V Rusku sa medzi elitu vráti Kazachstan a Maďarsko

Svetový šampionát v Česku už klope na dvere, no ešte pred jeho začiatkom vyvrcholili súboje na MS B-kategórie, ktoré tento rok hostilo Poľsko. O dve postupové miesta si to rozdalo 6 krajín a nakoniec sa z postupu späť medzi hokejovú elitu tešili hokejisti Kazachstanu a Maďarska. Naopak do 1. divízie B skupiny zostupuje Ukrajina.

Tohtoročné MS B-kategórie, respektíve 1. divízie A skupiny hostil poľský Krakov. Jedným z favoritov na postup určite boli hokejisti Talianska, ktorým ale turnaj vôbec nevyšiel. Do turnaja síce vstúpili výhrou nad Poľskom i nad Ukrajinou, ale zvyšné tri zápasy prehrali. Postupne nestačili na Maďarsko, Japonsko a ani v poslednom stretnutí na Kazachstan. Najmä prehra s krajinou vychádzajúceho slnka 3:2 bola veľkým prekvapením a definitívne zahatala hokejistom „squadry azzurry“ šancu na opätovný postup. Taliansko si tak na svoj ďalší štart na MS A-kategórie bude musieť počkať minimálne do roku 2017.

Spolu s Talianskom sa najväčšie šance na postup dávali aj hokejistom Kazachstanu. Tí síce na minuloročnom šampionáte potrápili Lotyšov, Fínov, dokonca o bod obrali USA i Nemecko, ale nakoniec im chudobné dva body na udržanie nestačili. V Krakove na rozdiel od Talianov potvrdili úlohu favorita a bez straty bodu ovládli celé MS B-kategórie. V 5 zápasoch nastrieľali úctyhodných 23 gólov a sami inkasovali len šesťkrát. V tabuľke produktivity dokonca obsadili Kazachovia prvých 5 miest, a tak nikto nemôže pochybovať o tom, že ich postup späť medzi elitu je zaslúžený.

Po zlyhaní talianskeho národného mužstva si to o druhé postupové miesto rozdalo v priamom súboji Poľsko s Maďarskom. Našim južným susedom stačil na postup vo vzájomnom zápase akýkoľvek bodový zisk, no proti domácim hokejistom to vôbec nemali jednoduché. Hala v Krakove bola beznádejne vypredaná a hnala svojich dopredu. Maďari sa dostali do vedenia v 42. minúte zásluhou Jánosa Háriho. Poliaci dlho nevedeli nájsť recept na maďarskú obranu, ale necelé 4 minúty pred koncom predsa len dokázali vyrovnať. Poliaci na postup však potrebovali bodovať naplno, a tak sa rozhodli za stavu 1:1 odvolať brankára. Domáci diváci sa ale vytúženého gólu nedočkali. Naopak, 4 sekundy pred koncom rozhodol zápas gólom do prázdnej brány Bence Szirányi. Hokejisti Maďarska sa tak vrátia na MS po 7-ročnej odmlke.

Na opačnom póle skupiny sa ocitla Ukrajina. Krajina, ktorá sa donedávna pravidelne zúčastňovala na svetových šampionátoch A-kategórie po prehre s Japonskom 3:1 spadla už do tretej výkonnostnej skupiny. Do 1. divízie A skupiny naopak postúpila Južná Kórea, ktorá zvíťazila na MS C-kategórie, respektíve 1. divízie B skupiny. Kórejci zvíťazili s jednobodovým náskokom pred Veľkou Britániou, no krajine z Východnej Ázie výrazne pomohla výhra Litvy, ktorá v poslednom zápase senzačne porazila Veľkú Britániu 3:2.

Foto: ©Perysty/fotky&foto