Švédski mladíci deklasovali kolísku hokeja siedmimi gólmi

Hokejisti Kanady na majstrovstvách sveta hráčov do 18 rokov končia. Stopku im vystavil výborne hrajúci výber Švédska, ktorý vo štvrťfinálovom zápase zvíťazil vysoko 3:7. Hrdinom zápasu sa stal dvojgólový Jacob Olofsson.

Kanada – Švédsko 3:7 (0:1, 2:3, 1:3)

Góly a asistencie: 22. M. Strome, 35. Entwistle (Brook), 55. Comtois – 20. Zetterlund, 31. Bäck (Hugg, Zetterlund), 34. Olofsson (Lundeström), 40. Bemström (Liljegren, Brännström), 45. Olofsson, 49. Brännström (Elvenes), 58. Lundeström.

Rozhodovali: Alex DiPietro (SUI), Stephen Thomson (USA) – Markus Hagerström (SWE), Roman Výleta (SVK).

Zostava Kanady: Scott (McGrath) – Brook, Smith, Mitchell, McIsaac, Chainey, Woo, Noël – Mattheos, Comtois, Glass – Anderson-Dolan, Olson, M. Strome – Ratcliffe, Studnicka, Entwistle – Schnarr, Thomas, Dellandrea – Hawel.

Zostava Švédska: Ahman (Eriksson Ek) – Westerlund, Själin, Brännström, Walfridsson, Liljegren, Ginning, Boqvist – Bäck, Hugg, Zetterlund – Bemström, Lundeström, Olofsson – Elvenes, Peterson, Sylvegard – Gustafsson, Johansson, Miketinac – Fjellström.

Hokejisti Kanady vstupovali do zápasu v pozícii mierneho favorita. Bolo to aj napriek tomu, že v základnej skupine nestačili na Fínov a za štvrťfinálovým duelom museli cestovať do Spišskej Novej Vsi. Prvá tretina sa odohrala v rýchlom tempe, ale dokopy štatisti napočítali len 15 streleckých pokusov na bránu. Šance boli na oboch stranách, o niečo viac na strane Kanady. Kolíska hokeja mala veľkú smolu v 18. minúte, keď Isaac Ratcliffe trafil hornú žrď švédskej brány. Už to vyzeralo tak, že v prvej tretine sa gólu nedočkáme, no opak bol pravdou. Tri sekundy pred prvou sirénou využil chybnú rozohrávku súpera Fabian Zetterlund a strelou švihom poslal Švédsko do vedenia 0:1.

Kanaďania mali vynikajúci vstup do prostrednej časti hry. Veľmi rýchlo sa im podarilo vyrovnať, keď z ťažkého uhla trafil do odkrytej časti brány Matthew Strome. Zvýšila sa aj početnosť streľby a diváci v Spišskej Novej Vsi videli v druhej tretine celkovo päť gólov. Švédi na inkasovaný gól dokázali reagovať v polovici duelu, keď v priebehu necelých troch minút dvakrát skórovali. Najskôr po biliardovej akcii nemal problém skórovať Oskar Bäck a následne zakončil rýchly brejk gólom Jacob Olofsson. Kolíska hokeja sa dokázala spamätať opäť veľmi rýchlo. Už v 35. minúte vystrelil z ľavého kruhu na vhadzovanie MacKenzie Entwistle a vymietol všetko pavučinu v Ahmanovej bránke. Gólový účet druhej tretine ale predsa len uzavreli Švédi. Dvojgólový náskok im vrátil Rickard Hugg, ktorý 22 sekúnd pred koncom tretiny využil presilovú hru.

Javorové listy sa nezdávali a potrebovali čo najskôr streliť dva góly. To sa im ale nepodarilo. Naopak, ich súper o svojom víťazstve definitívne rozhodol už v prvej polovici záverečnej tretiny. Kanaďania dvakrát prepadli v útoku a Severania to využili vďaka gólom Jacoba Olofssona a Erika Brännströma. Kolíska hokeja prehrávala už o štyri góly, a tak bolo zrejme každému divákovi jasné, že podobne ako vlani odíde z majstrovstiev sveta bez medaily. Iskierku nádeje ešte vykresal Maxime Comtois. Ten zužitkoval svoj dôraz pred bránou súpera a pretlačil puk za chrbát brankára Ahmana. Regulárnosť gólu potvrdil aj videorozhodca. Kanada sa v závere pokúsila o nemožné. V 58. minúte hlavný tréner odvolal brankára, no namiesto zníženia prišiel už len gól Isaca Lundeströma. Švédsko tak vyhralo 3:7 a v semifinále ich zrejme bude čakať silný výber USA.