V medailovej bilancii sme aktuálne na 8. mieste

Ľadový hokej je v krajine pod Tatrami športom číslo 1. Hoci v počte registrovaných hokejistov je na tom Slovensko horšie ako exotické Japonsko, napriek tomu na majstrovstvách sveta získalo už kompletnú medailovú zbierku.

Krásne spomienky na federálne časy

História slovenského hokeja je skutočne veľmi pestrá. V rámci bývalého Československa získal náš národný výber na majstrovstvách sveta celkovo 34 medailí, z toho 6 zlatých, 12 strieborných a 16 bronzových. Tri tituly majstra sveta získalo v ére jasnej dominancie Sovietskeho zväzu a pamätný ostane aj triumf z roku 1985. V stovežatej Prahe získal tím okolo Dušana Pašeka, Dáriusa Rusnáka, Vincenta Lukáča a Igora Libu posledné federálne zlato, keď v rozhodujúcom zápase zdolal Kanadu 5:3. S týmto „finále“ sa spája najmä hattrick Jiřího Šejbu. Ten odohral svoj životný zápas a kolíske hokeja strelil jeden z najkrajších gólov celých majstrovstiev sveta.

Kompletná medailová zbierka za 7 rokov

Po rozdelení spoločnej krajiny bolo Česko v porovnaní so Slovákmi jasne zvýhodnené. Kým Česi okamžite postúpili medzi hokejovú elitu, Slovensko spadlo až do C-divízie. Netrvalo však dlho a tím pod vedením Júliusa Šuplera sa už v roku 1997 predstavil na svetovom šampionáte A-kategórie vo Viedni. Prvá medaila prišla už o tri roky neskôr. Zverenci Jána Filca predviedli v ruskom Petrohrade spanilú jazdu a až vo finále prehrali s Českom 3:5. Kým Fíni čakali na titul majstra sveta dlhých 53 rokov, Slovensko sa ho dočkalo už pri svojej siedmej účasti na MS. „Sme majstri sveta.“ Slová už nebohého komentátora Miloša Kováča navždy ostanú v srdciach slovenských fanúšikov. Svoju medailovú zbierku Slovensko skompletizovalo na MS v roku 2003 vo fínskych Helsinkách. Tie priniesli krajine spod Tatier aj ďalšiu veľkú radosť o 9 rokov neskôr, keď sa partia okolo kapitána Zdena Cháru, Miroslava Šatana či Tomáša Kopeckého tešila zo zisku strieborných medailí.

Dočkáme sa v Petrohrade piateho cenného kovu?

V medailovej bilancii sú na prvom mieste hokejisti Ruska a bývalého Sovietskeho zväzu. Tí sa na MS v ľadovom hokeji tešili doposiaľ zo zisku 44 medailí, z toho 27 zlatých. Na druhom mieste je Kanada a elitné trio uzatvára už dnes neexistujúca krajina Československo. Samostatné Slovensko je na priebežnom 8. mieste s bilanciou 1-2-1. Tohtoročný svetový šampionát bude hostiť Rusko a jeho cieľom určite bude zisk siedmeho titulu v ére samostatnosti. Pred deviatimi rokmi im prekazil majstrovské oslavy výber javorových listov, ktorý vo finále zdolal Fínsko 4:2. Na Petrohrad majú krásne spomienky aj Slováci a ktovie, možno sa po 16 rokoch dočkáme medailovej radosti opäť.

Foto: ©Dmitry Grushin/fotky&foto