Tri korunky zmarili slovenský sen o bronzovej obhajobe

Púť slovenských hokejistov sa na MSJ 2016 vo Fínsku skončila. Vo štvrťfinálovom zápase bola nad ich sily reprezentácia Švédska, ktorá náš tím zdolala jasne 6:0. Slovensko tak nezopakuje zisk bronzových medailí a na šampionáte skončí na 7. mieste.

Švédsko – Slovensko 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)

Góly: 6. Eriksson Ek (Forsbacka Karlsson), 12. Lindblom (Holmström, Kempe), 31. Ehn (Lööke), 44. Kempe (Holmström, Englund), 46. Lööke (Forsbacka Karlsson), 57. Nylander (Timashov).

Rozhodovali: Andris Ansons (LAT), Jean-Philippe Sylvain (CAN) – Alexander Otmakov (RUS), Alexander Waldejer (NOR).

Najlepší hráči zápasu: Jacob Forsbacka Karlsson (SWE) – Lukáš Hrušík (SVK)

Najlepší hráči Slovenska na MSJ 2016: Adam Húska, Christián Jaroš, Matúš Sukeľ.

Zostava Švédska: Söderström (Sandström) – Lagesson, Forsling, Mattsson-Ollas, Englund (C), Larsson, Carlsson, Pettersson – Lindblom, Holmström (A), Kempe – Timashov, Asplund, A. Nylander – Forsbacka-Karlsson, Grundström, Eriksson Ek – Lööke, Ehn, Karlsson.

Zostava Slovenska: Húska (Škorvánek) – Sloboda, Jaroš (C), Koch, Romančík, Moravčík, Ivanič, Maier – Bondra, Milý, M. Sukeľ (A) – Šiška (A), Hrušík, Lešťan – Briestenský, Huňa, Surový – Paločko, Pospíšil.

Ešte pred úvodným buly dostal náš tím veľkú ranu. Do zápasu napokon nenastúpil pilier obrany Erik Černák, ktorý sa zranil v súboji s Ruskom. Pred štvrťfinálovým duelom slovenský tréner Ernest Bokroš prízvukoval, že dôležitý bude najmä úvod zápasu. Od začiatku stretnutia boli Švédi aktívnejší a svoju prevahu korunovali gólom v šiestej minúte. Jacob Forsbacka Karlsson čisto vyhral buly pre Joela Erikssona Eka, ktorý strelou švihom prekonal Adama Húsku. Výber troch koruniek sa ale s jednogólovým náskokom neuspokojil a naďalej pokračoval vo svojej hre. Kým Slovensko v prvej tretine nevyužilo tri presilové hry, Švédi sa presadili hneď v prvej početnej výhode. Pri vylúčení Filipa Lešťana z tesnej blízkosti pretlačil puk do slovenskej svätyne Oskar Lindblom.

Slovensko si v prvých dvoch tretinách zápasu nevytvorilo žiadnu vážnejšiu gólovú príležitosť. Švédi náš tím trojnásobne prestrieľali a na Adama Húsku vyslali až 35 streleckých pokusov. Ten opäť predvádzal fantastický výkon a jednoznačne bol najlepším hráčom nášho tímu. Ani on však nestačil na gólovú dorážku Christoffera Ehna, ktorá pochovala naše šance na úspech už v polovici zápasu. O niekoľko sekúnd neskôr postupoval sám na bránu Joel Eriksson Ek, no v poslednej chvíli ho aspoň za cenu faulu zastavil Patrik Koch. Švédsky kouč Rikard Grönborg musel byť s hrou svojho tímu spokojný. Hoci v prostrednej časti hry už Švédi ďalší gól nestrelili, absolútne kontrolovali priebeh zápasu.

V 44. minúte sa Slovensko dočkalo svojej prvej šance. Po krásnej prihrávke od Kocha sa do úniku dostal Lukáš Hrušík, ale Linusa Söderströma vo švédskej bráne neprekonal. Ešte v tej istej minúte však predsa len padol gól. Po rýchlej akcii sa dostal k puku Adrian Kempe, ktorý umiestnenou strelou k žrdi navýšil švédske vedenie na štyri góly. Aby toho nebolo málo, o necelé dve minúty dosiahol vo vlastnom oslabení poriadne kuriózny gól Jens Lööke. Ten strelou od modrej čiary bránu minul, no puk sa od mantinelu nešťastne odrazil do Adama Húsku, ktorý si ho vrazil do vlastnej brány. Zrejme aj slovenskí tréneri si už v závere zápasu vychutnávali krásne akcie v podaní Tre Kronor. Gólový účet stretnutia v 57. minúte uzavrel najlepší hráč súpera Alexander Nylander – druhý najproduktívnejší hráč turnaja. Švédom tak vyšla odveta za minuloročnú prehru v zápase o bronz a zvíťazili jasne 6:0.

Foto: ©corund/fotky&foto