Slovensko ukázalo bojovné srdce a zaslúžene porazilo Dánov

Slovenskí hokejoví reprezentanti vstúpili do tohtoročných MS víťazne. S Dánskom sa síce viac ako dve tretiny strelecky trápili, ale nakoniec svojou bojovnosťou, aktivitou a túžbou po víťazstve dokázali svojho súpera zdolať 4:3 po samostatných nájazdoch.

Slovensko – Dánsko 4:3 sn (0:0, 0:1, 3:2 – 0:0, 2:1)

Góly: 49. Sersen (L.Hudáček, Pánik), 50. Viedenský (Dravecký, Lušňák), 52. Graňák (Dravecký, Laco), rozh. samostatný nájazd – Daňo – 26. Bjorkstrand (J. Jensen, J.B. Jensen), 50. Hardt (Madsen), 58. Nielsen

Rozhodovali: V. Bulanov (RUS), J. Ronn (FIN) – N. Fluri (SUI), A. Schrader (GER)

Najlepší hráči zápasu: Vladimír Dravecký (SVK) a Patrick Galbraith (DAN)

Návštevnosť: 8812 divákov

Zostava Slovenska: Laco (Hudáček) – Meszároš, Jánošík, Jurčina, Sersen, Ďaloga, J. Mikuš, Graňák (A)- Gáborík, Kopecký (C), Miklík – Bartovič (A), Bližňák, Pánik – Hudáček, Surový, Daňo – Lušňák, Viedenský, Dravecký.

Zostava Bieloruska: Galbraith (Dahm) – Nielsen, O. Lauridsen, Kristensen, J.B. Jensen, Bodker, M. Lauridsen, Uldall- Madsen (A), Jakobsen, Hardt – Storm, Bjorkstrand, J. Jensen (A) – Green (C), M. Poulsen, Spelling- Starkov, A. Poulsen, Hansen

Úvod prvej tretiny patril Slovákom. V 4. minúte sa do prečíslenia dostala dvojica Tomáš Kopecký a Marián Gáborík. Center prvej útočnej formácie pekne prestrčil puk na útočníka Los Angeles Kings, ale Gáborík napokon nedokázal usmerniť puk do siete. Zverenci Vladimíra Vůjtka naďalej dostávali Dánov do úzkych, ale ani Dravecký z tesnej blízkosti neprekonal Patricka Galbraitha. Našich reprezentantov zastavilo v rozlete vylúčenie Milana Bartoviča. Dáni postupne vyrovnali hru a počas presilovky snáď 5-krát ohrozili Jána Laca. Brankár kazašskej Astany sa vyznamenal najmä pri šanci Nichlasa Hardta, ktorý sa na malú chvíľu ocitol sám medzi kruhmi. Najväčšiu šancu prvej tretine ale mali Slováci. Po akcii Gáborika sa dostal ku gólovej dorážke Libor Hudáček, ale útočník Slovana Bratislava trafil len hornú žrď dánskej brány.

Do prostrednej časti hry opäť stúpilo lepšie Slovensko. V 22. minúte sa pekne uvoľnil Bartovič, nezištnou prihrávkou našiel Pánika, ktorý ale minul bránu. O minútu neskôr opäť zvonila žrď za Patrickom Galbraithom, keď Marko Daňo nasmeroval svoju dorážku opäť len do hornej tyčky. Po nepremenných šanciach Slovenska prišiel na druhej strane veľmi smolný moment. Pri vylúčení Gáboríka nastrelil puk pred bránu Jesper Jensen a pomerne so šťastím tečoval puk za chrbát Laca Patrick Bjorkstrand – 0:1. Po inkasovanom góle sa ale Slováci nepoložili a húževnato sa snažili vyrovnať. V 33. minúte, keď na trestnej lavici sedel Kirill Starkov, Slováci poriadne zatlačili svojho súpera, ale Galbraith doslova čaroval pri šanciach Bartoviča, Hudáčka, Kopeckého i Mezsároša. Naši reprezentanti prestrieľali v druhej tretine svojho súpera 18:5, ale brána Dánska bola akoby pre náš tím zakliata.

Odkliať Galbraithovu bránu sa Slovákom nepodarilo ani na začiatku tretej tretiny. Kopecký vo vyloženej šanci z tesnej blízkosti nezasunul puk za dánskeho brankára, následne nepretlačil puk do brány Marko Daňo a pri ďalšej dorážke Kopeckého zastúpil brankára dokonca aj obranca Oliver Lauridsen. Slováci ale neprestávali v útočnej aktivite, a nakoniec sa im podarilo prelomiť čaro Patricka Galbraitha. V 49. minúte využil presilovú hru tvrdou strelou od modrej čiary Michal Sersen a o 78 neskôr poslal Slovensko do vedenia pohotovou strelou Marek Viedenský – 2:1. Odpoveď Dánov na seba ale nenechala dlho čakať. Na konci 50. minúty vyrovnal Nichlas Hardt a tak sa 10 minút pred koncom opäť začínalo od znova. Našťastie gólovo bohatú trojminútovku ukončil gólom Dominik Graňák, ktorý svojou strelou dokonale zaskočil Galbraitha a s prispením oboch žrdiek dostal puk za bránkovú čiaru. O niekoľko minút neskôr mohol rozhodnúť Surový, ale v čistej šanci zlyhal. Bohužiaľ, Slovákom sa nepodarilo udržať svoj náskok a v 58. minúte inkasovali. V čase, keď sa vylúčený Sersen vrátil na ľadovú plochu dokázal Daniel Nielsen strelou od modrej čiary vyrovnať na 3:3.

V predĺžení sa oba tímy snažili strnúť vedenie na svoju stranu, ale napokon museli o víťazstve rozhodnúť samostatné nájazdy. Ako prvý sa v nájazdovej lotérii presadil Madsen, ale na druhej strane dokázal kontrovať Marek Viedenský. O víťazstve nakoniec rozhodla až šiesta séria, v ktorej sa presadil Marko Daňo a rozhodol o výhre slovenskej reprezentácie. Slovensko tak vstúpilo do turnaja úspešne a do tabuľky B-skupiny si pripísali prvé dva body. Ďalší zápas čaká na zverencov Vladimíra Vůjtka už zajtra, keď sa o 16:15 stretnú v ČEZ Arene s Bieloruskom.

Foto: ©corund/fotky&foto