USA majstrami sveta, vo finále porazili Fínov

Po desiatich dňoch sa Majstrovstvá sveta do 18 rokov v Poprade dočkali svojho finále. Streli sa v ňom pravdepodobne najlepšie mládežnícke tímy sveta. Američania potvrdili dominanciu v tejto vekovej kategórií a za posledných desať rokov získali siedmy titul.

Fínsko – USA 2:4 (0:2, 1:2, 0:1)

Góly: 28. Rasanen (Koskenkorva, Kotkaniemi), 57. Vaakanainen  – 4. Norris (Tkachuk), 17. Farabee (Tortora), 22. Farabee (Cockerill, Cyr), 32. Mismash (Hughes, Norris)

Rozhodovali: Garon, Piragic – Harrington, Yletyinen

Zostava Fínska: Luukkonen (Lehtinen) – Heiskanen, Vaakanainen, E. Teräväinen, Räsänen, Utunen, Anttalainen, Isiguzo, Latvala – Vesalainen, Ikonen (A), Nyman – Ylönen, Virtanen, Talvitie (C) – Kotkaniemi, Koskenkorva (A), Kupari – Aalto, Engberg, Maansaari.

Zostava USA: St. Cyr (Scheel) – Hughes, Kemp (A), Knoepke, Gildon, Miller, Farrance, Inamoto – Tkachuk (C), Norris (A), Pastujov – Mismash, Barratt, Wahlstrom – Poehling, Farabee, Slagger– Cockerill, Tortora, Reedy – Dhooghe

Američania mali svojmu súperovi čo vracať. Minulý rok ich vyradil v semifinále domáceho šampionátu a neskôr sa stal majstrom sveta. Do zápasu nastúpili oba tímy v osvedčenej zostave s tradičnými jednotkami v bránkach. Americkí mladíci sa do svojho súpera pustili s veľkou vervou. Zabrzdilo ich však vylúčenie Mismasha. V štvrtej minúte už ale vyhrávali po spolupráci prvého útoku a presnom zásahu Norrisa. Na konci tretiny sa presadil Farabee po asistencií Tortoru. Do kabín teda išli s dvojgólovým náskokom.

Hneď na začiatku druhého dejstva bol vylúčený Braeden Tkachuk. V oslabení však Američania skórovali tretíkrát v zápase. Asistenciu na gól si pripísal aj brankár St. Cyr. Následne bol vylúčený obranca Vaakanainen. Jeho pobyt na trestnej lavici zostal nepotrestaný. V 28. minúte Fíni znížili, keď sa presadila tretia formácia s gólovou koncovkou Rasanena. Americká odpoveď nenechala na seba dlho čakať. V 32. minúte sa presadil Mismash. Fíni dostali k dispozícií ešte dve presilové hry, napriek šanciam ale nedokázali skórovať

Do tretej tretiny nastúpili fínsky mladíci s cieľom niečo urobiť s výsledkom. V 50. minúte bol za nebezpečný zákrok vylúčený Wahlstrom. Presilová hra však znova zostala nevyužitá. Asi štyri minúty pred koncom odvolal fínsky tréner brankára Luukkonena a Vaakanainen hru bez brankára využil. Američania nasledujúce minúty zohrali veľmi zodpovedne a tridsať sekúnd pred koncom zmaril fínske nádeje svojím vylúčením Talvitie. Hokejisti Spojených štátov sa teda stali majstrami sveta do osemnásť rokov. V tejto kategórií získali za posledných desať rokov už siedmy titul a sú jasne najúspešnejšou krajinou v histórií.

USA majstrami sveta, vo finále porazili Fínov
Ohodnoťte článok
Zdielať článok na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *