Základné skupiny na MS v ľadovom hokeji 2017

Budúcoročné majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa netradične odohrajú v dvoch krajinách. Aj preto nastali pri rozdeľovaní skupín viaceré problémy, ktoré však Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) šalamúnsky vyriešila. Slovensko sa napokon predstaví v Kolíne nad Rýnom, kde si bude môcť napraviť reputáciu z MS 2010.

Zloženie základných skupín

Skupina A: Rusko, USA, Švédsko, SLOVENSKO, Nemecko, Dánsko, Lotyšsko a Taliansko.

Skupina B: Kanada, Fínsko, Česko, Švajčiarsko, Bielorusko, Nórsko, Francúzsko a Slovinsko.

Po takmer polstoročí opäť vo Francúzsku

V poradí 81. majstrovstvá sveta sa začnú 5. mája 2017 a vyvrcholia finálovým stretnutím 21. mája 2017. Základná B-skupina sa odohrá v Paríži a účastníci A-skupiny nájdu svoj domov v Kolíne nad Rýnom. Kým Nemecko hostilo svetový šampionát aj v roku 2010, do krajiny galského kohúta sa svetový šampionát vráti po nekonečných 49 rokoch. Keďže Nemecko je vedené ako hlavný organizátor turnaja, posledné štyri zápasy sa odohrajú len v Kolíne nad Rýnom. Hrať sa bude v aréne Lanxess Arena, ktorá má kapacitu 18 500 divákov. Okrem toho sa na tridsať zápasov môže tešiť aj parížska hala Bercy, ktorá je športovým priaznivcov známa ako dejisko tenisového turnaja z kategórie ATP Masters 1000.

Slovensko sa predstaví v Kolíne nad Rýnom

Základné skupiny mali byť rozdelené podľa umiestenia jednotlivých krajín na nedávno skončených MS v Rusku. Podľa toho by však v tej istej skupine hralo Francúzsko a Nemecko, čo bolo pre organizátorov nepredstaviteľné. Preto nastali isté zmeny, ktoré boli podmienené postavením v rebríčku krajín IIHF. Desiate Nemecko si vymenilo skupinu s Bieloruskom a frankofónna Kanada putuje do Paríža namiesto Ruska. Slovenskí reprezentanti sa napokon predstavia v Kolíne nad Rýnom, kde sa môžu tešiť na atraktívnych súperov ako Rusko, USA či Švédsko. Zaujímavosťou je, že oproti petrohradskej skupine budeme v Nemecku čeliť až piatim súperom, s ktorými sme sa na tohtoročnom šampionáte nestretli.

Slovenskí hokejisti sa v Kolíne nad Rýnom predstavili aj na spomínaných MS 2010, kde obsadili len dvanáste miesto. Navyše, utŕžili jeden z najväčších debaklov, keď Dánsku podľahli vysoko 0:6. Tréner Zdeno Cíger sa vyjadril, že v A-skupine sú veľmi kvalitné mužstvá. „Je to natoľko vyrovnané, že medzi papierovo slabšími tímami nie je nikto výrazným outsiderom a konkurencia medzi nimi je veľká. Na druhej strane sú tam favoriti ako Švédi, Rusi a Američania, ktorí sú stabilne silní,” povedal pre TASR tréner národného tímu. Určite bude veľmi atraktívna aj parížska skupina, kde sa môžu hokejoví priaznivci tešiť na odvetu finálového zápasu medzi Kanadou a Fínskom.

Foto: wikipedia.org, autor – Hans Peter Schaefer –> Hps-poll