Smutná spomienka na Lillehammer, slovenskí mladíci sa lúčia prehrou s Ruskom

Veľký úspech im prešiel pomedzi prsty. Slovenskí hokejisti do 18 rokov mali veľkú šancu postúpiť pred vlastnými fanúšikmi do bojov o medaily. Výborná generácia hráčov neraz predčila ruského favorita, no po smolnom góle z predĺženia na turnaji končí.

Rusko – Slovensko 3:2pp (1:0, 0:2, 1:0 – 1:0)

Góly a asistencie: 6. Čechovič (Svečnikov), 42. Čechovič (Svečnikov, Samorukov), 69. Slepec (Koltygin, Samorukov) – 31. Ružička (Liška, Baláž), 35. Fafrák (Liška).

Rozhodovali: Mikael Holm (SWE), Trpimir Piragić (CRO) – Thomas Caillot (FRA), William Hancock II (USA).

Najlepší hráči zápasu: Miloš Roman (SVK) – Ivan Čechovič (RUS).

Najlepší hráči Slovenska na turnaji: Adam Liška, Martin Kupec a Martin Fehérváry.

Zostava Ruska: Žukov (Ustimenko) – Dedov, Samorukov (A), Galeňuk, Rubinčik (A), Baranov, Kalabuškin, Pereljajev – Lipanov (C), Svečnikov, Čechovič – Bicadze, Alexejev, Toropčenko – Slepec, Maximov, Klisunov – Muranov, Marušev, Šaškov – Koltygin.

Zostava Slovenska: Sklenár (Kostelný) – Ivan, Fehérváry (C), Kupec (A), Žiak, Korenčík, Dúžek, Demo – Ružička, Fafrák, Liška (A) – Miloš Roman, Krivošík, Hrehorčák – Stacho, Baláž, Urbánek – Havrila, Regenda, Köver – Pospíšil.

Hokejisti Slovenska do 18 rokoch v týchto dňoch pobláznili celú športovú verejnosť. Skvelými výkonmi na domácom šampionáte sa prebojovali do štvrťfinále, v ktorom ich čakalo Rusko. Do stretnutia vstúpili aktívne, no v druhej minúte mali šťastie. Kirill Maximov totiž strelou z otočky trafil len žrď brány Juraja Sklenára. Zverenci Norberta Javorčíka mali v úvodnej tretine jasnú streleckú prevahu, no gól sa im napriek veľkej snahe nepodarilo streliť. Do vedenia sa tak dostali Rusi, keď po menšej chybe nášho brankára skóroval najproduktívnejší hráč súpera Ivan Čechovič. Slovensko malo vzápätí niekoľko dobrých šancí na vyrovnanie. Za zmienku stojí spomenúť najmä príležitosť Miloša Romana, ktorý podobne ako na druhej strane Maximov trafil žrď.

Na začiatku druhej tretiny prevzali iniciatívu do svojich rúk hokejisti Ruska. Našich reprezentantov dostávali pod tlak a neraz musel výborne zasiahnuť Juraj Sklenár. Ten dostal prednosť pred Jakubom Kostelným a kvalitnými zákrokmi držal našich v hre o víťazstvo. Postup Slovenska do semifinále sa priblížil v čase, keď sa duel prehupol do svojej druhej polovice. Rusi chybovali za bránou, Jozef Baláž pred ňu poslal puk a po priťuknutí Adama Lišku skóroval Adam Ružička. Druhým gólom na turnaji rozjasal aj prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, ktorý sa prišiel pozrieť na dnešné stretnutie. Popradský štadión druhýkrát explodoval radosťou na začiatku 35. minúty. Adam Liška fantastickou zadovkou našiel Miloša Fafráka a ten z tesnej blízkosti prekonal brankára Žukova. Chlapci sa zrejme inšpirovali hráčmi Toronta, ktorí v play off NHL veľmi podobným gólom rozhodli druhý duel série s Washingtonom.

Bohužiaľ, slovenskí hokejisti nevstúpili do poslednej tretiny ideálne. Nedokázali sa ubrániť oslabeniu, ktoré si preniesli z konca druhej časti hry. Ivan Čechovič po rýchlej výmene puku prekonal slovenského brankára a vyrovnal skóre zápasu na 2:2. Mierny favorit zápasu si okamžite začínal vytvárať prevahu a naši hráči sa len sporadicky dostávali do útočnej tretiny. Skóre zápasu sa mohlo meniť v 49. minúte zápasu, keď Andrej Svečnikov zasúval puk za nášho brankára. Po porade s videorozhodcom ale našťastie nebol gól uznaný, a tak sa pokračovalo za nerozhodného stavu. Puk do ruskej siete dostali aj Slováci, no ani tento gól neplatil. Michal Ivan totiž zahral futbalovým spôsobom. V závere mali obrovskú šancu Rusi. Ivan Muranov sa dostal do brejku, no Juraj Sklenár skvelým zákrokom poslal zápas do predĺženia.

V predĺžení boli slovenskí hokejisti lepší. Vypracovali si niekoľko dobrých príležitostí, no puk za chrbát Žukova sa im nepodarilo dostať. Obom tímom už dochádzali sily a rozhodnúť mohla čo i len maličká chybičky. Bohužiaľ, tá napokon prišla na našej strane. Adam Žiak v súboji pri mantineli stratil hokejku, nemohol sa tak zapojiť do hry a do koncovky pustil Kirilla Slepca. Ten strelou po ľade prekonal Juraja Sklenára a poslal Rusko do semifinále. Opäť sa nám vynorili spomienky na ZOH 1994 v Lillehammeri, kde takisto malé Slovensko trápilo veľkého favorita a smolne prehralo 2:3 po predĺžení. Chlapci bojovali až do konca, siahli si na dno svojich síl, ale v zápasoch o medaily ich neuvidíme.

Smutná spomienka na Lillehammer, slovenskí mladíci sa lúčia prehrou s Ruskom
Ohodnoťte článok
Zdielať článok na Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *