V roku 2017 bude Slovensko usporadúvať MS v hokeji do 18 rokov

V apríli budúceho roka bude hokejová verejnosť upierať svoj zrak na Slovensko. V krajine pod Tatrami sa totiž uskutočnia 19. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji hráčov do 18 rokov. Hrať sa bude na východnom Slovensku, konkrétne v mestách Poprad a Spišská Nová Ves. 

Pred 15 rokmi sa hralo inak

Slovensko s organizáciou podobného turnaja už má skúsenosti, keďže v roku 2002 sa MS U18 uskutočnili v Piešťanoch a Trnave. Tie sa však ešte hrali odlišným hracím systémom. Z dvoch šesťčlenných skupín postupovali do „elitnej skupiny“ prvé tri mužstva. Pretože sa play off, respektíve vyraďovacia časť nehrala, víťazom turnaja sa stal najlepší tím z prvej skupiny. V tomto prípade to boli Američania. Ak sa nič nepredvídané nestane, tak na budúcoročných majstrovstvách sveta sa predstaví už len desať krajín a diváci neprídu ani o dramatické zápasy v play off. Do štvrťfinále postúpia prvé štyri mužstva z oboch skupín a posledné tímy sa stretnú v boji o záchranu.

Zaútočí Slovensko na tretí cenný kov?

V roku 2013 oznámilo predbežnú kandidatúru okrem Slovenska aj Rusko (Magnitogorsk, Čeljabinsk) a Kanada. Nakoniec sa ale MS U18 po dlhých 15 rokoch uskutočnia v strede Európy. Slovensko má z tejto vekovej kategórie dva cenné kovy. V roku 1999 vybojovalo bronzové medaily a o štyri roky neskôr prehralo v Jaroslavli až vo finále s Kanadou 0:3. Zloženie základných skupín bude známe až po tohtoročnom svetovom šampionáte, ktorý hostia USA. Slovensko by sa ale malo predstaviť v základnej A-skupine, ktorá sa odohrá na Zimnom štadióne v Poprade. V porovnaní so Spišskou Novou Vsou je v Poprade o niečo užšie ihrisko, čo by najmä zámorským tímom mohlo vyhovovať.

Foto: ©corund/fotky&foto