Základné skupiny ponúkli debakle, drámy aj veľké prekvapenie

Hokejové majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov majú za sebou súboje v základných skupinách. Tie priniesli množstvo zaujímavých duelov, a tak sa poďme pozrieť na to, čo všetko ponúklo úvodných dvadsať zápasov turnaja.

Dominancia Švédov či prekvapujúce triumfy Dánov

Základná skupina A sa odohrávala v montrealskom Bell Centre, ktoré patrí k najväčším štadiónom sveta. Prím v ňom mali hrať severské veľmoci, no majstri sveta z Fínska vyhoreli ako fakľa. V prvých troch zápasoch nezískali ani bod a už pred záverečnými duelmi bolo jasné, že budú bojovať len o záchranu. Suomi doplatili na slabučkú ofenzívu, keď nastrieľali len šesť gólov. Naopak, veľkým prekvapením sú výkony Dánska, ktoré okrem Fínov zdolalo po predĺžení Čechov a bod uchmatlo aj Švajčiarom. Skončilo na senzačnom druhom mieste a vo štvrťfinále sa tak vyhne obom zámorským gigantom.

Úplne spokojní nemohli byť mladíci spoza rieky Moravy. Po úvodnom triumfe nad Fínskom sa očakával boj o víťazstvo v skupine, a tak sa tretia priečka môže máliť. Nad všetkými vyčnievali výkony Švédska, ktoré je horúcim kandidátom na zisk cenného kovu. Tri korunky nestratili ani bod a aj vďaka výborným brankárom dosiahli impozantné skóre 18:6.

Slovensko splnilo svoj základný cieľ a chystá odvetu

Zámorská skupina, odohrávajúca sa v Toronte, sa zaobišla bez väčšieho prekvapenia. Domáca Kanada síce na prvom mieste neskončila, no stále je najväčším favoritom na titul. Javorové listy v poslednom dramatickom zápase prehrali s Američanmi 1:3, no z tejto prehry sa určite poučia. V štyroch zápasoch využili až deväť presilových hier a lotyšskú obranu zaťažili dvojciferným počtom gólov (2:10). Najlepšiu východiskovú pozíciu majú USA, ktoré podobne ako Švédsko nestratili ani bod. Tréner Bob Motzko sa môže spoľahnúť na štyri vyrovnané útočné formácie a takisto na dvojicu kvalitných brankárov, ktorých úspešnosť je na hranici 92,94%.

Slovenskí hokejisti splnili svoj cieľ, keď vďaka výhre nad Lotyšskom postúpili do štvrťfinále. V poslednom zápase s Ruskom si mohli vybojovať lepšiu východiskovú pozíciu, ale veľkému favoritovi podľahli po výsledku 0:2. Opäť po roku tak na nich čaká vo štvrťfinále Švédsko. Vlani prehrali vysoko 0:6, no tentokrát žiadny tenisový kanár nechcú pripustiť.

Produktivite vládnu mladé talenty svetového hokeja

Lídrom produktivity celého šampionátu je švédsky hokejista Alexander Nylander, ktorý nazbieral deväť bodov za štyri góly a päť asistencii. Minimálne prvá päťka najproduktívnejších hráčov ale previedla skvostné výkony a určite upútala skautov z NHL.

Na druhom mieste je Rus Kirill Kaprizov, ktorý získal osem bodov, z toho až päť v súboji s Lotyšskom (1:9). Navyše, spoločne s Taylorom Raddyshom je s piatimi gólmi najlepším strelcom turnaja.

Ďalšie miesta už patria zámorským hráčom. Tretí je Dylan Stome a na ďalších miestach sú sedembodoví Matt Barzal a Clayton Keller. Z našich reprezentantov je v tabuľke produktivity najvyššie Miloš Roman a to na 30. mieste.

Program štvrťfinálových dvojíc

Dánsko – Rusko (2.1. o 19:00 hod.)
Švédsko – Slovensko (2.1. o 21:30 hod.)
USA – Švajčiarsko  (2.1. o 23:30 hod.)
Kanada – Česko  (3.1. o 02:00 hod.)

Foto: fotky&foto

Základné skupiny ponúkli debakle, drámy aj veľké prekvapenie
Ohodnoťte článok
Zdielať článok na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *