Springfield vypadol! Marko Daňo nastúpi už proti Lotyšom

Reprezentačný tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek má opäť dôvod na radosť. Včera v neskorých hodinách sa totiž definitívne rozhodlo o tom, že tímu AHL Springfield Falcons, v ktorom pôsobí aj mladý slovenský útočník Marko Daňo sa nepodarilo prebojovať do play-off druhej najvýznamnejšej zámorskej hokejovej súťaže. To znamená, že 20-ročný odchovanec trenčianskeho hokeja je voľný pre služby slovenskej reprezentácie a k tímu sa pripojí už v stredu.

Nad štartom Marka Daňa visel otáznik po tom, čo ho jeho klub Columbus Blue Jackets minulý týždeň po skončení základnej časti NHL poslal na farmu do Springfieldu. Daňo sa tak stal obeťou dvojcestnej zmluvy a v prípade, že by jeho farmársky tím postúpil do play off, by sa rodák z rakúskeho Eisendstadtu nemohol zúčastniť na MS. Springfield bojoval o postup do posledného kola, v ktorom nutne potreboval aby Worcester Sharks porazil v riadnom hracom čase Portland Pirates. Worcester síce po dvoch tretinách viedol 4:2, ale po zbabranej tretej tretine napokon prehral 4:5. Do play off tak postúpil v kríze hrajúci Portland a Springfield vypadol von z hry. Daňovi tak už nič nebránilo k tomu, aby sa zúčastnil na majstrovstvách sveta, ktoré sa už o 11 dní začínajú v Prahe a Ostrave.V drese s dvojkrížom na hrudi nastúpi už v piatkovom zápase proti Lotyššku.

Stále nejasná je situácia ohľadom štartu Zdena Cháru. Najvyššieho hráča NHL trápi zranený členok a s jeho účasťou to nevyzerá dobre. Chára sa zranil v zápase proti Torontu, keď nešťastne zblokoval strelu jedného z hráčov „javorového listu“. Definitíva by mala padnúť počas tohto týždňa, keďže po záverečnom prípravnom zápase s Lotyšskom reprezentačný tréner zverejní svoju záverečnú nomináciu pre MS. Okrem Marka Daňa sa k tímu Vladimíra Vůjtka pripojí aj ďalšia trojica hráčov z NHL. Dobre naladený z konca sezóny prichádza do Bratislavy Andrej Meszároš, ktorý sa v posledných zápasoch v drese Buffala presadil hneď štyrikrát. Okrem Meszároša sa k tímu pridá aj Richard Pánik, Tomáš Kopecký a Tomáš Surový, ktorý záver sezóny odohral v drese Banskej Bystrice.

V súčasnosti už za „veľkou mlákou“ prebiehajú neľútostné boje o Stanley cup, v ktorých sa zo slovenských hokejistov predstavuje pätica Jaroslav Halák, Ľubomír Višňovský, Tomáš Tatar, Tomáš Jurčo a v drese Chicaga Blackhawks aj Marián Hossa. Vývoj jednotlivých sérií ale zatiaľ naznačuje, že ani jeden z týchto hokejistov sa už k tímu slovenskej reprezentácie na tohtoročnom hokejovom šampionáte nebude môcť pripojiť.

Samozrejme, s príchodom nových hráčov sa Vladimír Vůjtek musel rozlúčiť aj s niekoľkými hráčmi, ktorí sa objavili v prvých prípravných zápasoch. Na MS v Česku sa s istotou nepredstaví brankársky hrdina z tohtoročných MSJ Denis Godla, obranca Peter Čerešnák a trojica útočníkov Michael Vandas, Peter Cehlárik a Andrej Šťastný.

Foto: wikipedia.org, flickr.com – autor: Lisa Gansky