Štvrťfinálová miestenka je vo vrecku, Lotyšsko sme zdolali 4:0

Slovenskí hokejisti do 18 rokov zvládli svoje tretie vystúpenie na domácom šampionáte na výbornú. V zápase s Lotyšskom jasne zvíťazili 4:0, a tak nebudú chýbať vo štvrťfinále turnaja. Naopak, pobaltská krajina si zahrá len o záchranu.

Slovensko – Lotyšsko 4:0 (1:0, 2:0,1:0)

Góly: 18. Havrila (Hrehorčák, Regenda), 27. Ružička (Liška, Žiak), 32. Mil. Roman (Krivošík, Ivan ), 43. Fehérváry (Ružička, Fafrák).

Rozhodovali: Lassi Heikkinen (FIN), Marc Iwert (GER) – William Hancock II (USA), Thomas Caillot (FRA).

Najlepší hráči: Adam Ružička (SVK) – Renars Karkls (LAT).

Zostava Slovenska: Kostelný (Sklenár) – Ivan, Fehérváry (C), Kupec (A), Žiak, Korenčík, Dúžek, Demo – Ružička, Fafrák, Liška (A) – Mil. Roman, Krivošík, Hrehorčák – Köver, Pospíšil, Urbánek – Stacho, Havrila, Regenda – Baláž.

Zostava Lotyšska: Voris (Rauza) – Karkls, Smons, Kostjuks, Krollis, Udris, Žulevs, Bergmanis, Barkans – Smirnovs (C), Gegeris (A), Paškausks – Egle, Berzinš (A), Sičevs – Opelts, Vjaters, Petrovs – Builis, Lapiks, Jašunovs.

Začiatok zápasu slovenských mladíkov nezastihol v najlepšom psychickom rozpoložení. Boli až príliš nervózni, z čoho pramenilo množstvo nepresných prihrávok. Dlho sa nevedeli dostať do zakončenia a vôbec prvý strelecký pokus na lotyšskú bránu vyslali až na začiatku 13. minúty. Hralo sa síce plynulo, no v prvej tretine sme videli minimum nebezpečných situácii. Prvú možnosť na skórovanie mal Martin Pospíšil, no v presilovej hre až príliš dlho váhal so zakončením. Slovensku sa napokon podarilo streliť dôležitý otvárací gól zápasu. Výbornú prácu odviedol Patrik Rehorčák, ktorý prešiel po pravej strane cez troch hráčov súpera. Následne poslal puk pred bránu a popradské publikum potešil gólovou dorážkou Matúš Havrila. Pre útočníka štvrtej formácie to bol premiérový gól na turnaji a dodal pokoj na naše hokejky.

V druhej tretine zverenci Norberta Javorčíka podali oveľa lepší výkon. Podstatne lepšie kombinovali a súpera neraz dostali do úzkych. Najskôr sa ubránili dvom presilovým hrám súpera a následne pridali ďalšie góly do lotyšskej brány. V 27. minúte prelomil streleckú smolu Adam Ružička, ktorý namieril presne z pravého kruhu na vhadzovanie. Slováci pokračovali vo svojej aktivite a o necelých päť minút neskôr musel brankár Janis Voris opäť loviť puk zo svojej siete. Perfektnú prihrávku spoza brány dostal Miloš Roman a z tesnej blízkosti sa nemýlil. Tréner Igors Smirnovs si zobral oddychový čas, čím troška pribrzdil našich hokejistov v rozlete. Lotyši sa prakticky k ničomu nedostali. Slovensko vyhralo druhú tretinu 21:2 na strely, čo dokumentuje jasnú dominanciu našich hráčov.

Slovenskí hokejisti si už komfortný náskok postrážili a nepripustili žiadne komplikácie. V záverečnej tretine dokonca ešte zvýšili svoje vedenie. Štvrtý gól do lotyšskej siete pridal strelou švihom kapitán Martin Fehérváry, ktorý využil presilovú hru. Aj on si otvoril strelecký účet na tomto turnaji. Zverenci Norberta Javorčíka napriek jasnému vedeniu bojovali a chceli čisté konto dopriať brankárovi Jakubovi Kostelnému. To sa im napokon aj podarilo, keďže ďalší gól už v zápase nepadol. Náš brankár tak zatiaľ v riadnom hracom čase neinkasoval, keďže ho doposiaľ prekonal len presnou strelou v predĺžení kanadský útočník Stelio Mattheos. V samotnom závere doplatil na lotyšskú frustráciu Patrik Rehorčák, ktorý dostal tvrdý úder do hlavy a s pomocou lekárov odišiel do šatne.

Foto: Fotky&Foto