Vladimír Růžička napriek kauze zostáva hlavným trénerom českého tímu

Hokejisti Českej republiky budú na blížiacich sa MS patriť k najväčších favoritom turnaja. Aktuálna situácia v českom tíme ale nie je ideálna najmä kvôli médiami skloňovanej „kauze Růžička“. Súčasný tréner národného mužstva totiž mal zobrať úplatok v hodnote 500 000 Kč od podnikateľa Miroslava Palaščáka len preto, aby jeho synovi dopomohol v rozvoji hokejovej kariéry.

Vladimír Růžička podľa zistených skutočností mal v priebehu rokov 2012 a 2013 zobrať od spomínaného majiteľa stavebnej firmy dva úplatky po 250 000 Kč. Celková suma 500 000 korún putovala z účtu na Miroslava Palaščáka na účet manželky reprezentačného trénera Evy Růžičkovej. Napriek týmto skutočnostiam skúsený 51-ročný tréner tvrdí, že spomínanú sumu peňazí nezobral ako úplatok, ale ako „sponzorský dar“ pre klub v ktorom pôsobil, tj. Slavia Praha. Proti tomuto tvrdeniu sa ale bráni aj pražský klub. Predstavenstvo Slavie Praha sa vyjadrilo v tom zmysle, že žiadna čiastka v hodnote 500 000 Kč nebola zaevidovaná do ich účtovníctva, a tak de facto o nich klub nevedel.

Táto kauza nabrala na dramatickosti koncom minulého roka. Dňa 6. novembra 2014 sa Palaščák opäť stretol s Růžičkom, kde mu vytýkal to, že nedáva jeho synovi Dávidovi toľko priestoru na akom sa údajne dohodli. Po rozhovore, ktorý si otec hokejistu nahral prostredníctvom skrytej kamery, žiadal Palaščák o vrátenie peňazí. „Očakávam, že keď niekomu dám 500-tisíc, tak za to dostane šancu, a on tú šancu nedostal,“ hovoril v nahrávke podnikateľ Miroslav Palaščák. Zrejme v snahe vyhnúť sa akýmkoľvek mediálnym excesom, vrátil Vladimír Růžička bankovým prevodom z účtu jeho manželky sumu pol milióna korún Palaščákovi späť. Dokumentoval aj to aj český denník Blesk, ktorý vo svojom vydaní uverejnil výpis z účtu Evy Růžičkovej.

Ututlať celú kauzu pod koberec sa ale olympijskému víťazovi z Nagana 1998 nakoniec nepodarilo. Vladimír Růžička tak musí čeliť trestnému oznámeniu, čo pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta rozhodne nie je príjemná záležitosť. Trestné oznámenie podal šéf serveru protikorupcni­linka.cz. – Jiří Jehlička. Jehlička sa vyjadril, že trestné oznámenie nie je namierené priamo proti Vladimírovi Růžičkovi, ale je len akýmsi podnetom na spustenie oficiálneho policajného vyšetrovania. Informuje o tom server idnes.cz.

Napriek vzniknutej situácii vyjadril reprezentačnému trénerovi podporu aj predseda českého zväzu ľadového hokeja Tomáš Král, a takisto aj samotní hráči. Pre české média sa Král vyjadril, že do konca MS nebude podnikať žiadne radikálne kroky. Vladimír Růžička tak zostáva reprezentačným trénerom Českej reprezentácie aj na majstrovstvách sveta, ktoré sa budú konať v Prahe a Ostrave. V domácom prostredí sa bude Růžička snažiť získať z pozície trénera už tretiu zlatú medailu. Ako tréner triumfoval rodák z Mostu so svojimi zverenci v roku 2005 vo Viedni a o päť rokov na to aj na MS 2010, ktoré hostilo Nemecko.

Vladimír Růžička napriek kauze zostáva hlavným trénerom českého tímu
Ohodnoťte článok
Zdielať článok na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *