Základné skupiny prekvapenia nepriniesli, bez prehry len USA a Fínsko

Na majstrovstvách sveta v hokeji do 18 rokov v Poprade a Spišskej Novej Vsi sme po včerajšku spoznali štvrťfinálové dvojice. Na radosť slovenských fanúšikov medzi najlepšou osmičkou nechýba ani Slovensko, ktoré si zmeria sily s rovesníkmi z Ruska.

Domáci výber takmer zaskočil favoritov na titul

Slovenskí mladíci predvádzajú od začiatku turnaja mimoriadne sympatické výkony. Zverenci trénera Norberta Javorčíka sa až prekvapivo dobre vyrovnávajú s tlakom domáceho prostredia, čo dokázali aj v súbojoch s veľkými favoritmi. V otváracom dueli s Fínskom sa síce ešte prvého bodu nedočkali, no v ďalšom zápase proti Kanade sa im to už podarilo. Partia okolo kapitána Martina Fehérváryho bola hráčom z kolísky hokeja viac ako len vyrovnaným súperom, ale napokon jej podľahla 3:4 po predĺžení. Následne mladí Slováci s prehľadom zvládli kľúčový duel s Lotyšskom v boji o štvťfinále, ktoré deklasovali 4:0. Záverečným triumfom nad nepríjemným Švajčiarskom si zabezpečili konečne 3. miesto v základnej skupine, čím sa vyhli hrozbe štvťfinálového súboja s favorizovanými USA.

Výborné individuality v útoku i kvalita v bránkovisku

Naši mladíci sa do týchto chvíľ na turnaji mohli spoľahnúť na skvelé výkony viacerých individualít v ofenzíve. Lídrami mužstva sú hráči z prvých dvoch útokov, skvele ich však dopĺňajú aj zvyšné dve formácie. Zámorských skautov určite zaujali hráči ako Patrik Hrehorčák, Miloš Roman či dvojica Adamov – Liška a Ružička. Hlavného trénera však teší aj to, že sa môže spoľahnúť na dvojicu mimoriadne kvalitných gólmanov Juraja Sklenára a Jakuba Kostelného. Druhý menovaný brankár síce začal šampionát v pozícii tímovej dvojky, no po odchytaní takmer celých dvoch zápasov sa môže pýšiť najlepšou percentuálnou úspešnosťou (97,4%). Najproduktívnejším hráčom nášho výberu je už spomínaný Patrik Hrehorčák s bilanciou 3+1.

V kľúčovom zápase proti Rusku

V základných skupinách sme väčšie prekvapenie nevideli a do play off postúpili favorizované mužstva. Bez zaváhania prechádzajú šampionátom Fínsko a USA, a tak si vypracovali najlepšiu východiskovú pozíciu. Suomi v našej skupine odsunuli na druhú priečku Kanaďanov, ktorých zdolali v gólovo bohatom zápase 6:3. Skupina B bola mimoriadne napínavá a pred posledným kolom bojovala o druhú priečku až trojica krajín. Napokon ju získali Rusi, ktorí tak vyzvú našich mladíkov vo štvrťfinále turnaja. Určite budú náročným súperom, keďže disponujú výbornými presilovkami aj oslabeniami. Úplne rovnaké percentuálne štatistiky ale majú aj Slováci a rozhodne majú šancu uspieť. Najlepšou úspešnosť streľby sa prezentuje Fínsko, ktoré sa budú snažiť zaskočiť Česi.

Tabuľku produktivity ovládli Suomi

Už sme naznačili, že najlepšie sa na turnaji vedie fínskym hokejistom. V tabuľke produktivity sú na prvých troch miestach práve hokejisti z krajiny tisícich jazier. Najviac bodov nazbieral Kristian Veselainen. Na konte ich má už jedenásť a so šiestimi gólmi je najlepším strelcom turnaja. Okrem Fínov sú však na šampionáte ďalšie desiatky šikovných mladých hokejistov. Medzi nich musíme zaradiť napríklad Švajčiara Nica Hischiera, ktorému predpovedajú druhé miesto v tohtoročnom drafte. Zverenci Norberta Javorčíka si vo štvrťfinále budú musieť dávať pozor najmä Ivana Chekhovicha a Marka Rubinchika, ktorí majú na konte zhodný počet šiestich bodov.

Foto: ©Thomas Oswald/fotky&foto