Švédi sú majstri sveta! Finálovú drámu rozhodli nájazdy

Kanada to opäť nezvládla. Rovnako ako v roku 2005, tak ani teraz nedokázala skompletizovať majstrovský hattrick. Po obrovskej dráme sa z titulu majstra sveta tešia Švédi, ktorým desiaty triumf vychytal Kráľ Henrik.

Kanada – Švédsko 1:2 sn (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 0:2)

Góly a asistencie: 42. R. O’Reilly (Marner, MacKinnon) – 40. Hedman, rozhodujúci nájazd Bäckström.

Najlepší hráči zápasu: Calvin Pickard (CAN) – Henrik Lundqvist (SWE).

Rozhodovali: Antonín Jeřábek (CZE), Daniel Stricker (SUI) – Alexander Otmachov (RUS), Sakari Suominen (FIN).

Zostava Kanady: Pickard (Ch. Johnson) – Parayko, Vlasic (A), Demers, de Haan, Morrissey, Matheson, Lee – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), R. O’Reilly (A) – Duchene, Couturier, Killorn – Konecny, Marner, Point – B. Schenn.

Zostava Švédska: Lundqvist (Fasth) – Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler, Holm – E. Lindholm, V. Rask, Landeskog (A) – Lindberg, Bäckström, W. Nylander – Everberg, Nordström, W. Karlsson – J. Lundqvist (C), Eriksson Ek, Krüger – Söderberg.

Finálový zápas sa začal šesťminútovým úsekom, počas ktorého sme nevideli ani jedno prerušenie. Prvé prišlo až po faule Michaela Mathesona, ktorý zatiahol ručnú brzdu pri šanci Eliasa Lindholma. Švédi ale presilovú hru nezahrali príliš dobre a brankár Calvin Pickard nemusel vážnejšie zasahovať. Na druhej strane mohol otvoriť skóre zápasu Mark Scheifele, no jeho strela švihom skončila len na ľavej žrdi brány Henrika Lundqvista. Hra mala skutočne veľký spád, čo sa koniec koncov dalo vzhľadom k dôležitosti zápasu očakávať. Švédi hrali v prvej tretine ešte jednu presilovú hru, no paradoxne v nej mohli inkasovať. Strela Ryana O´Reillyho bola zrazená, no kanadský kapitán Matt Duchene až príliš dlho váhal s koncovkou. Švédsko prestrieľalo kolísku hokeja pomerom 10:12, no v závere prvej tretiny sa už nič vážnejšie nestalo. Do šatní sa tak išlo sa bezgólového stavu a obe mužstvá boli rovnako ďaleko i blízko k titulu majstra sveta.

Druhú časť zápasu oveľa lepšie začali Kanaďania. Od začiatku ich bol plný ľad, k čomu výrazne prispela aj presilová hra pri vylúčení Nicklasa Bäckströma. Počas nej Švédov druhýkrát zachránila žrď, keď od modrej čiary tvrdo vystrelil Jeff Skinner. Javorové listy pokračovali vo svojej aktivite a Henrik Lundqvist sa na nedostatok práce sťažovať nemohol. Postupom času Švédi vyrovnali hru a zápas sa zmenil na taktickú bitku. Oba tímy hrali na maximum a uvedomovali si dôležitosť prvého gólu. Ten mohol streliť Mike Matheson, no jeho tvrdá strela trafila len zadný mantinel. Čakanie na otvárací gól sa predlžovalo. Na konci 38. minúty mal dobrú príležitosť Gabriel Landeskog, ale kanadský brankár sa včas presunul a zlikvidoval jeho strelu. Už sa zdalo, že gól nepadne, no opak bol pravdou. Len 21 sekúnd pred koncom Victor Hedman vo vlastnom oslabení nahadzoval puk na bránu súpera a Calvinovi Pickardovi prešiel medzi betóny.

Kanada podobne ako vo včerajšom semifinále po dvoch tretinách prehrávala, no veľmi rýchlo dokázala vyrovnať skóre zápasu. Po vymyslenom faule na Travisa Konecneho pretlačil puk do švédskej brány Ryan O´Reilly, a tak sa na konci 42. minúty začínalo odznova. Predsa len aktívnejší boli Kanaďania, no aj švédsky výber si vypracoval niekoľko dobrých streleckých príležitostí. Na celý priebeh finále dohliadal aj Tyson Barrie, ktorý musel šampionát opustiť pre kuriózne zranenie po zápasníckej vložke s vlastným spoluhráčom. Minútky ubiehali a čoraz viac bolo jasnejšie, že ďalší gól bude rozhodujúci. Dve dobré strelecké možnosti mali Švédi a najmä strela Joakima Nordströma volala po góle. Tri minúty pred koncom bol vylúčený Mike Matheson, následne Švédi zle striedali, no ani jedno z mužstiev nedokázalo strhnúť vedenie na svoju stranu už v riadnom hracom čase.

Po deviatich rokoch tak muselo o titule majstra sveta rozhodnúť predĺženie. Vtedy na domácom ľade Kanada neuspela, keď v presilovej hre vystrelil Rusom víťazstvo Iľja Kovaľčuk. Dnes si podobnú situáciu nechcela pripustiť, no po jubilejnom desiatom titule siahalo aj Švédsko. Prvú vážnejšiu šancu rozhodnúť mal Alex Killorn, no odrazený puk neupratal do odkrytej brány Henrika Lundqvista. Veľké gólové šance sa striedali z jednej strany na druhú a videli sme strhujúce predĺženie. Aktivitou hýril Nathan MacKinnon, no najskôr zo vzduchu neusmernil puk do brány a po krásnom individuálnom sóle neprekonal brankára New Yorku Rangers. Napokon sme sa gólu nedočkali, a tak prišli na rad samostatné nájazdy. V nich uspeli len Švédi, a tak sa tešia z titulu majstra sveta. Najskôr sa trafil Nicklas Bäckström a desiaty titul potvrdil druhým zásahom Oliver Ekman-Larsson.