Základné skupiny ponúkli skvelé hokejové divadlo

Jubilejný 80. svetový šampionát má za sebou napínavé boje v základných skupinách. Zo šestnástich tímov ostalo v hre už len osem mužstiev, ktoré zabojujú o titul majstra sveta. Pozrime sa bližšie na to, čo nám ponúklo prvých 56 zápasov turnaja.

Prekvapujúci postup Dánska i koniec nórskej legendy

V moskovskej skupine predvádzali najlepšie výkony od prvého hracieho dňa prekvapujúco Česi. Tí na úvod zvládli náročný zápas s Ruskom (0:3) a hoci sa nevyhli zaváhaniam v súbojoch s Lotyšskom a Dánskom, do štvrťfinálovej fázy postúpili z prvej priečky. Len o skóre za nimi zaostala domáca reprezentácia, ktorú prišlo posilniť aj washingtonské trio na čele s Alexandrom Ovechkinom. Ten na MS zatiaľ gólovo mlčí, no tento fakt určite bude chcieť zmeniť. Do play off postúpili aj dve severské krajiny. Na treťom miesto skončilo Švédsko a po šiestich rokoch sa do vyraďovacích bojov dostalo prekvapujúco aj Dánsko. Naopak, do B-divízie vypadáva Kazachstan. Ten najmä vďaka zámorským legionárom predvádzal sympatické výkony, no jediné víťazstvo nad Švajčiarskom na záchranu nestačilo. Po pätnástich rokoch si svoju rozlúčku na reprezentačnej lavičke Nórska odkrútil Roy Johansen. V poslednom zápase jeho zverenci zdolali Lotyšsko 1:3 a práve Johansen bol symbolicky vyhlásený za najlepšieho hráča Nórska.

Fíni bez zaváhania ovládli petrohradskú skupinu

V Petrohrade sa pozornosť slovenských priaznivcom upriamovala najmä na výber Zdena Cígera. Ten vstúpil do šampionátu dvoma výhrami, no následná séria štyroch prehier ho stála postup do ďalšej fáze turnaja. V záverečnom zápase síce Slováci mohli zo štvrtej pozície zosadiť USA, no víťazstvo 3:2 po predĺžení na postup tesne nestačilo. Mladý tím doplatil na nedostatok skúsenosti a tiež na veľký počet zranení. Výborne výkony predvádzali Nemci, ktorí postúpili z tretieho miesta a vo štvrťfinále si zahrajú v moskovskom Ľadovom paláci proti Rusku. V priamom súboji o prvé miesto si Fínsko poradilo s Kanadou 4:0 a s plným bodovým ziskom sa stalo víťazom B-skupiny. Navyše, fínsky brankár Mikko Koskinen sa postaral o to, že po desiatich rokoch kolíska hokeja na MS neskórovala. Napínavý bol takisto súboj o záchranu. V poslednej chvíli si príslušnosť v A-kategórii zabezpečili Bielorusi, ktorí na posledné miesto odsunuli Maďarsko.

Štatistiky ovládlo ruské komando a fínska superhviezda

Počas základnej časti turnaja zažiaril najmä Fín Patrick Laine. Ten nazbieral desať bodov za šesť gólov a štyri asistencie. Najproduktívnejší hráč play off fínskej SM-liigy navyše prekonal aj rekord Jaromíra Jágra v produktivite 18-ročného hokejistu na seniorských majstrovstvách sveta. Krajina tisícich jazier tak stále môže pomýšľať na to, že po triumfe na MS U20MS U18 získa tretie zlato v priebehu piatich mesiacov. Takisto musíme spomenúť aj mimoriadne produktívne ruské trio Panarin-Shipachyov-Dadonov. Táto produktívna trojica nazbierala dokopy 34 bodov a pri víťazstve 10:1 na Dánskom sa zaskvela neuveriteľnými štrnástimi bodmi. Najlepším strelcom turnaja je švédsky útočník Gustav Nyquist, ktorý prekonal súperových brankárov sedemkrát.

Viacero favoritov na titul majstra sveta

Štvrťfinálové dvojice sú jasné. Snáď najväčšiu pozornosť bude pútať zápas medzi Kanadou a Švédskom, teda krajinami, ktoré sa stretli vo finále svetového šampionátu v rokoch 2003 a 2004. Veľké očakávania sú aj na ľavom brehu rieky Moravy. Česi hrajú veľmi dobre a vo štvrťfinále proti USA budú favoritom. V bitke tímov s najlepšími presilovými hrami sa stretne Fínsko s Dánskom a štvrtkový program v Moskve uzavrie zápas domáceho Ruska s Nemeckom.

Každopádne, ešte sa môžeme tešiť na osem napínavých zápasov, ktoré nám prezradia meno majstra sveta. Dokážu Rusi napraviť zaváhanie spred deviatich rokov, uspeje znovu Kanada alebo sa dočkáme iného víťaza?