Suomi vďaka skvelým presilovkám deklasovali Slovensko 8:3

Slovenskí hokejisti do 20 rokov dnes odohrali na MSJ svoje tretie stretnutie. V zápase proti domácim Fínom dlho držali tesné vedenie, no kvôli zbabranej poslednej tretine prehrali vysoko 3:8. Už teraz je tak jasné, že v B-skupine obsadia štvrté miesto a vo štvrťfinále sa stretnú s výberom Švédska.

Slovensko – Fínsko 3:8 (2:1, 0:2, 1:5)

Góly: 10. Sukeľ (Paločko, Sloboda), 12. Bondra (Romančík, Surový), 46. Maier (Sukeľ, Jaroš) – 16. Aho (Laine, Puljujärvi), 35. Saarela (Juolevi, Puljujärvi), 39. Hintz (Saarijärvi, Rantanen), 41.Puljujärvi (Laine), 43. Aho (Puljujärvi, Juolevi), 52. Laine (Aho), 53. Kapanen (Saarijärvi, Hintz), 58 Björkqvist (Saarijärvi, Siikonen).

Rozhodovali: Alexei Anisimov (RUS), Christopher Pitoscia (USA) – Matjaž Hribar (SLO), Bryan Oliver (USA).

Najlepší hráči: Juraj Milý (SVK) – Sebastian Aho (FIN)

Zostava Slovenska: Húska (53. Škovránek) – Sloboda, Jaroš (C), Koch, Černák (A), Moravčík, Ivanič, Romančík, Maier – Paločko, Milý, Sukeľ (A) – Šiška, Hrušík, Lešťan – Briestenský, Huňa, Sádecký – Bondra, Pospíšil, Surový.

Zostava Fínska: Kähkönen (Vehviläinen) – Juolevi, Tuulola, Niku, Mikkola, Keskitalo, Saarijärvi, Sopanen – Puljujärvi, Aho (A), Laine – Saarela, Kapanen, Nättinen – Hintz (A), Rantanen (C), Kalapudas – Björkqvist, Siikonen, Repo – Lammikko.

Zaplnená Hartwall Arena od začiatku zápasu tlačila domácich hokejistov dopredu. Suomi okamžite dominovali, rýchlejšie korčuľovali a našim obrancom robili v rozohrávke obrovské problémy. Brankár Adam Húska však dlho odolával a keď sa Fíni nevedeli presadiť, v presilovej hre udreli zverenci Ernesta Bokroša. Po závare pred bránou sa puk odrazil k Matúšovi Sukeľovi, ktorý ho nemal problém poslať do odkrytej brány. Domáci hokejisti boli ešte viac zaskočení o dve minúty neskôr. Na konci 12. minúty výborne tečoval strelu obrancu Ladislava Romančíka Radovan Bondra a zaistil Slovensku nádejný dvojgólový náskok. Fíni sa však po inkasovaných góloch nezlomili a naďalej búšili do nášho výberu. Gólman Adam Húska predvádzal bol skvelý, no predsa len aj on musel loviť puk zo svojej svätyne. V 16. minúte zužitkoval po chybe našej obrany presilovú hru Sebastian Aho.

Druhé dejstvo bolo rovnako ako to prvé v jasnej réžii domáceho tímu. Ten v nej celkovo vyslal na našu bránu 18 pokusov, no paradoxne z prvej strely na bránu mohli skórovať naši reprezentanti. Po obrovskej chybe Joniho Tuulolu zakončoval tvrdou strelou spomedzi kruhov Matúš Súkeľ, no v čistej šanci mieril len do lapačky brankára Kaapa Kähkönena. Následne Adam Húska predviedol ďalšie vynikajúce zákroky, vrátane toho pri samostatnom nájazde Viliho Saarijärviho. Slováci na konci druhej tretiny dokázali útočné ataky Suomi zastavovať len za cenu faulov, a práve za svoju nedisciplinovanosť pykali. V 35. minúte vyrovnal Aleksi Saarela a necelé dve minúty pred koncom druhej časti hry poslal domácich do vedenia Roope Hintz – 3:2. Radosť z tohto obratu mal nepochybne aj Teemu Selänne, ktorého dres s číslom 8 bol pred zápasom slávnostne vyvesený pod strechu Hartwall Areny.

Nádej na bodový zisk slovenskí mladíci definitívne stratili na začiatku tretej tretiny. Fíni v priebehu necelých troch minút využili ďalšie dve presilové hry a gólmi Jesseho Puljujärviho a Sebastiana Aha si vypracovali komfortné trojgólové vedenie. Tréner Ernest Bokroš reagoval na vývoj zápasu oddychovým časom, ktorý nášmu tímu aspoň čiastočne pomohol. Početnú výhodu na druhej strane využil aj Patrik Maier, čím vykresal pre náš tím iskričku nádeje – 3:5. Tá ale veľmi rýchlo zhasla. Fíni si v závere zápasu svoj náskok bez najmenších problémov ustrážili a pridali ďalšie tri presné zásahy. Po góle Kasperiho Kapanena na 7:3 vystriedal Adama Húsku v bráne Slovenska po prvýkrát na turnaji Stanislav Škovránek. Ani ten si však nedokázal udržať čisté konto. V 58. minúte ho totiž prekonal Kasper Björkqvist, ktorý uzavrel gólový účet zápasu na 8:3.

Foto: ©corund/fotky&foto