Veľkí víťazi hokejovej scény – kto je držiteľom zlatej trojkoruny?

Triple Gold Club označuje skupinu hokejistov, ktorí počas svojej kariéry získali titul majstra sveta, zlatú medailu zo zimných olympijských hier, a takisto si v klubových farbách siahli aj na legendárny Stanley Cup. Pokojne môžeme povedať, že vyhrať v hre ruleta je náročné, chce to obrovské šťastie, ale získať zlatú trojkorunu chce rovnako veľa šťastia, talentu, odhodlania a to sa podarí len legendám. Aktuálne sa zlatou trojkorunou môže pýšiť 26 hráčov zo štyroch krajín.

Bohužiaľ, v tomto zozname nefiguruje ani jedno meno slovenského hokejistu. Dve časti prestížneho Triple Gold Clubu majú na svojom konte Miroslav Šatan a Michal Handzuš. Je však veľmi nepravdepodobné, že by aspoň jeden z nich dokázal svoju zbierku obohatiť o zlatú olympijskú medailu. Miroslav Šatan sa už angažuje skôr na funkcionárskom poli a banskobystrický rodák Michal Handzuš je takisto na sklonku svojej profesionálnej kariéry.

Prví boli Švédi, najmladší zase Kanaďan

Najviac členov Triple Gold Clubu majú zhodne Švédsko a Kanada (9). Vôbec prvými hokejistami, ktorí získali všetky tri časti zlatej trojkoruny boli Tomas Jonsson, Mats Näslund a Håkan Loob. Stalo sa tak 27. februára 1994, keď Švédsko triumfovalo na ZOH v nórskom Lillehammeri. Švédi vo finálovej dráme zdolali Kanadu až po samostatných nájazdoch. V nich rozhodol o olympijskom zlate Peter Forsberg, ktorého víťazný nájazd bol dokonca zvečnený aj na poštovej známke.

Okrem skvelých Kanaďanov, Švédov a Rusov sú v elitnej hokejovej smotánke aj dvaja hráči spoza rieky Moravy. Titulom majstra sveta z Viedne 2005 skompletizovali trio úspechov Jaromír Jágr a obranca Jíři Šlégr. Ako najmladší vstúpil do Triple Gold Clubu Jonathan Toews, ktorý mal v tom čase len 22 rokov a 42 dní. Naposledy sa do histórie hokeja zapísal Sidney Crosby. Okrem 26 hokejistov sa ako jediný tréner tešil zo zlatej trojkoruny aj kanadský tréner Mike Babcock.

Získa niekto zlatú trojkorunu v Petrohrade?

Máj tohto roka nás opäť čakajú majstrovstvá. Človek je zamestnaný prácou, vo voľnom čase si zahrá klasický blackjack zadarmo, alebo ide na dobrú dovolenku, ale aj tak si väčšina z nás vyhradí svoj voľný čas na maratón MS v hokeji. Otázkou vrámci tohto článku ostáva, či sa do prestížneho Triple Gold Clubu pridá niekto z 10 aktívnych kanadských hokejistov, ktorým stačí už len skalp z MS. Tí však pôsobia v zámorí a v prípade Duncana Keitha, Brenta Seabrooka či Jeffa Cartera je veľmi pravdepodobné, že namiesto majstrovstiev sveta budú bojovať o zisk Stanley Cupu. Naopak, v novom ročníku sa mimoriadne trápi Anaheim a ak by sa mu nepodarilo postúpiť do play off, šanca na zlatú trojkorunu by sa naskytla pre Correyho Perryho a Ryana Getzlafa.

Členovia Triple Gold Clubu

Švédsko (9) – Tomas Jonsson, Mats Näslund, Håkan Loob, Peter Forsberg, Nicklas Lidström, Fredrik Modin, Niklas Kronwall, Henrik Zetterberg, Mikael Samuelsson.

Kanada (9) – Joe Sakic, Rob Blake, Brendan Shanahan, Scott Niedermayer, Chris Pronger, Eric Stall, Jonathan Toews, Patrice Bergeron, Sidney Crosby.

Rusko (6) – Valeri Kamensky, Alexei Gusarov, Igor Larionov, Viacheslav Fetisov, Alexander Mogilny, Vladimir Malakhov.

Česko (2) – Jaromír Jágr, Jiří Šlégr.

Foto: pixabay.com