Švédi obhájili titul majstra sveta, opäť uspeli v nájazdoch

Finálový zápas 82. majstrovstiev sveta v hokeji zniesol tie najprísnejšie kritéria, hoci v ňom nehrali Kanaďania, Rusi či Fíni. V repríze zlatého súboja z roku 2013 boli opäť úspešnejší Švédi, ktorí uspeli v dramatických nájazdoch.

Švédsko – Švajčiarsko 3:2 sn (1:1, 1:1,0:0 – 0:0, 2:1)

Góly a asistencie: 18. Nyquist (Ekholm), 35. Zibanejad (Ekman-Larsson), rozhodujúci nájazd F. Forsberg – 17. Niederreiter (Josi, Fiala), 24. Meier.

Rozhodovali: Roman Gofman (RUS), Oliver Gouin (CAN) – Gleb Lazarev (RUS), Nathan Vanoosten (CAN)

Zostava Švédska: A. Nilsson (Hellberg) – A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg (A), H. Lindholm, Wikstrand, Ekholm – Rakell, Zibanejad, Janmark – Hörnqvist, Backlund (C), Nyquist – F. Forsberg, Kempe, Arvidsson – J. de La Rose, Jo. Larsson, Pääjärvi – Everberg, L. Andersson.

Zostava Švajčiarska: Genoni (Berra) – Josi (A), Diaz (C), Kukan, Untersander, Müller, Fora, Frick – Fiala, Corvi, Niederreiter (A) – Meier, Vermin, Andrighetto – Hofmann, Haas, S. Moser – Scherwey, Schäppi, Rod – Baltisberger.

Finálový zápas sa od začiatku hral v strhujúcom tempe. Už v druhej minúte mohol otvoriť skóre Viktor Arvidsson, ale po jeho bekhendovom blafáku puk prakticky kopíroval dráhu bránkovej čiary. Favorit zápasu bol aktívnejší, čo dokumentuje takmer dvojnásobná strelecká prevaha. Leonardo Genoni ale nemusel riešiť veľa gólových šancí Švédov, keďže jeho spoluhráči veľmi dobre bránili. V 17. minúte sa dokonca dostali do vedenia, keď po menšej skrumáži strelou medzi nohy prekonal Andersa Nilssona vynikajúco hrajúci Nino Niederreiter. Helvéti si však tesný náskok udržať nedokázali. O 76 sekúnd neskôr bolo vyrovnané, keď sa presnou strelou z priestoru medzi kruhov zaskvel Gustav Nyquist. Švédom po strelenom góle narástli krídla a ich súper v červených dresoch mohol byť rád, že sa po individuálnej akcii nepresadil aj Rickard Rakell.

Druhú tretinu začali lepšie zverenci Patricka Fishera. Počas presilovej hry využili zlé švédske striedanie a druhýkrát skórovali. Timo Meier si prebral puk na červenej čiare, po pravej strane vnikol do útočného pásma a strelou pod vyrážačku prekonal Andersa Nilssona. Tri korunky následne zvýšili aktivitu a niekoľkokrát poriadne zavarili brániacim sa Švajčiarom. Ich tlak napokon vyústil do vylúčenia Enza Corviho, ktoré Švédi potrestali. Z pravého kruhu na vhadzovanie vystrelil Mika Zibanejad a svojim šiestim gólom na turnaji vyrovnal skóre na 2:2. Napriek inkasovanému gólu si Švajčiari naďalej hrali svoju hru. Podobne ako v súboji s Kanadou sa v dobrom svetle prezentoval Leonardo Genoni. Vyznamenal sa najmä pri tutovke Viktora Arvidssona, ktorý prečíslenie dvoch proti jednému vyriešil prudkou strelou do brankára.

V tretej tretine boli lepší Švédi, ktorí stále živili šancu na obhajobu titulu majstra sveta. Švajčiari sa trošku stiahli a Andersa Nilssona ohrozovali len sporadicky. Zverenci Rikarda Grönborga mali veľkú šancu dostať sa do vedenia počas dvoch presilových hier v rade. Pri vylúčení Romana Josiho nakopol svoje motory Oliver Ekman-Larsson, ale v rozhodujúcom momente mu puk vypichol Mirco Müller. Minúty pomaličky ubiehali a finále opäť po roku smerovalo do predĺženia. Po prihrávke Svena Andrighetta sa to snažil zmeniť Timo Meier, ale jeho bekhendové zakončenie zmenu skóre neznamenalo. Infarktový moment najmä z pohľadu švajčiarskych fanúšikov nastal necelú polminútu pred koncom. Mattias Ekholm smeroval sám na bránu, ale Leonardo Genoni poslal úspešným zákrokom finále do predĺženia.

Švédi si finálové predĺženie zahrali aj minulý rok, keď v kolínskej Lanxess Aréne zdolali Kanadu po samostatných nájazdoch. Vo formáte štyroch proti štyrom sa oba tímy spoliehali najmä na poctivú defenzívu, a tak gólových šancí bolo pomenej. V 76. minúte mohol rozhodnúť Kevin Fiala, ale po prihrávke spoza brány mieril len do skvelého Nilssona. Samostatné nájazdy mohol odvrátiť Adam Larsson, ale dve sekundy pred koncom mieril do pravej žrde. Záverečnú nájazdovú lotériu odštartoval parádnym blafákom Sven Andrighetto, čím dodal výhodu na stranu Švajčiarska. V tretej sérii však vyrovnal Oliver Ekman-Larsson a následne uspel aj Filip Fosberg. Nino Niederreiter už vyrovnať nedokázal, a tak sa Švédi podobne ako pred rokom tešia z titulu majstra sveta.

Foto: Fotky&Foto