Šokujúce výsledky zápasov z hokejových majstrovstiev sveta

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji nám priniesli už niekoľko momentov, na ktoré sa nezabúda. Tentokrát sa nebudeme zaoberať finálovými duelmi, ale zápasmi, ktoré možno označiť za najväčšie senzácie v 80-ročnej histórii týchto turnajov.

Červená mašina sa senzačne zadrhla v poľských Katoviciach

Jednoznačne najväčšie prekvapenie na scéne MS v ľadovom hokeji sa stalo v roku 1976 v Katoviciach.

Ruská zborná v tom čase dominovala svetovému hokeju a v priebehu rokov 1963 – 1983 sa len trikrát nestala majstrom sveta.

Mužstvo s legendárnym útokom Michajlov-Petrov-Charlamov malo rozdrviť hokejových „amatérov“, ale šokujúco prehralo 6:4. Nevyznamenal sa ani brankár Vladislav Tretiak, ktorý bol po štvrtom inkasovanom góle vystriedaný. Toto víťazstvo malo v Poľsku aj politický charakter a všetci hráči sa stali národnými hrdinami. Zaujímavosťou je, že Poliaci pred troma rokmi prehrali s tým istým ruským tímom 0:20. Do ďalšieho zápasu išli domáci namotivovaní, no predošlý zápas ich natoľko vyčerpal, že v tretej tretine úplne odpadli a s tímom ČSSR prehrali 0:12.

Pozrite si video

Taliansky trpaslík zatienil aj výkony slávneho Gretzkeho

Nadvláda ZSSR sa pomaly končila a na scéne majstrovstiev sveta sa pomaly začínajú presadzovať aj zámorské veľmoci. Tie ale v roku 1982 poriadne šokoval taliansky výber, ktorý plnil rolu outsidera turnaja. Vo svojom úvodnom zápase zdolal USA 7:5, čím de facto zariadil, že Američania vypadli do B-kategórie majstrovstiev sveta. To ale zo strany krajiny z Apeninského polostrova nebolo všetko. Podceňované mužstvo dokázalo remizovať s Kanadou 3:3, ktorú v tom čase viedol 21-ročný Wayne Gretzky. Najslávnejší hokejista všetkých čias síce svojimi 14 bodmi v desiatich zápasoch doviedol Kanadu k bronzu, no oveľa väčšej slávy sa za svoje výsledky dostalo Talianom. Nič na tom nezmenila ani prehra s Československom 0:10.

Prvá tretina sa zmenila na nočnú moru

O jedno z najväčších prekvapení v histórii MS v hokeji sa v negatívnom zmysle postarali aj slovenskí hokejisti. Tí v roku 2010 nastupovali na zápas s Dánskom v pozícii favorita, ale na ľade to vôbec nebolo vidno. Severania v prvej tretine doslova zosmiešnili svojho súpera a vyhrali ju pomerom 0:6. Slovenskému tímu nepomohla ani zmena brankárov. Peter Budaj aj Rastislav Staňa inkasovali trikrát a až polovicu gólov strelili Dáni v početnej výhode. Kapitán Richard Lintner či tréner Glen Hanlon neverili vlastným očiam. Pre Slovensko to bola jedna z najhanebnejších prehier v ére samostatnosti. Väčší debakel dostalo už len od Čechov, ktorým v ešte o dva roky skôr podľahlo osemgólovým rozdielom.

Pozrite si video

Po návrate medzi elitu sa postarali o dva šokujúce výsledky

Hokejisti Dánska sa v novodobej hokejovej histórii postarali o veľké prekvapenia aj v roku 2003. Vtedy sa po 54 rokoch vrátili do elitnej kategórie a vo svojom prvom zápase prekvapujúco zdolali Američanov 5:2. Už po pätnástich minútach vyhnali z brány Ryana Millera, ktorý už v tom čase pôsobil v Buffale Sabres. Severania v mužstve nemali žiadne hviezdy z NHL, no napriek tomu sa postarali o ďalšiu senzáciu, keď s neskoršími majstrami sveta z Kanady remizovali 2:2. Kolísku hokeja dokonca zachraňoval Jay Bouwmeester, ktorý strelil oba góly. Tieto výsledky sú nesmierne vzácne aj vzhľadom na to, že v ďalších zápasoch proti Rusku, Švajčiarsku a Švédsku inkasovali Dáni dokopy až 19 gólov.

Naposledy senzačne zakikiríkal galský kohút

Snáď posledná veľká senzácia sa na svetových šampionátoch odohrala v roku 2014, keď v otváracom zápase Francúzsko zdolalo výber Kanady po samostatných nájazdoch. Krajina galského kohúta vyrovnala až v záverečnej desaťminútovke a v nájazdovej lotérii pokorili partiu okolo Kylea Turrisa, Braydena Schenna či Nathana McKinnona. Stávkové kurzy museli byť aj pri tomto zápase skutočne vysoké. Kto ich využil, mohol v kombinácii s inými presnými tipmi atakovať aj maximálnu možnú výhru. Počet hráčov, ktorí tipujú športové zápasy zrejme ešte stúpne, keďže v Česku sa pri hraní rulety obmedzili maximálne výhry. Na druhú stranu limity sú stále vysoké.

Foto: Fotky&Foto, video: youtube.com