Svetový šampionát v roku 2021 usporiadajú Bielorusko a Lotyšsko

V Kolíne je dnes síce voľný deň, no napriek tomu nebola núdza o zaujímavé udalosti. Kongres IIHF oficiálne dal zelenú spoločnej bielorusko-lotyšskej kandidatúre, a tak sa v roku 2021 bude pozornosť hokejovej verejnosti upierať do Minsku a Rigy. 

Uspeli v konkurencii fínskeho Tampere

V januári tohto roka pridali oficiálnu prihlášku celkovo tri krajiny. Bielorusko a Lotyšsko už vtedy mali jasný zámer, a to zorganizovať šampionát spoločne. Nejde síce o populačne veľké krajiny, no popularita ľadového hokeja je na vysokej úrovni. Protikandidátom bolo fínske Tampere, ale na dnešnom zasadnutí dostali prednosť krajiny bývalého Sovietskeho zväzu. Obe krajiny už majú skúsenosti s organizovaním svetového šampionátu. Na zápasy v lotyšskej Riga Arene si z roku 2006 najradšej spomínajú Švédi, ktorým sa tak v priebehu jedného roka podarilo vyhrať olympijský turnaj i majstrovstvá sveta. Ešte väčší záujem o hokej bolo vidno pred troma rokmi v Bielorusku. Cestu na štadióny si našlo celkovo 640 044 hokejových priaznivcov, čo bol nový divácky rekord.

Spopularizovať hokej a byť ešte lepší

Organizovanie spoločných majstrovstiev sveta má aj veľký spoločenský význam. Oba krajiny sa budú snažiť dokázať dobré vzťahy krajinami Európskej únie a tiež krajinami, ktoré do nej nepatria. Výhodou je, že hlavné mestá oboch štátov delí vzdušnou čiarou len 403 kilometrov, čo je približne hodina letu.

„Veľa sme sa naučili pri organizovaní majstrovstiev sveta v rokoch 2006, 2014 a s týmito skúsenosťami dokážeme pripraviť ešte lepší šampionát v roku 2021,“ povedal generálny sekretár Bieloruského hokejové zväzu Yaraslau Zauharodni.

Nadšenie neskrýval ani novozvolený prezident LHF Aigars Kalvitis. Ten verí, že táto príležitosť priláka na štadióny tisíce fanúšikov a ešte viac spopularizuje ľadový hokej v krajine, ktorej v Kolíne len tesne ušla štvrťfinálová miestenka.

V zmysle myšlienky „Vášeň bez hraníc“

V poradí 85. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa budú niesť v znamení hesla „Vášeň bez hraníc“. Záverečné zápasy turnaja sa odohrajú v bieloruskej Minsk Arene s kapacitou viac ako 15 000 divákov. Tá sa nachádza v blízkosti centra mesta a len niekoľko minút cesty od tradičnej fanzóny. Riga Arena má kapacitu 10 300 miest a  tiež je multifunkčným komplexom. Napríklad, v decembri minulého roka sa tu konali majstrovstvá sveta vo florbale. Zatiaľ nie sú známe mená maskotov, no možno spomenúť, že pred jedenástimi rokmi ním bobor RIX a v Bielorusku sa divácky s radosťou fotili s mytologickým bojovníkom Volatom. Očakáva sa aj fantastická divácka kulisa. Dlhodobé ukazovatele návštevnosti v KHL ukazujú, že v Minsku chodí na zápasy domáceho tímu v priemere 13 230 divákov.