekúnd na to bol vylúčený Nando Eggenberger a Američania expresne rýchlo využili presilovku po dorážke Jordana Greenwaya. Švajčiari sa ešte nevzdávali, v závere si vypracovali šance, no nepodarilo sa im prekonať Tylera Parsonsa. Helvéti tak obrat nedokonali, favoritovi zápasu podľahli 3:2 a so šampionátom sa lúčia. Naopak, Američanov čaká v semifinále hokejová studená vojna s Ruskom.

Kanada – Česko 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)

Góly a asistencie: 24. Speers (Stephens, Joseph), 28. Stephens (Cirelli), 34. Chabot (Stephens, Cirelli), 44. J. Gauthier (N. Roy, Clague), 47. J. Gauthier (Clague, Chabot) – 17. Kaše (Musil, Hronek), 29. Šoustal, 46. Stránský (Nečas, Zbořil).

Zostava Kanady: Ingram (Hart) – Clague, Chabot (A), Juulsen, Bean, Fabbro, Lauzon – Speers, D. Strome (C), Jost – J. Gauthier, N. Roy, Dubois – Raddysh, Barzal (A), Joseph – Stephens, Cirelli, Dubé – McLeod.

Zostava Česka: Škarek (Vladař) – Hronek (C), Kalina, Hrdinka, Zbořil, Vála, D. Krenželok, Budík – Musil, Špaček (A), Kaše (A) – Koblížek, Chlapík, Jašek – Stránský, Nečas, Kurovský – Suchý, Šoustal, Reichel.

Rozhodcovia: Kubuš (SVK), Linde (SWE) – Dahmen (SWE), Fluri (SUI).

V záverečnom štvrťfinálovom zápase sa nič iné ako postup Kanady do semifinále turnaja neočakával. Kolíska hokeja v úvodnej tretine jasne prestrieľala český tím, no paradoxne to boli naši západní susedia, ktorí otvorili skóre zápasu. Aj vďaka kurióznemu odrazu puku od hlavného rozhodcu sa dokázal presadiť David Kaše. Kanadu náskok súpera nerozhodil a v druhej tretine v priebehu štyroch minút otočila skóre zápasu. Najskôr sa po rýchlej akcii presadil Blake Speers a následne zaskočil Čechov po vyhranom vhadzovaní aj Mitchell Stephens. V Bell Centre panovala skvelá nálada, no úsmev kanadských fanúšikov zmrazil vyrovnajúci gól Tomáša Šoustala. Brankár Jakub Škarek držal svoj tím nad vodou, v zápase kryl 36 striel súpera, ale ani on nedokázal zabrániť tretiemu kanadskému gólu z hokejky Thomasa Chabota. Domáci výber sa prvýkrát súperovi vzdialil v 44.minúte, po tom čo presnú prihrávku spoza brány zužitkoval Julien Gauthier. V záverečnej tretine ešte vykresal iskričku nádeje pre český tím Šimon Stránský, ale už o 41 sekúnd neskôr definitívne poslal Čechov na lopatky opäť Julien Gauthier. Kanada tak smeruje do semifinále a jej súboj so Švédskom bude nepochybne ozdobou celého turnaja.

Foto: fotky&foto

Zoznam semifinalistov doplnili obe zámorské veľmoci
Ohodnoťte článok
Zdielať článok na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *