Víťazstvo s trpkou príchuťou, dva body na postup nestačili

Slovenskí hokejisti bojovali do poslednej chvíle, no nevyšlo to. Spojené štáty americké zdolali až po predĺžení a nezískali tak potrebné tri body, ktoré by ich posunuli do vysnívaného štvrťfinále. O našom treťom, a bohužiaľ poslednom víťazstve na turnaji rozhodol v prvej minúte nadstavenia Marko Daňo.

USA – Slovensko 2:3pp (0:1,1:0,1:1- 0:1)

Góly a asistencie: 28. Nelson (Warsofsky, Vatrano), 43. Foligno (Larkin) – 19. Jaroš (Viedenský), 53. Skalický (Marcinko), 61. Daňo (Švarný, Meszároš)

USA: Kinkaid (Condon) – Wideman, Hanifin, Murphy (A), McCabe, Warsofsky, Skjei, Santini – Foligno (A), Matthews, Larkin – Hinostroza, Nelson, Vatrano – Motte, Compher, Connor – Fasching, Hendricks (C), Wood – Maroon.

Slovensko: J. Hudáček (Konrád) – Marinčin, Sekera (C), Meszároš, Švarný, Graňák (A), Mikuš, Jaroš – Jurčo, Viedenský, L. Hudáček – Bakoš, Lušňák, Réway (A) – Dravecký, Marcinko, Skalický – Cehlárik, Daňo, Bartánus.

Rozhodovali: Antonín Jeřábek (CZE), Maxim Sidorenko (BLR) – Gleb Lazarev (RUS), Sakari Suominen (FIN)

Najlepší hráči: Tyler Motte (USA) – Július Hudáček (SVK)

Slovenskí hokejisti nastúpili na svoj posledný zápas v základnej B-skupine proti reprezentácii USA. Tento duel rozhodoval o tom, ktoré z týchto dvoch mužstiev doplní poltucet známych postupujúcich do play-off. Zostava Slovákov opäť prešla viacerými úpravami. V bránke ale opäť nastúpil Július Hudáček, pre ktorého to bol už štvrtý štart v rade. Práve gólman švédskeho Örebra sa hneď v úvode dopustil obrovskej chyby, keď pri rozohrávke spoza brány nahral puk priamo na hokejku Vincea Hinostrozu. Slovenský brankár však dokázal túto svoju „hrúbku“ napraviť fantastickým zákrokom. Američania nehrali vôbec v rukavičkách a v prvej tretine dostali tvrdé údery Patrik Lušňák a Peter Cehlárik. Naši reprezentanti predviedli v úvodnom dejstve veľmi dobrý výkon, ktorý korunovali gólom Christiána Jaroša. Mladučký obranca tak prerušil slovenský gólový pôst, ktorý trval viac ako osem tretín.

V úvode druhej časti hry prišlo Slovensko o ďalšieho dôležitého hráča. Po nevinnom strete s Brockom Nelsonom sa zranil aj Marek Viedenský a do ďalšieho priebehu zápasu už nenastúpil. Pri následnej početnej výhode mal dve veľké príležitosti Martin Réway, no ani v jednom prípade nedokázal trafiť odkrytú časť americkej brány. Slováci naďalej pokračovali vo svojej útočnej aktivite, no namiesto potvrdenia náskoku inkasovali. Len jednu sekundu pred návratom Dominika Graňáka y trestnej lavice dostal puk do našej brány Brock Nelson, hoci ho evidentnej zasiahol svojou korčuľou. Vo zvyšnej časti tretiny sa útoky striedali na oboch stranách, no gól už nepadol. Najväčšiu šancu na zmenu skóre mal Dylan Larkin, no z tesnej blízkosti Júliusa Hudáčka neprekonal. Pred treťou tretinou tak bolo všetko otvorené a štvrťfinálová šanca stále žila.

Na začiatku tretej časti hry sa však našim reprezentantom nepodarilo využiť presilovú hru, a tak prišiel zákonitý trest. V 43. minúte využil zmätok pred Hudáčkovou bránkou Nick Foligno, ktorý s prispením teču Christiána Jaroša otočil zápas v prospech nášho súpera. V ďalšom priebehu nás niekoľkokrát podržal skvelými zákrokmi Július Hudáček, keď sa vyznamenal najmä pri zakončení Austona Matthewsa. Štvrťfinálovú nádej nám vrátil necelých osem minút pred koncom Pavol Skalický. Útočník bratislavského Slovana pekne tečoval strelu Dominika Graňáka a vyrovnal na 2:2. Následne sa však nechal vylúčiť slovenský kapitán Andrej Sekera. V oslabení sa mohol stať slovenským hrdinom Marko Daňo, ktorý však nepremenil takmer stopercentnú šancu, keď spomedzi kruhov na vhadzovanie netrafil svätyňu brankára Kinkaida. Minútu pred koncom sa na striedačku odobral Július Hudáček a Slováci hrali vabank. Pri prevahe o jedného hráča si síce naši reprezentanti dokázali vytvoriť veľký tlak, no vytúžený postupový gól nestrelili.

Predĺženie, v ktorom už išlo len o česť, už v 59. sekunde rozhodol v náš prospech Marko Daňo. Slovensko síce vyhralo, no štvrťfinálové brány opäť neprekročilo. Po skončení zápasu s Američanmi sa tak vyhlasovala aj trojica našich najlepších hráčov na turnaji. Stali sa nimi obrancovia Andrej Sekera, Martin Marinčin a Dominik Graňák. Aj tieto ocenenia svedčia o tom, že na tohtoročnom šampionáte nás topánka tlačila najmä v ofenzíve.