Statočný výkon proti ruskému favoritovi na body nestačil

Po vysokej prehre s Fínskom nastúpili slovenskí mladíci na svoj posledný zápas v základnej B-skupine. Silvestrovský zápas už síce nič nemohol zmeniť na tabuľkovom postavení, no napriek tomu zverenci Ernesta Bokroša podali výborný výkon. Ruskej zbornej vzdorovali celé stretnutie a prehrali tesne 2:1.

Rusko – Slovensko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 16. Lauta (Mikulovich, Provorov), 30. Rykov – 36. Jaroš (Sukeľ)

Rozhodovali: Mikael Nord (SWE), Jean-Philippe Sylvian (CAN) – Roman Kaderli (SUI), Hannu Sormunen (FIN)

Najlepší hráči: Artur Lauta (RUS) – Matúš Sukeľ (SVK)

Zostava Ruska: Georgiev (Samsonov) – Rykov, Zhuldikov, Boikov, Provorov, Sergeyev, Sharipzyanov, Mikulovich, Voronkov – Kraskovski (A), Polunin, Korshkov – Svechnikov, Lazarev, Kamenev (C) – Svetlakov (A), Kaprizov, Kuzmenko – Fazleyev, Lauta, Dergachyov.

Zostava Slovenska: Húska (Škorvánek) – Sloboda, Jaroš (C), Koch, Černák (A), Moravčík, Ivanič, Romančík, Maier – Paločko, Milý, M. Sukeľ (A) – Šiška, Hrušík, Lešťan – Briestenský, Huňa, M. Surový – Bondra, Pospíšil.

Úvodná tretina zápasu bola mierne v réžii Ruska, no v porovnaní s Fínskom zborná nevyvíjala na náš tím taký veľký tlak. Svedčí o tom aj fakt, že prvá strela na Adama Húsku smerovala až na konci šiestej minúty. Väčšina útočných akcií na oboch stranách sa končila už v strednom pásme a šancí sme sa v prvej desaťminútovke nedočkali. Až v záverečných piatich minútach sa začali diať veci. Rusi dokázali zatlačiť Slovákov do defenzívy a tí sa ubrániť nedokázali. Po strele Alexandra Mikulovicha od modrej čiary sa puk odrazil na hokejku Artura Lautu, ktorý z tesnej blízkosti prekonal nášho brankára. Po inkasovanom góle dostali hokejisti spod Tatier šancu na vyrovnanie, keď mali 39-sekundovú presilovku 5 proti 3. Nezahrali ju vôbec zle, často strieľali, no napriek niekoľkým príležitostiam brankára Alexandra Georgieva neprekonali.

V prostrednej časti hry mali Slováci opäť šancu vyrovnať v presilovej hre, ale v početnej prevahe si ani neškrtli. Zborná po nevýraznom úvode opäť prevzala iniciatívu do svojich rúk a v polovici zápasu pridala druhý gól zápasu. Po závare pred našou bránou Rusi najprv mierili len do žrde, avšak o pár sekúnd neskôr skóroval obranca Yegor Rykov. Ten využil situáciu, keď bol Adam Húska po náročnom zákroku úplne mimo brány. Rusi mali aj ďalšie šance, no náš gólman v druhej tretine už neinkasoval. Naopak, na druhej strane pri hre 4 na 4 vyhral buly Matúš Sukeľ, puk sa dostal na obrancu Christiána Jaroša, ktorý tvrdou strelou prestrelil brankára Georgieva. Následne mali slovenskí reprezentanti výhodu ďalšej presilovky, no paradoxne mohli inkasovať. Provovrov vysunul do brejku Kameneva, no ruského útočníka výborne vychytal Adam Húska.

V tretej tretine sa hral veľmi dobrý hokej. Útočné akcie sa striedali z jednej strany na druhú a smerom dopredu sa viacej osmelili aj Slováci. Veľkú šancu na vyrovnanie mal obranca Erik Černák, ten však pri svojom útočnom výlete tesne minul bránu. Na druhej strane mohol rozhodnúť Alexander Polunin, no opečiatkoval len hornú žrď. Slováci mali v závere ďalšiu presilovku. Najväčšiu šancu mal Kristián Pospíšil, ale jeho strela mierila len do betónov Alexandra Georgieva. Bohužiaľ, naše nádeje na vyrovnanie sa výrazne znížili po faule Adriána Slobodu 84 sekúnd pred koncom. V závere sa tak naši reprezentanti nedostali ani k záverečnej powerplay a ruskému favoritovi podľahli po statočnom výkone 2:1. Víťazom základnej B-skupiny sa tak stali práve Rusi, ktorí vo štvrťfinále vyzvú Dánsko. Zverenci Ernesta Bokroša sa stretnú s víťazom A-skupiny, Švédskom.

Foto: ©corund/fotky&foto