Tesné víťazstvá posunuli do finále Fínsko a prekvapujúco aj Rusko

Svetový šampionát hráčov do 20 rokov už pozná mená dvoch tímov, ktoré si to zajtra rozdajú v boji o titul majstra sveta. Na úvod dnešného semifinálového programu si na radosť zaplnenej Hartwall Areny zabezpečili finálovú miestenku hokejisti Fínska, ktorí zdolali svojho odvekého rivala Švédsko 2:1. Do finále postúpila aj ruská zborná. Tá si vo večernom zápase poradila so USA rovnakým výsledkom a po roku je opäť vo finále. 

Švédsko – Fínsko 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Góly: 11. Asplund (Timashov, Larsson) – 32. Hintz (Rantanen, Kapanen), 34. Kalapudas (Rantanen, Kapanen).

Rozhodovali: Daniel Piechaczek (GER), Christopher Pitoscia (USA)– Brian Oliver (USA), Alexander Otmachov (RUS)

Zostava Švédska : Söderström (Sandström) – Lagesson, Forsling, Larsson, Englund (C), Carlsson, Pettersson – Lindblom, Holmström (A), Kempe – Forsbacka Karlsson, Grundström, Eriksson Ek– Timashov, Asplund, A. Nylander – Lööke, Ehn, Karlsson.

Zostava Fínska: Kähkönen (Vehviläinen) – Juolevi, Tuulola, Niku, Mikkola, Keskitalo, Saarijärvi – Puljujärvi, Aho (A), Laine – Saarela, Kapanen, Nättinen – Hintz (A), Rantanen (C), Kalapudas – Björkqvist, Siikonen, Repo, Lammikko.

Prvý semifinálový duel bol akousi reprízou finále spred dvoch rokov, keď vo švédskom Malmö triumfovali hokejisti Fínska. Tre Kronor sa tak túžili revanšovať svojmu rivalovi práve na jeho domácom ľade. Prvých päť zápasov na turnaji zverenci Rikarda Grönborg vyhrali a aj do semifinálového zápasu vstúpili dobre. V 11. minúte zaviedol puk do útočného pásma Dmytro Timashov, krásnou prihrávkou cez šírku klziska našiel Rasmusa Asplunda, ktorý poľahky poslal Švédov do vedenia. Pre Fínov to nebola žiadna novinka, veď na šampionáte prehrávali s Ruskom, Slovenskom, Českom i Kanadou. V druhej tretine Suomi prepli na vyšší rýchlostný stupeň a boli lepším tímom na ľade. Svoju prevahu korunovali dvoma gólmi v priebehu 114 sekúnd. Najskôr v 32. minúte vyrovnal stav stretnutia Roope Hintz a následne využil presilovú hru strelou švihom Antti Kalapudas. V tretej tretine sa oba tímy pozorne strážili a najmä Fíni svojho súpera prakticky k ničomu nepustili. Švédi vystrelili na bránu Suomi len trikrát, čo bolo jednoducho príliš málo na to, aby dokázali vyrovnať. Fínsko sa tak po dvoch rokoch znovu predstaví vo finále a zabojuje o svoj štvrtý titul z MSJ.

Rusko – USA 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Góly: 36. Kraskovski (Korshkov), 38. Korshkov – 10. Dvorak (Milano, Werenski)

Rozhodovali: Brett Iverson (CAN), Marc Wiegand (SUI) – Nicolas Chartrand-Piche (CAN),Pasi Nieminen (FIN)

Zostava Ruska : Samsonov (Georgiev) – Rykov, Zhuldikov, Provorov, Mikulovich, Boikov, Voronkov, Sergeyev, Sharipzyanov – Kraskovski (A), Polunin, Korshkov – Svechnikov, Lazarev, Kamenev (C) – Svetlakov (A), Kaprizov, Kuzmenko – Fazleyev, Lauta, Dergachyov.

Zostava USA: Nedeljkovic (Halverson) – Werenski (C), Carlo, Belpedio (A), Borgen, Fortunato, McAvoy JR, Krys – Tkachuk, White, Matthews (A) – Bjork, Dvorak, Milano – Schmaltz, Hitchcock, Boeser – Eansor, Macinnis, Donato.

Vo večernom zápase zviedli tuhý boj o postup do finále hokejisti Ruska a USA. Miernym favoritom zápasu boli Američania, ktorí na rozdiel od Rusov prechádzali turnajom pomerne hladko. Rusi sa mimoriadne natrápili vo štvrťfinále s Dánskom, a tak sa im veľké šance dnes nedávali. USA vstúpili do zápasu lepšie, mali viac z hry a 10. minúte sa dostali zásluhou Christiana Dvoraka do vedenia. Zverenci Rona Wilsona mohli pridať aj ďalší gól, no po strele Tkachuka zazvonila ľavá žrď ruskej brány. Zaujímavosťou je, že Rusi boli v prvej tretine strelecky aktívnejší (14:9), no nebyť skvelého Ilyu Samsonova v bráne, mohlo byť s nimi zle-nedobre. Aj v druhej časti hry sme videli množstvo zaujímavých príležitostí na oboch stranách, no bič plieskal až na konci. V 36. minúte vyrovnal Pavel Kraskovski a o dve minúty neskôr sa po individuálnej akcií presadil Yegor Korshkov – 2:1. Na začiatku poslednej tretiny mal veľkú šancu v presilovej hre obranca Zach Werenski, pekne obišiel aj gólmana Samsonova, no v rozhodujúcej chvíli trafil len žrď. Šťastie tak stálo na ruskej strane už tretíkrát v zápase. S blížiacim sa koncom Američania stupňovali svoj tlak a 120 sekúnd pred koncom odvolali aj brankára. Rusi sa však výborne ubránili a po roku si opäť zahrajú vo finále.

Foto: ©ronniechua/fotky&foto